Dünya vəkillərinə müraciət olundu
Sentyabr ayının 27-də Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan Respublikasının mülki əhalisinə qarşı törədilən təxribatlara cavab olaraq, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin apardığı əks-hücum əməliyyatı davam etməkdədir. Azərbaycan əsgəri günbəgün işğal altında olan torpaqlarımızı düşməndən azad edir.
Bu müddət ərzində Ermənistan silahlı birləşmələri tərəfindən beynəlxalq humanitar hüquq kobudcasına pozularaq Ermənistan Respublikasının ərazisindən Azərbaycan əhalisinin sıx yerləşdiyi yaşayış məntəqələri, mülki obyektlər və strateji enerji infrastrukturları məqsədyönlü şəkildə raket atəşinə məruz qalmış və ciddi ziyan görmüş, qadağan olunmuş silah və sursatlardan istifadə edilmiş, münaqişəyə müxtəlif yerlərdən terrorçu qruplaşmalar cəlb edilmiş, iki dəfə razılaşdırılmış və elan olunmuş humanitar atəşkəs pozulmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası hüquqi və faktiki cəhətdən əsaslandırılmış hesabat xarakterli müraciətini beynəlxalq hüquq-müdafiə təşkilatları, xarici ölkələrin vəkillər kollegiyaları və hüquq cəmiyyətləri daxil olmaqla, toplam 150-dən çox beynəlxalq təşkilata ünvanlayaraq, Ermənistan Respublikası tərəfindən həyata keçirilən müharibə cinayətlərinə qiymət verilməsinə və bu hərəkətlərin kəskin şəkildə qınanılmasına çağırmışdır.
Bundan əlavə, beynəlxalq media nümayəndələrinin və Ermənistan Respublikası rəsmilərinin səsləndirdiyi iddialara Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının cavabı da həmin müraciətə əlavə olunmuşdur.

Call of Azerbaijani Bar Association to its International Colleagues
In response to the provocations committed by the Armenian armed forces against the civilian population of the Republic of Azerbaijan, on September 27, the counter-offensive measures of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan continue and  the occupied territories are being liberated from the enemy.
During this period, by violating international humanitarian law, Armenian armed forces, purposefully fired densely populated Azerbaijani settlements, civilian facilities and strategic energy infrastructure from the territory of the Republic of Armenia and caused severe damage. They have used prohibited weapons and ammunition in the conflict involving terrorist groups from different parts of the world. Besides, a twice-agreed and declared humanitarian ceasefire were violated by Armenian armed forces.
The Azerbaijani Bar Association addressed a legally and factually substantiated report to more than 150 International Organizations, including International Human Rights Organizations, foreign Bar Associations and Law Societies, to give a legal assessment to the war crimes committed by the Republic of Armenia within the scope of their authorities and to condemn strongly.
In addition, the response of the Azerbaijani Bar Association to the allegations made by international media representatives and officials of the Republic of Armenia was attached to the appeal.