İnsan Hüquqları üzrə Avropa komissarı Vəkillər Kollegiyasını ziyarət etmişdir
Ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə komissarı Dunya Miyatoviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının rəhbərliyi və bir sıra vəkillərlə ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov son dövrlər Avropa Şurası ilə Vəkillər Kollegiyası arasında qurulmuş səmərəli əməkdaşlıq münasibətləri, bu münasibətlərin daim inkişaf etdirildiyini və Vəkillər Kollegiyası üçün əhəmiyyətli olduğunu vurğulamışdır.
İnsan hüquqları üzrə Avropa komissarı kimi ilk dəfə ölkəmizə səfərindən məmnunluğunu ifadə edən qonaq Vəkillər Kollegiyasının rəhbərliyi ilə görüşün onun üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini, vəkilliyə qəbul, vəkillərin intizam icraatı, o cümlədən, vəkillərin gündəlik fəaliyyətlərində qarşılaşdıqları çətinliklər barədə ətraflı məlumat almaq istəyini bildirib.
Öz növbəsində Anar Bağırov vəkilliyə qəbulla bağlı ixtisas imtahanları, imtahanların gedişatı və aparılma proseduru, vəkillərin sayının artırılması istiqamətində görülən işlər, eləcə də vəkillərin intizam icraatı, vəkillərin etik davranış qaydalarının Avropa standartları ilə uzlaşması, habelə maraq kəsb edən digər məsələlər barədə Komissara məlumat vermiş, intizam icraatları ilə bağlı statistikanı qonağa təqdim etmişdir.
Görüşdə həmçinin vəkillərin peşə fəaliyyətləri zamanı qarşılaşdıqları problemlər, onların prosessual hüquq və səlahiyyətləri, gələcəkdə vəkil peşəsinin inkişaf perspektivləri, xüsusilə vəkillərin prosessual hüquqlarının genişləndirilməsi, vəkilliyə qəbul prosesinin daha da sadələşdirilməsi və s. əhəmiyyət kəsb edən məsələlər barədə qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılmışdır. Bundan başqa, ölkəmizin Avropa Şurasının HELP proqramının təşviqi üzrə Avropa Şurasına 47 üzv ölkə arasında 10-cu yerdə olması, gələcəkdə HELP platforması üzrə vəkillərin tədrisinin davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunmuşdur.
İnsan Hüquqları üzrə Avropa komissarı xanım Miyatoviç görüşdən məmnunluğunu bildirmiş, qeyd olunan məsələlər bağlı müvafiq təşəbbüslərə Avropa Şurası tərəfindən dəstək verilməsinin vacibliyini qeyd etmişdir.
Daha sonra xanım Komissar tərəfindən görüşdə iştirak edən vəkillərə peşələrinin həyata keçirilməsi ilə bağlı suallar verilmiş, həmçinin vəkillər tərəfindən onları maraqlandıran məsələlər üzrə təkliflərlə çıxış edilmişdir.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Avropa Şurası yanında daimi nümayəndəsi Fəxrəddin İsmayılov, Avropa Şurasının Bakı Ofisinin rəhbəri Zoltan Hernyes, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Komissarının Ofisinin təmsilçiləri də iştirak edirdi.

Council of Europe Commissioner for Human Rights visited Azerbaijani Bar Association
The delegation led by Ms. Dunja Mijatovic, Council of Europe Commissioner for Human Rights who is on an official visit to our country, met with the management of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan.
Welcoming the guest, Mr.Anar Bagirov, Chairman of the Bar Association pointed out that effective cooperation relations set up between the Council of Europe and the Azerbaijani Bar Association which is continuously developing, where that relations are important for the Bar Association.
Expressing her satisfaction with her visit to our country for the first time as a Council of Europe Commissioner for Human Rights, Mrs. Mijatovic expressed the significance of her meeting with the management of the Bar Association and expressed her interest in receiving information about the legal profession, disciplinary proceedings, including the problems lawyers are facing.
Mr. Anar Bagirov informed the Commissioner about the admission process to the legal profession, procedures of the examinations, the done work on increasing the number of lawyers, as well as the disciplinary proceedings, the alignment of the national ethical conduct rules of the lawyers with the European standards, as well as other matters of concern. Also, chairman Baghirov presented statistical data on disciplinary proceedings to the guest.
During the meeting, the problems that lawyers face in their professional activities, their procedural rights and powers, future development prospects of the legal profession, in particular, enhancing the procedural rights of lawyers, the simplification of the admission process, and other issues of importance were also discussed. In addition, Azerbaijan ranking in 10th place among the 47 member states of the Council of Europe on the promotion of the HELP program of the Council of Europe and its importance in continuing the training of lawyers on the HELP platform were noted. Ms. Mijatovic expressed her satisfaction with the meeting, stressing the importance of supporting the relevant initiatives by the Council of Europe.
Later, Ms. Commisioner referred with several questions to lawyers who attended the meeting. Fakhraddin Ismayilov, Permanent Representative of the Republic of Azerbaijan to the Council of Europe, Zoltan Hernyes, Head of the Baku Office of the Council of Europe, and representatives of the Office of the Council of Europe Commissioner for Human Rights were also participants of the meeting.