Masallı, Bərdə, Qəbələ, İmişli ASAN xidmət mərkəzlərində olan Hüquqi Yardım Mərkəzlərinin fəaliyyətinə dair hesabat
27 iyun 2019    3461 share share
Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi ABŞ Dövlət Departamentinin maliyyə dəstəyi ilə Qanunun aliliyi layihəsini həyata keçirir. Layihə əhalinin peşəkar hüquqi xidmətlərə çıxışının artırılması üçün səylərini dəstəkləyir. Layihə çərçivəsində Azərbaycanın dörd regional mərkəzində Hüquqi Yardım Mərkəzləri açılmışdır. Bu təşəbbüs Ədliyyə Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası və ASAN xidmətinin dəstəyi ilə həyata keçirilmişdir.
Agentliklər arasında sıx əməkdaşlıq nəticəsində Bərdə, Qəbələ, İmişli və Masallıda mövcüd olan ASAN xidmət mərkəzlərində 2019-cu ilin fevral ayından etibarən pulsuz hüquqi yardım mərkəzləri fəaliyyət göstərir. May ayının sonuna kimi mərkəzlərə 806 nəfər 1249 hüquqi məsələlərlə bağlı müraciət etmişdir. Müraciət edənlərin 36% -i qadın, 64%-i kişi, müraciətlərin 33%-i məhkəmələrlə bağlı məsələlər olmuşdur. İlk dörd ayda göstərilən hüquqi yardımın təhlili göstərir ki, müraciətlərin 24%-i bank kreditləri, 16%-i mülkiyyətlə bağlı məsələlər, 15%-i ailə məsələləri, 10%-i əmək və sosial müdafiə ilə bağlı olan məsələlər olmuşdur. Bundan əlavə, digər müraciətlər miras, miqrasiya hüququ, vergi qanunvericiliyi, kommunal xidmətlər, vətəndaşlıq və qeydiyyat, cinayət və inzibati işlər kimi müxtəlif sahələri əhatə etmişdir.
Müraciət edən vətəndaşlar onlara göstərilən pulsuz hüquqi yardımın səviyyəsindən razı qalmışlar. Layihədə nəzərdə tutulduğu kimi ərizəçilərə inzibati və məhkəmə icraatı üçün xərclənən məbləğlər də geri qaytarılıb. Hüquqi Yardım Mərkəzlərində vətəndaşlara pulsuz hüquqi yardım xidməti hazırda uğurla həyata keçirilməkdədir.

27 June 2019    3462 share share
UN Migration Agency, International Organization for Migration is implementing the Rule of Law Project with the financial support from the US Department of State . The project is supporting the efforts for increasing the access of population to professional legal services. With the same purpose the Project initiated the operation of Legal Aid Centers in four regional hubs of Azerbaijan. The initiative was supported by the Ministry of Justice, Bar Association of the Republic of Azerbaijan and ASAN Service. As a result of close cooperation among the agencies the Legal aid Centers were opened in Barda, Gabala, Imishli and Masalli ASAN Service centers since February 2019.
By the end of May, the Centers received 806 people in 1249 cases approaching the centers with various types of legal problems. 36% of the applicants were females and 33 % of cases were the issues under the court jurisdiction. The legal cases analysis in the first three months show that the 24% of assisted cases are related with bank loans, 16% were property related matters, 15% family issues, 10 % labor and social protection. In addition to these legal cases, the other applications covered various areas such as inheritance, migration law, tax law, communal services, citizenship and registration, and the criminal and administrative cases.
The applicants demonstrate great satisfaction from the services which were carried free of charge. As of the Project’s objectives, the amount spent on administrative and court proceedings were also reimbursed to the applicants. The services continue to be implemented successfully.