Məişət zorakılığı ilə mübarizə üzrə İstanbul Konvensiyası və Məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı vəkillik üçün nələr vəd edir?
07 dekabr 2020    2673 share share
Məlum olduğu kimi 27.11.2020-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020-2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” təsdiq edilmişdir.
Eyni zamanda gələcəkdə ölkəmiz tərəfindən “Qadınlar və məişət zorakılığının qarşısının alınması və mübarizə üzrə” Avropa Konvensiyasın qoşulmaq məsələsi də son illər gündəmdədir. Konvensiyanın özünəməxsusluğu onun 4 prinsipi ilə müəyyən olunur. Prinsiplər bunlardır: 1) qadınlara qarşı zorakılığın qarşısının alınması; 2) qurbanların müdafiəsi; 3) zorakılıq törətmiş şəxslərə qarşı cinayət təqibi; 4) zorakılıq qurbanlarına dəstək üçün əlaqələndirilmiş siyasətlər.
Qeyd olunmalıdır ki, bu prinsiplər eynilə Məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair Milli Fəaliyyət Planında da öz əksini tapmışdır.
Milli fəaliyyət planında 2020-2023-cü illərdə vəkillər üçün məişət zorakılığı ilə mübarizə, həmçinin məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslərlə davranış və bu şəxslərin müdafiəsin üzrə təlimlərin keçirilməsi Vəkillər Kollegiyasına tövsiyə olunmuşdur. Qeyd olunmalıdır ki, artıq 2-ci ildir ki, məişət zorakılığı üzrə mübarizə mövzusu vəkilliyə namizədlərin icbari tədris proqramına daxil edilmiş və bu sahədə Ədliyyə Akademiyası və beynəlxalq tərəfdaşlarla birgə ixtisaslaşmış vəkil və hüquqşünaslar tərəfindən vəkilliyə namizədlərə üçün təlimlər keçirilməkdədir.
Növbəti illərdə Vəkillər Kollegiyası tərəfindən vəkillər üçün İstanbul Konveniyasının baza prinsipləri əsas götürülməklə təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Bu zaman Avropa Şurasının HELP platformasından istifadə olunması prioritet istiqamətlərdəndir.

What Council of Europe (Istanbul) Convention on combating domestic violence and 2020-2023 National Action Plan on Combating domestic violence promise to lawyer community?
07 December 2020    2674 share share
Recently on 27.11.2020, the 2020-2023 National Action Plan on Combating domestic violence has been adopted by the President of the Republic of Azerbaijan.
In upcoming years it is expected that the Azerbaijani state will join the Istanbul Convention which defines 4 basic principles in the prevention of domestic violence. The cornerstone principles are as follows: 1) prevention of violence against women; 2) protection of victims; 3) prosecution of perpetrators; 4) co-ordinated policies to assist victims of violence.
It is worth to mention that these principles are stipulated in the 2020-2023 National Plan. The National Plan aims besides other stakeholders such as prosecutors, judges, etc. to hold training for members of Azerbaijani Bar Association in the field of combating domestic violence, protection of victims, and behave with victims. Azerbaijani Bar Association has been already holding training for the past 2 years for lawyer candidates in the respective filed together with Justice Academy and international partners.
In the upcoming 2021-2023 years Azerbaijani Bar Association shall organize training events for lawyers together with its international partners by paying special attention to CoE HELP platform.