VƏKİLLƏR KOLLEGİYASI RƏYASƏT HEYƏTİNİN MƏLUMATI
27 noyabr 2019-cu il tarixdə Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyəti tərəfindən Vəkillər Kollegiyasının üzvü Şəhla Hümbətovanın vəkillik fəaliyyətinin dayandırılması və onun Kollegiya üzvlüyündən xaric edilməsi ilə bağlı məhkəməyə müraciət edilməsi barədə qərar qəbul olunmuşdur.
Qərarın qəbul edilməsinə səbəb vəkil Şəhla Hümbətovanın məhkəməyə saxta qəbz təqdim etməsi, ictimai iaşə müəssisələrində ərizəçidən pul məbləğlərini alması, məhkəmə iclasında üzürsüz səbəbdən iştirak etməməsi və Vəkillər Kollegiyasına ödənilməli olan üzvlük haqqını 6 aydan artıq müddətdə ödəməməsidir (Qeyd: “Vəkillər və vəkillik fəaliyyəti haqqında” Azərbaycan Respbulikasının Qanununa əsasən, vəkil tərəfindən üzvlük haqqının altı aydan artıq müddətdə üzrsüz səbəbdən ödənilməməsi onun fəaliyyətinə xitam verilməsi üçün əsasdır).
İşin hallarına gəldikdə qeyd olunmalıdır ki, vətəndaş R.Q. vəkil Şəhla Hümbətovanın intizam məsuliyyətinə cəlb edilməsi ilə bağlı müvafiq tədbirlər görülməsi üçün ərizə ilə Rəyasət Heyətinə müraciət edərək, məhkəmədə iştirak və sorğular üçün cəmi 1300 manat məbləğində vəkilə pul ödədiyi halda, vəkil tərəfindən ona qəbz verilmədiyini, boş blanklara imza etdirdiyini, vəkilin məhkəməyə 3000 manat qonorarla bağlı sənədlər təqdim etdiyini, “MC Donalds” və “Mado” kafelərində vəkilə pul ödədiyini, vəkilin məhkəmə iclasında  iştirak etmədiyini, vəkil tərəfindən iddianın və sənədlərin məhkəməyə gec təqdim edilməsi ilə əlaqədar mübahisələndirilən mənzilin özgəninkiləşdirildiyini və digər məsələləri göstərmişdir.
Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyəti hesab edir ki, vəkil Şəhla Hümbətovanın hüquqi yardım göstərdiyi şəxs tərəfindən ona 3000 manat ödənilmədiyi halda, guya bu məbləğin ödənilməsinə dair qəbz tərtib edib məhkəməyə sübut kimi təqdim etməsi və iddia tələbinin əsası kimi məhkəmə baxışının sonunadək bu sübuta istinad etməklə, habelə üzvlük haqqını altı aydan artıq müddətə üzrsüz səbəbə görə ödəməməklə  “Vəkillər və vəkillik fəaliyyəti haqqında” Qanunun 1-ci maddəsinin II, III hissələrinin, 5-ci maddəsinin 1-ci hissəsinin, 16-cı maddəsinin 1-ci hissəsinin, 18-ci maddəsinin, “ Vəkillərin davranış qaydaları haqqında “ Əsasnamənin 1.2, 1.5, 2.2, 2.3, 4.2, 4.4, 4.5-ci bəndlərinin, Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının Nizamnaməsinin 5.13-cü bəndinin tələblərinin pozuntusuna yol vermişdir.
Bundan başqa, vəkil Şəhla Hümbətova ərizə ilə Rəyasət Heyətinə müraciət edərək bildirmişdir ki, onun vəkillik fəaliyyəti dayandırıldığından, icraatında olan 9 işə çıxa bilmir və həmin bu işlərin başa çatdırılmasına icazə verilməsini xahiş etmişdir.
Rəyasət Heyətinin 04.12.2019-cu il tarixli iclasına Şəhla Hümbətova dəvət olunmuş və iclas zamanı  o, saxta qəbzin məhkəməyə təqdim edilməsi ilə bağlı tapşırığın ona müştərisi tərəfindən verildiyini bildirmiş, həmçinin saxta qəbz təqdim etməklə özünün qanun pozuntusuna yol verdiyini də etiraf etmişdir.
Eyni zamanda, Rəyasət Heyətinin həmin tarixli qərarına əsasən, Şəhla Hümbətovanın ərizəsində qeyd edilən 9 işin başa çatdırılmasına icazə verilmişdir.
