2018-Cİ İL ÜZRƏ VƏKİLLƏRİN İNTİZAM İCRAATINA DAİR STATİSTİKA
2018-ci təqvim ili ərzində Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinə 597 şikayət və müraciət daxil olmuşdur. Həmin şikayət və müraciətlər üzrə Rəyasət Heyəti tərəfindən ilkin araşdırma nəticəsində 323 (54,1%) müraciət üzə əsas olmadığından intizam icraatının başlanılmamış, 274 (45,9%) şikayət və müraciət üzrə əsas olduğundan intizam icraatı başlanılaraq araşdırılması üçün Vəkillərin İntizam Komissiyasına göndərilmişdir. Həmin müraciətlərin 33-ü (12%) dövlət orqanlarından, 14-ü (5,1%) qeyri-dövlət orqanlarından və 227-i (82,8%) vətəndaşlardan daxil olmuşdur. Vəkillərin İntizam Komissiyasında 92 (33,6 %) intizam icraatı üzrə vəkillər tərəfindən peşə borcunu həyata keçirərkən “Vəkillər və vəkillik fəaliyyəti haqqında” Azərbaycan Respublikası qanununun, digər qanunvericilik aktlarının tələblərinin, vəkillərin davranış qaydaları haqqında Əsasnamənin, o cümlədən vəkil etikası normalarının pozulduğu müəyyən edilmiş, 72 (26,3 %) intizam icraatı üzrə araşdırma nəticəsində qiymət vermək mümkün olmamış, 58 (21,2%) intizam icraatı üzrə pozuntu müəyyən edilməmiş, 17 (6,2 %) intizam icraatı üzrə icraata xitam verilmiş, 1 (0,7 %) intizam icraatı üzrə icraat dayandırılmış və 34 (12,4 %) intizam icraatı üzrə araşdırma 2019-cu ildə davam etdirilmişdir.
Rəyasət Heyəti tərəfindən pozuntu müəyyən edilən 71 intizam icraatı üzrə 29 (40,8%) şikayət və müraciətin mahiyyətini, pozuntunun dərəcəsini və digər halları nəzərə alaraq intizam tənbehi tətbiq edilmədən xəbərdarlıq verilməklə kifayətlənmiş, 9 (12,7%) intizam icraatı üzrə irad tutma, 15 (21,1%) intizam icraatı üzrə töhmət və 12 (16,9%) müəyyən müddətə vəkilin fəaliyyətinin dayandırlması intizam tənbehi tətbiq edilmişdir. Həmçinin 6 (8,5%) intizam icraatı üzrə Vəkillər Kollegiyasından xaric edilməyə səbəb ola biləcək əsaslar olduğundan Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyəti məsələnin həlli üçün məhkəməyə müraciət edərək həmin məsələ ilə bağlı məhkəmə qərarı qanuni qüvvəyə minənədək vəkilin fəaliyyətinin dayandırılması haqqında qərar qəbul edilmişdir. Sonuncu qeyd edilən 6 intizam icraatlarından 5 intizam icraatı vəkillər tərəfindən Vəkillər Kollegiyasına üzvlük haqlarını üzrsüz səbəbdən altı aydan artıq müddətə ödəmədiyindən, digər sonuncu intizam icraatı üzrə isə qərar vətəndaş tərəfindən daxil olmuş şikayət əsasında qəbul edilmişdir.
Göründüyü kimi, 2018-ci il ərzində dövlət orqanlarından daxil olmuş müraciətlər əsasında hər hansı bir vəkilin Kollegiya üzvlüyündən xaric olunması ilə bağlı qərar qəbul edilməmişdir.

2018 STATISTICAL INFORMATION ON DISCIPLINARY CASES OF LAWYERS
During the 2018 calendar year, 597 complaints and appeals were submitted to the Presidium of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan. As a result of the preliminary investigation by the Presidium on the complaints and appeals, 323 (54,1%) applications were not subject to disciplinary proceedings, since there were grounds for 274 (45,9%) complaints and appeals, the disciplinary proceedings were initiated and they were referred to the Lawyers' Disciplinary Commission for further investigation. 33 (12%) of these appeals were submitted by governmental bodies, 14 (5,1%) by non-governmental organizations and 227 (82,8%) by citizens. On 92 (33, 6 %) disciplinary proceedings, it was found out that the provisions of the Law of the Republic of Azerbaijan on “Lawyers and legal profession”, other legislative acts, the Charter of the rules on conduct of lawyers, as well as the norms of the lawyer ethics, had been violated by the lawyers while performing their professional duties, on 72 (26.3%) disciplinary proceedings it was impossible to assess as the result of the investigation, no violation found in 58 (21,2%) cases, the proceedings were terminated on 17 (6,2%) disciplinary proceedings and suspended on 1 (0,7%) disciplinary proceedings.
On the 71 disciplinary proceedings that the violations were found by the Presidium, preliminary notifications without disciplinary sanctions were imposed for the 29 (40,8%) considering the nature of the complaint and the appeal, the measure of infringement and other circumstances as well as remarks for the 9 (12,7%) disciplinary proceedings, reprimands for the 15 (21,1%) disciplinary proceedings and suspension of advocacy activity for a certain period of time for the 12 (16,9%) disciplinary proceedings were imposed.
In addition, on 6 (8,4%) disciplinary proceedings, since there were grounds for the exclusion from membership, in order to resolve the issue, the Presidium of the Bar Association made a decision to suspend the activities of the lawyers before referring to the court and until the court's decision on that matter came into force.
The decisions were made on 5 out of the last 6 disciplinary proceedings due to the non-payment of membership fees to the Presidium for more than six months without a valid reason, while the decision was made on the other disciplinary proceeding because of the basis of the complaint filed by the citizen.
Apparently, no decision has been taken in 2018 to exclude any lawyer from the membership of the Association on the basis of appeals addressed by the governmental bodies.