Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında vəkilliyə namizədlərin təntənəli andiçmə mərasimi keçirilmişdir
18 iyun 2019    5064 share share
Bu gün Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin üzvləri, vəkil qurumlarının rəhbərləri, millət vəkilləri, xarici ölkələrin səfirlərinin nümayəndələri, yerli və beynəlxalq təşkilatların, həmçinin KİV nümayəndələrinin iştirakı ilə vəkilliyə namizədlərin təntənəli andiçmə mərasimi keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası və AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında baş tutmuşdur.
AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru Aytən Mustafazadə tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edərək insan hüquqlarının müdafiəsinin əhəmiyyəti, bu istiqamətdə aparılan islahatlar barədə danışmış, bu baxımdan aztəminatlı əhaliyə ödənişsiz hüquqi yardım göstərilməsinin zəruriliyi, Vəkillər Kollegiyası tərəfindən bu sahədə keçirilmiş tədbirlərin önəmini vurğulamışdır. O qeyd etmişdir ki, AMEA Hüquq və İnsan Hüquqları İnstitutu və Vəkillər Kollegiyası arasında bağlanacaq anlaşma memorandumuna əsasən gələcək əməkdaşlığın əsası qoyulacaq, ödənişsiz hüquqi yardım, o cümlədən vəkillərin davamlı tədrisi ilə bağlı birgə tədbirlər keçiriləcəkdir.
Daha sonra Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov çıxış edərək bildirmişdir ki, bugün – 18 İyun Azərbaycanda Milli İnsan Hüquqları günü kimi qeyd olunur, Prezident İlham Əliyevin 2007-ci il 17 iyun tarixli Fərmanı ilə ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci ildə ölkəmizdə ilk "İnsan hüquqları müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı"nın təsdiq edildiyi və insan hüquqlarının təmin olunmasının dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən olunduğu nəzərə alınaraq Azərbaycanda Milli İnsan Hüquqları günü təsis edilmişdir, Konstitusiyada əksini tapmış bu strateji məqsəd ilk növbədə hüquq islahatları və insan hüquqlarının qorunması prinsipinin real həyatda tətbiqini zəruri etmişdir. Bu səbəbdən, vəkilliyə namizədlərin andiçmə mərasimi və Vəkillər Kollegiyası ilə AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu arasında anlaşma memorandumunun imzalanmasının məhz bu günə təsadüf etməsi çox əlamətdar hadisədir.
Sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu və Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyəti arasında birgə əməkdaşlıq haqqında “Anlaşma Memorandumu” imzalanmışdır.
Daha sonra, vəkilliyə namizədlər çıxış etmiş, vəkil peşəsinə yiyələndikləri üçün məmnun olduqlarını, vəkilliyə qəbul üzrə ixtisas imtahanlarının intensiv olaraq keçirilməsi üçün Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinə minnətdar olduqlarını bildirmişlər.
Sonra vəkilliyə qəbul üzrə ixtisas imtahanlarından müvəffəqiyyətlə keçmiş və icbari təlimi başa vurmuş namizədlərin andiçmə mərasimi keçirilmiş, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilmiş, vəkilliyə namizədlər Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı önündə and içmiş, onlara vəsiqələr təqdim edilmişdir.

Inauguration ceremony of candidates to lawyer held at Azerbaijan National Academy of Sciences
Today a solemn ceremony of inauguration of candidates to the lawyer was held with the participation of members of the Presidium of the Bar Association, heads of law offices, MPs, representatives of foreign embassies, representatives of local and international organizations, as well as mass media.
The event was held at the Central Scientific Library of ANAS jointly organized by the Bar Association of Azerbaijan and the Institute of Law and Human Rights of ANAS.
Ayten Mustafazadeh, Director of the Institute of Human Rights and Rights of ANAS, delivered a keynote speech at the opening ceremony and spoke about the importance of protection of human rights and reforms in this direction, emphasizing the importance of providing free legal aid to the poor. He noted that the Memorandum of Understanding signed between the Institute of Law and Human Rights of ANAS and the Bar Association will lay the foundation for further cooperation, including free legal aid, as well as joint activities on continuous training of lawyers.
Then, Chairman of the Bar Association Anar Bagirov stated that today, June 18 is marked as the National Human Rights Day in Azerbaijan. By President Ilham Aliyev's decree from 17 June 2007, the day of approval of "Human Rights" Program for the Protection of Human Rights by the initiative of national leader Heydar Aliyev has been marked as "Human Rights" day. For this reason, the fact of the signing of the Memorandum of Understanding between the Institute of Law and Human Rights of ANAS and the Bar Association is a very significant event.
Then a Memorandum of Understanding was signed between the National Academy of Sciences of Azerbaijan and the Presidium of the Bar Association of Azerbaijan.
Later, the lawyer candidates expressed their gratitude to the Presidium of the Bar Association for their support in obtaining the profession of lawyer and intensively conducting professional exams for advocacy.
Then the oath-taking ceremony was held on successful candidates passing the qualification examinations and the State Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.