Bakıda Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının təşkilatçılığı ilə Sürəyya Ağaoğlunun xatirəsinə həsr edilən Beynəlxalq Konfrans keçirilmişdir
03 iyun 2023    5182 share share
02 iyun 2023-cü il tarixində, Bakı şəhəri “Baku Marriott Hotel Boulevard” mehmanxanasında Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının və Özbəkistan Respublikasının Vəkillər Palatasının birgə təşəbbüsü ilə türk dövlətlərinin ilk qadın vəkili Sürəyya Ağaoğlunun 120 illik yubileyinə həsr edilən “Gender bərabərliyi beynəlxalq insan hüquqlarının hissəsi kimi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilmişdir.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən AR Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov hər kəsi salamlamış, gender bərabərliyinin əhəmiyyətini vurğulayaraq qeyd etmişdir ki, ilk Respublikamız və hüquqi varisi olduğumuz Azərbaycan 1918-ci ildə Şərqdə qadınlara seçki hüququ verən ilk dövlət olmuşdur.
Konfransın həsr olunduğu türk dünyasının ilk qadın hüquqşünas və vəkili olan Sürəyya Ağaoğlu barəsində məlumat verən Anar Bağırov qeyd etmişdir ki, Sürəyya xanım 1903-cü ildə türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı olan Şuşa şəhərində Azərbaycanın və Türkiyənin görkəmli ictimai-siyasi xadimi Əhməd bəy Ağaoğlunun ailəsində dünyaya gəlib. 1920-ci ildə İstanbul Qızlar Liseyini bitirmişdir. 1921-ci ildə hüquq sahəsində təhsil almaq üçün Universitetə müraciət etmiş, İstanbul Hüquq Fakültəsinə qəbul olmuş və bununla da hüquq fakültəsinin qapısının qız tələbələrin üzünə açılmasında rol oynamışdır. Məzun olduqdan sonra vəkillik fəaliyyəti ilə məşğul olmağa başlayan Sürəyya xanım Beynəlxalq Qadın Hüquqşünaslar Cəmiyyətinin ikinci prezidenti seçilmiş və ömrünün sonuna qədər vəkilliklə məşğul olmuşdur.
Anar Bağırov həmçinin qeyd etmişdir ki, 2018-ci ildən etibarən ölkəmizdə aparılan mütərəqqi islahatlar nəticəsində vəkil korpusunda xanım vəkillərin sayı əhəmiyyətli dərəcədə atmışdır. Qadın vəkillərin şəbəkələşməsi, qadın hüquqşünasların vəkilliyə marağının artırılması, o cümlədən qadın vəkillərin fəaliyyətlərində qarşılaşdığı gender əsaslı çətinliklərlə mübarizə məqsədilə Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə Qadın Vəkillərin Alyansı yaradılmışdır.
Sonra Sürəyya Ağaoğlunnun həyat və yaradıcılığına həsr olunan film nümayiş olunmuşdur.
Tədbirdə Özbəkistan Respublikası Vəkillər Palatasının sədri Alim Ernazarov, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsi sədrinin müavini Çingiz Əsgərov, Azərbaycan Respublikası Baş prokurorunun müavini Heydər Məmmədov, Avropa Şurasının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Petr Zix gender bərabərliyi ilə bağlı açılış nitqləri ilə çıxış etmişlər.
Hibrid qaydada keçirilən və 3 sessiyadan ibarət olan Beynəlxalq Konfransda Türkiyə Barolar Birliyinin Başkanı Erinç Sağkanın, Özbəkistan Respublikası Vəkillər Palatasının sədri Alim Ernazarovun, Gürcüstan Vəkillər Kollegiyasının sədri David Asatianinin, Serbiya Vəkillər Kollegiyasının prezidenti Jasmina Milutinoviçin, Bolqarıstan Vəkillər Kollegiyaları Şurasının prezidenti İvaylo Dermendjievin, Qırğız Respublikası Vəkillər Şurasının sədri Bilim Rayımkulovun, Hindistan Vəkillər Kollegiyasının vitse-prezidenti Rachana Srivastavanın, İrlandiya Vəkillər Kollegiyasından David Conlan Smythin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti iştirak etmişdir. Nümayəndə heyətləri gender bərabərliyi ilə bağlı müxtəlif mövzularda çıxışlar etmiş, mövcud problemlər, onların həll yolları barəsində Konfrans iştirakçılarına məlumat vermiş və geniş fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Tədbir çərçivəsində eyni zamanda ilk dəfə olaraq Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov Qırğız Respublikası Vəkillər Şurasının sədri Bilim Rayımkulov tərəfindən "Dostluq" medalı ilə təltif olunmuşdur.
Qeyd etmək istərdik ki, habelə vəkillik sahəsində dünyaca tanınan və ən nüfuzlu təşkilatlardan olan Avropa Vəkillər Kollegiyaları və Hüquq Cəmiyyətləri Şurasının  (CCBE), Avropa Vəkillər Assosiasiyasının (AEA-EAL), Asiya və Sakit Okean Hüquq Assosiasiyasının (LAWASIA) rəhbər şəxləri, habelə hüquq müdafiəçiləri Novella Cəfəroğlu və Səidə Qocamanlı, Konstitusiya Məhkəməsinin hakimi Ceyhun Qaracayev, Mediasiya Şurası İdarə Heyətinin sədri Nadir Adilov, Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzinin İcraçı direktorunun müavini Aygün Bəşirova, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu PHŞ-nin İdarə Heyətinin sədr müavini Natavan Rüstəmova, Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, bir sıra yeri və beynəlxalq dövlət və qeyri-dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, “Yüksəliş” Müsabiqəsinin qalibi Ramil Abulov, 200-dən çox vəkil iştirak etmişdir.
