“Məhkəmə-hüquq islahatlarına vəkil baxışı” mövzusunda konfrans keçirilmişdir
Bu gün “Hilton” mehmanxanasında Azərbaycan Respublikasının 1-ci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü və Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının təşkilatçılığı ilə “Məhkəmə-hüquq islahatlarına vəkil baxışı” mövzusunda konfrans keçirilmişdir. Konfransda 300-dək vəkil, Milli Məclisin deputatları, hüquqşünas-alimlər, hakimlər, vəkillər, xarici ölkələrin səfirliklərinin, o cümlədən, müxtəlif dövlət və qeyri-hökümət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak etmiş, tədbirin işıqlandırılması üçün kütləvi informasiya vasitələri dəvət edilmişdir.
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov “Məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 03.04.2019-cu il tarixli Fərmanının əhəmiyyəti, Fərmanda qeyd olunan göstəriş və tövsiyələrin icrası ilə bağlı Vəkillər Kollegiyası tərəfindən həyata keçirilmiş tədbirlər və qarşıda duran vəzifələr barədə tədbir iştirakçılarına məlumat vermişdir.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının birinci vitse-prezidentinin köməkçisi Gündüz Kərimov çıxış edərək qeyd olunan Fərmanın Vəkillər Kollegiyası üçün əhəmiyyəti, vəkillərin məhkəmə-hüquq islahatlarındakı rolu, islahatların həyata keçirilməsi istiqamətində görülməli tədbirlərin zərurəti barədə məlumat vermişdir.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Hüquq-mühafizə orqanları ilə iş şöbəsinin Hüquqi xidmətlərin göstərilməsi məsələləri sektorunun müdiri Vüsal İsayev qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin məlum Fərmanının ədalət mühakiməsi üçün verdiyi töhfə, son dövrlər ölkədə vəkillik institutunun inkişafı və nüfuzunun artırılması istiqamətində görülən işlər, Bakı şəhəri və regionlarda əhalinin keyfiyyətli hüquqi yardıma çatımlılığının təmin olunması üzrə aparılan islahatlar barədə danışmışdır.
Konfransda Azərbaycan Respublikası Baş prokurorunun müavini, Məhkəmə-Hüquq Şurasının üzvü Namiq Əsgərov çıxış edərək bildirdi ki, vəkil-prokuror münasibətləri, son dövrlərdə bu münasibətlətin inkişafı və ədalət mühakiməsinin həyata keçirilməsi baxımından əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşmüşdür.
Tədbirin növbəti hissəsi Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırovun “Vəkilliyin məhkəmə-hüquq islahatlarında yeri və rolu” barədə çıxış etmişdir. Kollegiyanın sədri bildirmişdir ki, Vəkillər Kollegiyası tərəfindən son dövr ərzində vəkilliyin inkişafı və nüfuzunun artırılması, maddi-texniki təminatının, o cümlədən, vəkillər tərəfindən vətəndaşlara göstərilən hüquqi yardımın keyfiyyətinin artırılması istiqamətində bir çox tədbirlər həyata keçirilmişdir. Buna baxmayaraq, Vəkillər Kollegiyasının fəaliyyəti, maliyyə müstəqilliyi, maddi-texniki təminatı, eləcə də regionlarda vəkillərin sayı baxımından müəyyən problemlər mövcuddur. Bu baxımdan Azərbaycan Respublikası Prezidentinin qeyd olunan Fərmanının müvafiq göstəriş və tövsiyələri, xüsusilə də dövlət hesabına hüquqi yardıma görə vəkilə ödənilməli olan vəsaitin Vəkillər Kollegiyasına verilməsi məsələsi xüsusi əhəmiyyət kəsb etməkdədir.
Daha sonra Məhkəmə-Hüquq Şurası aparatının rəhbəri Cavid Hüseynov “Hakim-vəkil münasibətlərinin deontoloji aspektləri” mövzusunda çıxış edərək qeyd etmişdir ki, məhkəmə-hüquq islahatlarında hakim-vəkil münasibətlərinin xüsusi rolu vardır və bu baxımdan qeyri-prosessual münasibətlərin yolverilməzliyi əhəmiyyət kəsb etməkdədir. O bildirmişdir ki, “Məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 03.04.2019-cu il tarixli Fərmanında bu barədə müddəaya yer verilməsi də dövlət tərəfindən bu sahəyə verilən önəmin bariz nümunəsidir.
