Türkmənistanda vahid Vəkillər Kollegiyasının yaradılmasında Azərbaycan təcrübəsi nəzərə alınacaq
Cari ilin 12-13 oktyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının (ARVK) sədri Anar Bağırovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Avropa Şurasının dəvəti ilə “Türkmənistanda ədalət mühakiməsinə çatımlılığın təşviqi: Beynəlxalq və Avropa hüququ və təcrübəsində vəkilin rolu” adlı beynəlxalq konfransda iştirak etmək üçün Aşqabad şəhərinə rəsmi səfər edib.
Səfərdə ARVK-nın sədri A.Bağırovla yanaşı, Kollegiyanın Aparat rəhbəri Bayram Orucov da iştirak edib.
Qeyd edək ki, Türkmənistanda da ayrı-ayrı vilayətlərdə Vəkillər Kollegiyaları fəaliyyət göstərsə də, vahid milli Vəkillər Kollegiyası mövcud deyil.
Bu mənada, Avropa Şurası, Avropa İttifaqı və Türkmənistan Ədliyyə Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş bu mühüm konfransın əsas məqsədi Türkmənistanda vahid Vəkillər Kollegiyasının yaradılması, habelə ədalət mühakiməsinə çatımlılığın yaxşılaşdırılması, təcrübə mübadiləsi, müxtəlif strategiyaların öyrənilməsində vəkillər kollegiyalarının əvəzolunmaz rolunu müzakirə etmək və bununla Mərkəzi Asiya və Avropa Şurasına üzv ölkələrdən olan vəkilləri, hüquqşünas-alimləri və digər maraqlı tərəfləri bir araya gətirməkdir.
2020-2024-cü illər üzrə Mərkəzi Asiyada Qanunun Aliliyi proqramı çərçivəsində keçirilən və 4 sessiyadan ibarət olan tədbirdə Türkmənistanın dövlət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların, xarici Vəkillər Kollegiyalarının rəhbərləri və vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirin ilk sessiyasında çıxış edən ARVK sədri A.Bağırov qonaqları salamlayıb və geniş təqdimatla çıxış edib. O, son illərdə Azərbaycanda Vəkillər Kollegiyasının keçdiyi inkişaf yolu, mövcud təcrübə, ölkəmizdə aparılan əhəmiyyətli məhkəmə-hüquq islahatları, vəkilliyin nüfuzunun artırılması, qanunun aliliyinin təmin edilməsi və vəkillik peşəsinin əsas dəyərlərinin təşviqi və qorunması, qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi, elektron tədris sisteminin yaradılması istiqamətlərində həyata keçirilmiş islahatlar, tədbirlər və ARVK-nın digər sahələrdəki fəaliyyətindən bəhs edib.
Konfrans iştirakçıları vahid və effektiv vəkillər kollegiyasının yaradılması prosesinin, problemlərinin və faydalarının öyrənilməsi mövzusunda danışıb, təkliflər irəli sürüb, mövcud problemləri dilə gətiriblər.
Daha sonra mövcud əlaqələrin gücləndirilməsi məqsədilə ARVK nümayəndə heyəti ilə beynəlxalq təşkilatların və bir sıra ölkələrin Vəkillər Kollegiyalarının rəhbərləri arasında müvafiq görüşlər keçirilib, təcrübə mübadiləsi, gələcək əməkdaşlığın perspektivləri barədə müzakirələr aparılıb.
Ələlxüsus, nümayəndə heyəti tərəfindən dost ölkə Türkmənistanda vahid Kollegiyanın yaradılması istiqamətində həm ARVK-nın, həm də azərbaycanlı vəkil həmkarların dəstəyə, əməkdaşlığa daim hazır olduğu diqqətə çatdırılıb.

On October 12-13, 2023, a delegation led by the Chairman of the Azerbaijani Bar Association (ABA), Mr Anar Baghirov, paid an official visit to Ashgabat at the invitation of the Council of Europe to participate in the international conference dedicated to the topic of “Fostering access to justice in Turkmenistan: the role of a lawyer in International and European law and practice”.
Within the framework of the trip, the Chairman of the ABA, Mr Anar Baghirov, and the Head of the ABA’s Administrative Office, Bayram Orujov, participated in the conference.
It should be noted that while there are regional Bar Associations in various regions of Turkmenistan, there is no single national Bar Association.
In this regard, the primary goal of this significant conference organised jointly by the Council of Europe, the European Union, and the Ministry of Justice of Turkmenistan is to promote the creation of a unified Bar Association in Turkmenistan, improve access to justice, exchange experiences, discuss the indispensable role of lawyers' associations, and bring together legal professionals, experts, and other stakeholders from member countries of Central Asia and the Council of Europe.
The event, consisting of four sessions and held within the framework of the Central Asia Rule of Law Program 2020-2024, gathered representatives of Turkmenistan's state institutions, international organisations, foreign Bar Associations, and civil society.
In the conference's opening session, Mr Anar Baghirov, the ABA’s Chairman, welcomed the participants and provided a comprehensive presentation. Mr Baghirov discussed the recent development path of the ABA, its existing experiences, significant judicial and legal reforms in the country, the enhancement of the influence of lawyers, ensuring the rule of law, promoting and protecting the core values of the legal profession, improving the legislative framework, and the establishment of an electronic training system, among other reforms and activities of the ABA.
The conference participants engaged in discussions about creating a unified and efficient Bar Association, its problems, and benefits, and put forward proposals and raised existing issues.
Subsequently, meetings were held between the delegation of ABA and the heads of international organisations and Bar Associations from various countries to strengthen existing relationships, exchange experiences, and discuss the prospects of future cooperation.
In particular, the delegation emphasised the readiness of ABA and Azerbaijani lawyers to support and collaborate in creating a unified Bar Association in the friendly country of Turkmenistan.