Tədbirdə Konfrans iştirakçıları tərəfindən “Gender bərabərliyinin təmin edilməsi üzrə” Birgə Bəyanat qəbul edilmişdir.
Konfransın davamı olaraq xarici qonaqlar üçün Bakının tarixi və görməli yerlərini özündə əks etdirən sosial proqram təşkil edilib.

On June 02, 2023, an international conference on “Gender equality as part of international human rights law” jointly initiated by the Azerbaijani Bar Association (ABA) and the Chamber of Advocates of the Republic of Uzbekistan and dedicated to the 120th anniversary of the first female lawyer of the Turkic countries, Mrs Sureyya Aghaoghlu, was held at Baku Marriott Hotel Boulevard.
Making an opening speech at the event, the Chairman of the ABA, Mr. Anar Baghirov, greeted everyone, emphasised the importance of gender equality and noted that Azerbaijan, our first Republic and legal successor, was the first state in the East to grant women the right to vote in 1918.
Briefing about Mrs. Sureyya Aghaoghlu, the first female lawyer in the Turkic world, Mr. Anar Baghirov noted that Mrs. Aghaoghlu was born in 1903 in the city of Shusha, the cultural capital of the Turkic world, in the family of the prominent public and political figure of Azerbaijan and Türkiye Mr. Ahmed Aghaoghlu. She graduated from Istanbul Girls High School in 1920. In 1921, she applied to the University to study law, was admitted to the Istanbul School of Law, and thus played a role in opening the door of the School of Law to female students. After graduation, she was elected the second president of the International Society of Women Lawyers and was engaged in law until the end of her life.
Mr. Anar Baghirov also noted that the number of female lawyers in the lawyers' community has significantly increased due to the progressive reforms carried out in our country since 2018. The Women Lawyers Alliance was established by the relevant decision of the ABA's Board to network with female lawyers, increase the interest of female lawyers in advocacy, and fight gender-based difficulties women lawyers face in their activities.
After that, a film dedicated to the life and creativity of Mrs. Sureyya Aghaoghlu was shown.
The Chairman of the Chamber of Advocates of the Republic of Uzbekistan, Mr. Alim Ernazarov, Commissioner for Human Rights (Ombudsperson) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva, Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan, Ms. Bahar Muradova, Deputy Chief Justice of the Supreme Court of the Republic of Azerbaijan, Mr. Chingiz Asgarov, the Deputy Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan, Mr. Heydar Mammadov, Head of Council of Europe Office in Azerbaijan, Mr. Petr Sich were present at the event and made opening speeches on gender equality.
At the International Conference held in a hybrid format and consisting of 3 sessions, delegations led by the President of the Union of Turkish Bar Associations, Mr. Erinch Saghkan, the Chairman of the Chamber of Advocates of the Republic of Uzbekistan, Mr. Alim Ernazarov, the Vice-President of European Association of Lawyers (AEA-EAL), the Chairman of the Georgian Bar Association, Mr. David Asatiani, the President of the Bar Association of Serbia, Mrs. Jasmina Milutinovic, President of the Supreme Bar Council of Bulgaria, Mr. Ivaylo Dermendjiev, the Chairman of the Lawyers' Council of the Kyrgyz Republic, Mr. Bilim Raiymkulov, the Vice-President of the Bar Association of India, Ms. Rachana Srivastava, and Senior Counsel of the Bar of Ireland, Mr. David Conlan Smyth. The delegations made speeches on various topics related to gender equality, informed the Conference participants about the existing problems and their solutions, and a broad exchange of ideas was held.
At the same time, within the framework of the event, for the first time, the Chairman of the ABA, Mr. Anar Baghirov, was awarded the "Friendship" medal by the Chairman of the Lawyers' Council of the Kyrgyz Republic, Mr. Bilim Raiymkulov.
It should also be noted that the representatives of the Council of Bars and Law Societies of Europe (CCBE), the European Association of Lawyers (AEA-EAL), the Law Association for Asia and the Pacific (LAWASIA), which are among the most influential organizations in the world in the field of advocacy, as well as human rights defenders, Ms. Novella Jafaroglu and Ms. Saida Gocamanli, Judge of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan, Mr. Jeyhun Garajayev, the Chairman of the Board of the Mediation Council, Mr. Nadir Adilov, the Deputy Executive Director of Center for Legal Examination and Legislative Initiatives, Ms. Aygun Bashirova, Deputy Chairman of the Institute of Law and Human Rights, Ms. Natavan Rustamova, Chair of The Committee for Family and Women's and Children's Affairs of The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Ms. Hijran Huseynova, Winner of the "Yüksəliş" competition, Mr. Ramil Abulov, a number of local and international government and non-government organizations, and more than 200 lawyers participated.
A Joint Statement “on Ensuring Gender equality” was adopted by the conference participants at the event.
As a continuation of the conference, a social program reflecting the history and sightseeing of Baku was organised for foreign guests.