Bundan əlavə, bu günlərdə ölkə daxili bəzi KİV-də (reyting.az, turan.az) məlumat çıxmışdır ki, insan hüquqları üzrə 4 beynəlxalq təşkilat (Freedom House, Civil Rights Defenders, International Partnership for Human Rights, Lawyers for lawyers) tərəfindən vəkil Şəhla Hümbətovanın işi ilə bağlı Vəkillər Kollegiyasına birgə müraciət göndərilmişdir. Bununla bağlı bildirir ki, qeyd olunan məlumat yalandır və məsələ ilə əlaqdar Vəkillər Kollegiyasına hər hansı müraciət daxil olmamışdır.
Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası bir daha bildirir ki, "Vəkillər və vəkillik fəaliyyəti haqqında" Qanununa görə vəkilin Kollegiya üzvlüyünə xitam verilməsi ölkədaxili məhkəmənin araşdırmasına və səlahiyyətinə daxildir. Bu səbəbdən KİV-lər tərəfindən məsələ ilə bağlı məlumatlar paylaşılarkən təhrif olunmuş xəbərlərin yayılamasından çəkinilməlidir.

THE INFORMATION OF THE BOARD OF THE AZERBAIJANI BAR ASSOCIATION
On November 27, 2019, the Board of the Azerbaijani Bar Association delivered a decision to suspend the activity of the lawyer Shahla Humbatova and applied to the court for her disbarment.
The reason for the decision was that the lawyer Shahla Humbatova submitted falsificated receipt to the court, received the lawyer fee from the applicant in public catering establishments, did not appear in the court proceedings without good reason and did not pay membership fees to the Bar Association for more than 6 months (Note: according to the Law “On lawyers and legal practice”, failure to pay membership fees without good reason for the period of more than six months is the basis for the termination of the activity of the lawyer.)
As for the circumstances of the case, it must be underlined that citizen R.G. filed an complaint to the Board with a request to take appropriate measures regarding the lawyer Shahla Humbatova and stated that although she had paid a total of 1,300 manats to the lawyer for inquiries and participating in the court proceedings, Shahla Humbatova had not given her a receipt, even had asked her to sign blank papers, had submitted documents to the court about compensating damages of 3,000 manats with regard to lawyer's fee, which had paid the lawyer at the “McDonalds” and “Mado” cafes. The lawyer had not appeared in the court, in addition to this, R.G. indicated amongst others that the disputed flat had not been transferred to her ownership due to the late submission of the statement of claim and documents to the court by the lawyer.
The Disciplinary Commission came to the conclusion that the section II, III of Article 1, section I of article 5, section I of article 16, article 18 of Law of the Republic of Azerbaijan “On lawyers and legal practice”, the clauses 1.2, 1.5, 2.2, 2.3, 4.2, 4.4, 4.5 of the Statue "On the rules of conduct of lawyers" and the clause 5.13 of the Charter of the Azerbaijani Bar Association were violated by lawyer Shahla Humbatova, since despite the fact that R.G. did not pay 3,000 manats, the lawyer wrote a receipt for payment of this amount and presented it to the court as proof and always referred to this proof to the end of the court proceedings as the basis of the applicant's claim, did not pay the membership fees without good reason for the period of more than six months.
On the other hand, the lawyer Shahla Humbatova appealed to the Board with the request that she was not be able to proceed her nine cases due to the suspension of her lawyer activity and asked for permission to complete these cases.
Invited to the meeting of the Presidium on 04.12.2019, Shahla Humbatova stated that she had submitted the falsificated receipt to the court on the basis of the client's instructions. During the Board meeting she admitted that she had committed the violation of the law.
Besides, with regard to that decision of the Board on disciplinary measure, completion of nine cases mentioned in Shahla Humbatova's application was allowed.
Meanwhile, it has recently been reported on some media outlets (rating.az, turan.az) that 4 international human rights organizations (Freedom House, Civil Rights Defenders, International Partnerships for Human Rights, Lawyers for Lawyers) have submitted a joint appeal to the Bar Association regarding the case of lawyer Shahla Humbatova. In this regard, we emphasise that the information stated is false and regarding this matter, the Bar Association has not received any appeal.
The Azerbaijani Bar Association reiterates that, termination of a lawyer's membership is subject to the review and jurisdiction of a domestic court under the Law of the Republic of Azerbaijan “On lawyers and legal practice”. To this respect, the media shall refrain from spreading distorted news when sharing information regarding the matter.