ABŞ-NIN AZƏRBAYCANDAKI SƏFİRİ VƏKİLLƏR KOLLEGİYASINI ZİYARƏT ETMİŞDİR
Bu gün ABŞ-nin ölkəmizdəki səfiri cənab Li Litzenberqerin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətini ziyarət etmiş, Kollegiyanın rəhbərliyi və bir sıra vəkillərlə görüşmüşdür.
Yüksək səviyyəli qonağı salamlayan Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov ilk öncə xoşməramlı ziyarətinə görə cənab Litzenberqerə öz təşəkkürünü bildirmişdir, daha sonra ötən dövrdə vəkilliyin inkişaf etdirilməsi üzrə görülmüş işlər, xüsusən vəkillərin sayının artırılması, onların müdafiəsi, peşəkarlığının yüksəldilməsi, Kollegiyanın beynəlxalq əlaqələrə verdiyi əhəmiyyət və bu istiqamətdə əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması barədə fikirlərini bölüşmüşdür. Eyni zamanda görüşdə “Azərbaycan Respublikasında vəkilliyin inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmiş 22.02.2018-ci il tarixli Sərəncam, habelə “Məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında” 03.04.2019-cu il tarixli Fərman və həmin sənədlərin icrası çərçivəsində Kollegiya tərəfindən görülmüş işlər barəsində məlumat da vermişdir.
Öz çıxışında Anar Bağırov ABŞ səfirliyinin rəsmisinin Kollegiyanı ziyarət etməsini ölkəmizdə vəkilliyin nüfuzunun artırılmasına verilmiş töhfə olaraq qiymətləndirmişdir.
Görüşdə həmçinin gələcəkdə vəkil peşəsinin inkişaf perspektivləri, vəkilliyə qəbul prosesinin daha da sadələşdirilməsi və s. əhəmiyyət kəsb edən məsələlər barədə qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Daha sonra, cənab Səfir yüksək qonaqpərvəliyə və səmimi fikir mübadiləsinə görə Vəkillər Kollegiyasının rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirmiş, Kollegiya ilə əməkdaşlıqda, ölkəmizdə vəkillik peşəsinin inkişafında, ABŞ vəkillərinin öz Azərbaycan həmkarları ilə əməkdaşlığında maraqlı olduğunu bildirmiş, həmçinin Səfirlik tərəfindən hazırda dəstək verilən hüquqi təşəbbüslər barədə fikirlərini səsləndirmişdir.

AMBASSADOR OF THE USA TO AZERBAIJAN VISITED THE AZERBAIJANI BAR ASSOCIATION
Today, the delegation led by the US ambassador to Azerbaijan, Mr. Li Lietzenberg, visited the Board of the Azerbaijani Bar Association, met with the leadership of the Board and a number of lawyers.
Welcoming the high-level guest, Mr.Anar Bagirov the Chairman of the Board of the Azerbaijani Bar Association first thanked Ambassador Litzenberg for his goodwill visit, and shared their views on advancing legal profession, in particular increasing the number of lawyers, enhancing their professionalism, enhancing the professionalism of the Board and on the establishment of cooperation. At the same time, Chairman Bagirov provided information on the work done by the Board within the implementation of the Decree of 22.02.2018, signed by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev "On Additional Measures for the Advancement of Legal Profession in the Republic of Azerbaijan", as well as Decree of 03.04.2019 "On Deepening the Reforms in the Judicial-Legal System".
In his speech, Mr.Bagirov assessed the visit of the US ambassador to the Board as a contribution to the enhancement of the legal profession of our country. The prospects for further advancement of the advocacy profession, the simplification of the advocacy process, etc. were also discussed at the meeting.
Later, Mr. Ambassador expressed his gratitude to the leadership of the Azerbaijani Bar Association for high hospitality and sincere exchange of views, expressed his interest in cooperation with the Board, development of legal profession in our country, deepening cooperation of US lawyers with their Azerbaijani counterparts, and their views on the legal initiatives supported by the embassy.