Avropa Şurasının Help proqramının təşviqi və istifadəçilərinin sayı üzrə ölkəmiz 47 ölkə arasında 10-cu yerdədir
27 iyun 2018    4921 share share
İyunun 21-22-də Fransanın Strasburq şəhərində Avropa Şurası tərəfindən həyata keçirilən Hüquqşünasların İnsan Hüquqları üzrə Maarifləndirilməsi Proqramının (HELP-in) 2017-ci ilin yekunlarına dair hesabat konfransı keçirilmişdir. “Keyfiyyətli qərarlar üçün keyfiyyətli tədris” başlığı altında keçirilən konfransda Avropa Şurasına üzv ölkələrin ədliyyə akademiyaları və vəkillər kollegiyalarının nümayəndələri və HELP proqramının ölkələr üzrə təmsilçiləri iştirak etmişdir.
Tədbir Avropa Şurasının baş katibinin müavini Qabriella Battaini-Draqoni və Parlament Assambleyasının sədri Mikele Nikoletti tərəfindən açıq elan edilərək, HELP proqramının AŞ arealında fəaliyyət göstərən hüquqşünasların peşə vərdişlərinin daha da inkişaf etdirilməsindəki əhəmiyyəti vurğulanmış, AŞ konvensiyalarının öyrənilməsinin zəruriliyi qeyd olunmuşdur.
Eyni zamanda Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin sədr müavini Linos-Aleksandr Sicilianos tərəfindən bildirilmişdir ki, son dövrlər Avropa Məhkəməsi öz fəaliyyətində yeni dövrün çağırışları ilə qarşı-qarşıya gəlmişdir. Belə ki, İnsan Hüquq və Azadlıqları haqqında Avropa Konvensiyasının yeni - 16-cı Protokoluna əsasən, artıq Avropa Məhkəməsi Konvensiyanın insan hüquqlarına dair maddələrinin düzgün təfsiri üzrə üzv ölkələrin ali instansiya məhkəmələrinin sorğularına rəylər verə bilir. Bu mənada, Konvensiyanın yerli səviyyədə tətbiqində HELP proqramı üzrə keçirilən tədris tədbirlərinin əhəmiyyəti bir daha vurğulanmışdır.
Konfrans ərzində bildirilmişdir ki, HELP proqramında distant kursların keyfiyyət və kəmiyyəti yenilənmişdir. Belə ki, proqrama “Qaçqın və miqrant uşaqların hüquqları”, “Biotəbabətdə əsas insan hüquqları”, “Yuvenal ədliyyə”, “İnsan alveri ilə mübarizə”, “Cinayət işləri üzrə beynəlxalq əməkdaşlıq”, “Əlillərin hüquqları” və s. aktual mövzular üzrə tədris kursları əlavə olunmuşdur.
Konfransda həmçinin HELP proqramının məşvərətçi şurasın yeni üzvlər seçilmişdir.
Tədbirin sonunda AŞ-nın İnsan Hüquqları Baş Direktorluğunun İnsan Haqları Siyasəti və Əməkdaşlıq Departamentinin rəhbəri Mixail Lobov tərəfindən yerli tədris müəssisələrinın HELP proqramını öz dərs cədvəllərinə əlavə eləmələri istiqamətində tövsiyə səsləndirilmişdir.
Qeyd olunmalıdır ki, hər il olduğu kimi bu il də konfrans ərzində ötən il üzrə AŞ-nın 47 üzv ölkəsində HELP-in təşviqi və istifadəçilərinin sayına dair reytinq cədvəli formalaşdırılmışdır. Axır illərədək Azərbaycanın 47 ölkə arasında sonuncu yerlərdən birini tutmasına baxmayaraq, ölkəmiz siyahıda irəliləyərək 2016-cı ilin yekunu üzrə 13-cü, 2017-cü ilin yekunu üzrə isə 10-cu yerə çıxmışdır. Məlumat üçün bildirilməlidir ki, qeyd olunan cədvəl üzrə ölkəmiz Cənubi Qafqaz ölkələri arasında ilk sıradadır.
Tədbirdə ölkəmiz Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinin sədri Anar Bağırov və HELP platformasının hakimlər üzrə əlaqələndiricisi Zülfiqar Babayev tərəfindən təmsil olunmuşdur.

Azerbaijan is on the 10th place on promotion and number of users among 47 countries represented in The European Programme for Human Rights Education for Legal Professionals (HELP) of the Council of Europe
27 June 2018    4929 share share
A conference on the The European Programme for Human Rights Education for Legal Professionals (HELP) carried out by the Council of Europe in Strasbourg, France, was held on June 21-22, 2017. The conference under the title of "Quality Education for Qualitative Decisions" was attended by representatives of judicial academies and bar associations of member states of the Council of Europe and representatives of the HELP program countries.
The event was declared open by Deputy Secretary General of the Council of Europe Gabriella Battaini-Dragoni and Chairman of the Parliamentary Assembly Mikele Nicholetti. It was noted the significance of the HELP program in the further development of professional skills of lawyers operating within the CE and the significance to study the CE Conventions.
Vice-President of the European Court of Human Rights, Judge Linos-Alexandre Sicilianos, spoke about the reform and current challenges in the work of the European Court of Human Rights. Thanks to Protocol 16, the European Court is ready to guide Supreme Courts of the Council of Europe countries in the interpretation and application of rights and freedoms recognized by the European Convention on Human Rights. He also stressed the role of the Council of Europe’s HELP Program and its courses for legal practitioners in improving implementation of the Convention and effectiveness of the system.
During the conference it was stated that the quality and quantity of distant courses in the HELP program were renewed. The program includes; Rights of Refugee and Migrant Children, Human rights in Biomedicine, Child-friendly justice, Combating human trafficking, International Cooperation on Criminal Matters, Rights of persons with disabilities and other courses on current topics have been added.
New members of the consultative board of the HELP program were also selected at the conference.
The Head of Human Rights Policy and Cooperation Department of the Directorate General Human Rights and Rule of Law of the Council of Europe, Mikhail Lobov, closed the conference underlining the quality of HELP courses as they benefit from the Council of Europe and the European Court expertise and urged the members of the Network to cooperate in the curricula of their national training institutions or bar associations.
It should be noted that, as usual, this year, the rating table for the “HELP” programs promotion and number of users in 47 member states of the Council of Europe was formed during the conference. Despite the fact that Azerbaijan was holding one of the last places among 47 countries, our country made a serious progress and Azerbaijan jumped to the 13th place in 2016 and is on the 10th place in 2017. According to the rating table, our country is among the first in the South Caucasus.
At the event, Azerbaijan was represented by the Chairman of the Presidium of the Bar Association Mr. Anar Bagirov and the coordinator of the HELP platform, Mr. Zulfikar Babayev.