Konfransda həmçinin Vəkillər Kollegiyasının Ağsaqqallar Şurasının sədri, Əməkdar hüquqşünas İkram Kərimov məlum Fərmanın təhlili ilə bağlı maraqlı çıxış etmişdir.
Konfransın ikinci hissəsində Vəkillərin İntizam Komissiyasının sədri, Vəkillər Kollegiyasının Hüquqi Yardım və Tədris Mərkəzinin rəhbəri Şahmar Məmmədovun “Vəkillərin etik davranışı və qeyri-prosessual münasibətlərə qarşı preventiv tədbirlər” mövzusunda mühazirəsi dinlənilmişdir.
Bundan başqa, tədbirdə Vəkillərin İntizam Komissiyasının sədr müavini İlhamə Həsənova Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 03.04.2019-cu il tarixli Fərmanı üzrə Vəkillər Kollegiyası tərəfindən formalaşdırılmış cinayət hüququ, Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin üzvü Muxtar Mustafayev isə mülki hüquq üzrə İşçi Qrupun məruzəsi ilə çıxış etmişlər.
Konfrans müzakirələr ilə davam etmiş, tədbir iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılmışdır.

A conference on "Lawyer's view on judicial-legal reforms" was held
Today at the Hilton Hotel, by the initiative of the Mrs. Mehriban Aliyeva, First Vice President of the Republic of Azerbaijan and organization of the Bar Association of Azerbaijan a conference on "Lawyer's view on judicial-legal reforms" took place. Representatives of the National Assembly, almost 300 lawyers, judges, ambassadors of foreign countries, as well as representatives of various state, non-governmental organizations were among the participants and media were also invited to cover the event.
Speaking at the conference, Mr. Anar Bagirov, Chairman of the Bar Association highlighted the importance of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 03.04.2019 "On deepening reforms in the judicial-legal system" and stressed the measures which are taken by the Bar Association on the implementation of the recommendations in the Decree also informed the participants of the event about the tasks.
Then Mr. Gunduz Karimov, the Assistant to the First Vice President of the Republic of Azerbaijan informed participants about the significance of the mentioned Decree for the Bar Association, the role of lawyers in judicial-legal reforms and the necessity of the reforms.
Speaking at the event, Mr. Vusal Isayev, Head of Legal Services Sector of the Department for Law Enforcement and Military Affairs of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan noted the contribution of the Decree of the President of Azerbaijan to justice, spoke about the reforms being implemented to ensure the availability of high-quality legal aid to the population in Baku and the regions.
Mr. Namig Askerov, Deputy Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan, the member of the Judicial-Legal Council talked about the lawyer-prosecutor relations, shared his views on the importance of the relations in terms of the administration of justice in recent years.
The next part of the event was delivered by Mr. Anar Bagirov, Chairman of the Bar Association, on "The role and place of advocacy in judicial and legal reforms." Chairman of the Board noted that in the recent period, the Bar Association has taken a number of measures to improve the advancement and reputation of the legal profession, logistical support, as well as to improve the quality of legal assistance provided to citizens by lawyers. However, there are certain problems with regard to the Bar Association's activities, financial independence, logistical support, and the number of lawyers in the regions. In this regard, the relevant instructions and recommendations of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, in particular, the issue of granting the funds for lawyers to the Bar Association for legal assistance at the expense of the State was of particular importance.
Later, Mr. Javid Huseynov, the head of the office of the Judicial-Legal Council, made a speech on "Deontological aspects of judge-lawyer relations" and noted that judge-lawyer relations play a special role in judicial-legal reforms and in this respect, non-procedural relations are inadmissible. He noted that the provision in the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 03.04.2019 "On Deepening the Reforms in the Judicial-Legal System" is a clear example of the importance attached by the state to this area. At the conference, Honorary Lawyer Mr. Ikram Karimov the Chairman of the Board of Elders of the Bar Association made an interesting speech regarding the Decree.
In the second part of the conference, the lecture was delivered by Mr. Shahmar Mammadov, Chairman of the Disciplinary Commission of the Lawyers, the Head of the Legal Aid and Training Centre of the Bar Association on "Ethical behavior of lawyers and preventive measures against non-procedural relations". In addition, at the event, deputy chairman of the Disciplinary Committee Ilhama Hasanova made a report on the criminal law formed by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 03.04.2019, and Mr. Mukhtar Mustafayev, a member of the Presidium of the Bar Association, made a report on the Civil Rights Working Group.