Vəkillər Kollegiyasının nümayəndə heyəti Çində beynəlxalq forumda iştirak edib
2025-ci il oktyabrın 29–31-də Çin Xalq Respublikasının Sincan-Uyğur Muxtar Rayonunun Kaşı şəhərində “Çin (Kaşı) Mərkəzi və Cənubi Asiya – Hüququn aliliyi 2025” adlı beynəlxalq forum keçirilib.
Tədbir Sincan-Uyğur Muxtar Rayonunun Hüquq Cəmiyyəti, Çinin Quanqdong Əyalətinin Hüquq Cəmiyyəti və Çin Hüquq Cəmiyyəti Hüquqi Mübadilə Mərkəzi tərəfindən təşkil olunub.
Forumda Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasını (VK) qurumun Rəyasət Heyətinin üzvü Elçin Usub və VK-nın Beynəlxalq Əməkdaşlıq Şöbəsinin müdiri Gözəl Hüseynzadə təmsil ediblər. Həmçinin mərasimə bir sıra ölkələrin vəkil qurumlarının, məhkəmə və prokurorluq orqanlarının, eləcə də akademik dairələrin nümayəndələri qatılıb.
Forumun məqsədi Cənubi və Mərkəzi Asiya ölkələri arasında hüquqi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi, “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünün yüksək keyfiyyətli birgə həyata keçirilməsinə xidmət etməkdir.
Mərasimdə çıxış edən Elçin Usub “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsü üçün inteqrasiya olunmuş mübahisələrin qarşısının alınması və həlli mexanizminin yaradılması” mövzusunda çıxış edərək forumun əhəmiyyətini vurğulayıb.
O bildirib ki, Bakı–Tbilisi–Qars dəmir yolu və Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı kimi iri layihələr Azərbaycanın və bütövlükdə “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünün inkişafında mühüm rol oynayır. Azərbaycan qanunvericiliyi və ölkəmizin qoşulduğu beynəlxalq sazişlərin investorların hüquqlarını qoruması, Ələt Azad İqtisadi Zonasının və Sənaye Parklarının fəaliyyətinin isə bu baxımdan xarici investisiyalar üçün əlverişli şərait yaratması tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Çıxışının davamında Elçin Usub Azərbaycanın regiondakı tranzit imkanları, beynəlxalq hüquqi tənzimləmələrdəki rolu barədə məlumat verib. Yarana biləcək mübahisələrin alternativ həlli mexanizmlərindən biri olan arbitrajın Azərbaycanda inkişafının vacib bir addımı kimi 24-25 oktyabrda Bakı Artitraj Mərkəzinin açılışı xəbəri tədbir iştirakçılarına çatdırılıb.
Eyni zamanda, Rəyasət Heyətinin üzvü “Bir kəmər, bir yol” layihələrinin davamlı və səmərəli icrası üçün ortaq mexanizmlərin yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb və VK-nın gələcəkdə də bu sahədə olan tədbirlərə yardım etməyə hazır olduğu bildirib.
Səfər çərçivəsində VK-nın nümayəndə heyətinin üzvləri Çin Hüquq Cəmiyyətinin vitse-prezidenti Vang Hongxiang ilə görüş keçirib. Görüşdə gələcək əməkdaşlıq perspektivləri, hüquqi əlaqələrin inkişafı və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə olunub.
Bundan başqa, nümayəndə heyətinin üzvləri Sincan-Uyğur Muxtar Rayonunun Hüquq Cəmiyyətinin rəhbəri ilə də görüşərək yeni əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Forum çərçivəsində iştirakçılar arasında qarşılıqlı hədiyyələr təqdim olunub, rəsmi ziyafət və şəhər gəzintisi təşkil edilib.

A Delegation of the Azerbaijani Bar Association Participated in an International Forum in China
From October 29 to 31, 2025, an international forum titled “China (Kashgar) Central and South Asia – Rule of Law 2025” was held in Kashgar, Xinjiang Uyghur Autonomous Region of the People’s Republic of China.
The event was organized by the Law Society of Xinjiang Uyghur Autonomous Region, the Law Society of Guangdong Province, and the Legal Exchange Center of the China Law Society.
The Azerbaijan Bar Association (ABA) was represented at the forum by Elchin Usub, a member of the Presidium, and Gozal Huseynzade, Head of the ABA’s International Cooperation Department. The ceremony was also attended by representatives of bar associations, judicial and prosecutorial bodies, as well as academic circles from various countries.
The purpose of the forum was to deepen legal cooperation between Central and South Asian countries and to contribute to the high-quality joint implementation of the “Belt and Road” initiative.
In his speech, Elchin Usub delivered a presentation on “Establishing an Integrated Mechanism for the Prevention and Resolution of Disputes under the Belt and Road Initiative”, emphasizing the importance of the forum.
He noted that major projects such as the Baku–Tbilisi–Kars railway and the Baku International Sea Trade Port play a significant role in the development of both Azerbaijan and the Belt and Road Initiative as a whole. The audience was informed that Azerbaijan’s legislation and international treaties to which the country is a party ensure the protection of investors’ rights, while the operation of the Alat Free Economic Zone and Industrial Parks creates a favorable environment for foreign investments.
Continuing his speech, Elchin Usub provided information on Azerbaijan’s transit potential and its role in international legal regulations. He also shared the news about the opening of the Baku Arbitration Center on October 24–25, highlighting it as an important step in the development of alternative dispute resolution mechanisms in Azerbaijan.
Furthermore, the Presidium member stressed the importance of establishing joint mechanisms for the sustainable and effective implementation of Belt and Road projects, and expressed the ABA’s readiness to continue supporting initiatives in this field in the future.
As part of the visit, members of the ABA delegation met with Wang Hongxiang, Vice President of the China Law Society. During the meeting, the parties discussed prospects for future cooperation, the development of legal relations, and other issues of mutual interest.
The delegation also met with the head of the Law Society of the Xinjiang Uyghur Autonomous Region, exchanging views on new opportunities for cooperation.
Within the framework of the forum, participants exchanged gifts, and a formal banquet as well as a city tour were organized.