İCMAL: Vəkillər Kollegiyası 2020 - rəqəm və şəkillərlə
2020-ci il koronavirus pandemiyasının davam etməsi, habelə 2-ci Dağlıq Qarabağ müharibəsi kontekstində həm vəkil peşəsi, həm də Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının fəaliyyəti üçün təlatümlü dövr kimi qiymətləndirilməlidir. Xüsusilə adı çəkilən səbəblər ölkəmizdə əhaliyə peşəkar hüquqi yardım göstərilməsi və ölkədə məhkəmələrin məhdud rejimdə işləməsi səbəbilə vəkillərin hüquq-müdafiə fəaliyyətinə təsirsiz ötüşməmişdir.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 dekabr 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə hər il dekabrın 28-nin Azərbaycan Respublikasında “Vəkil günü” peşə bayramı kimi qeyd edilməsi qərara alınmışdır.
Cari ilin sentyabr ayında Ermənistanın təxribatı nəticəsində başlanmış 2-ci Dağlıq Qarabağ müharibəsi ilə bağlı qeyd olunmalıdır ki, Vəkillər Kollegiyasının özündə hüquqi və faktiki əsasları ehtiva edən İngilis və Rus dillərində hazırlanmış hesabat xarakterli 2 müxtəlif müraciətləri beynəlxalq hüquq-müdafiə təşkilatları, xarici ölkələrin vəkillər kollegiyaları və hüquq cəmiyyətləri daxil olmaqla, toplam 230 beynəlxalq təşkilata və ali qurumların 40 səlahiyyətli şəxslərinə göndərilmiş, Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən ekoloji və mədəni terrora qiymət verilməsinə və bu hərəkətlərin kəskin şəkildə qınanılmasına çağırmışdır.
Həmçinin münaqişənin başlandığı ərəfədə Türkiyə Vəkillər Kollegiyası İttifaqı, Türkiyənin müxtəlif vilayətlərinin vəkillər kollegiyaları, bələdiyyə sədrləri tərəfindən ölkəmizin haqq işində dəstək müraciətləri Kollegiyaya göndərilmiş, hətta həmin təşkilatlar münaqişə nəticəsində zərər çəkmiş soydaşlarımıza maddi dəstək göstərilməsi barədə niyyətlərini bəyan etmişlər.
Həmçinin Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası ilə Pakistan Respublikasının Vəkillər Kollegiyaları arasında qurulmuş dostluq münasibətlərinin nəticəsi olaraq Pakistan Vəkillər Şurasının, Pakistan Ali Məhkəməsi Vəkillər Kollegiyasının, İslamabad Yüksək Məhkəmə Vəkillər Kollegiyasının, Lahor Yüksək Məhkəmə Vəkillər Kollegiyasının nümayəndələri Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı Səfirliyində ölkəmizin Pakistandakı səfiri səfir Əli Əlizadə ilə görüşmüşlər və Dağlıq Qarabağ konflikti ilə bağlı ölkəmizə olan dəstəklərini bildirmişlər.
Bundan baqşa, Azərbaycan Respublikasının müsəlman xalqına dəstək üçün və Ermənistan hökuməti tərəfindən Dağlıq Qarabağın işğalı ilə bağlı olaraq İran İslam Respublikasının Şərqi Azərbaycan Vəkillər Kollegiyasının İnsan Hüquqları Komissiyasının dəstək məzmunlu Bəyannaməsi qəbul edilmiş və bu barədə məlumat Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasına təqdim edilmişdir.
Vəkillər Kollegiyasının büdcəsindən Silahlı Qüvvələrinə Yardım Fonduna Azərbaycan Vəkilliyinin adından 150 min manat köçürülmüş, Kollegiyanın üzvlərinin cəbhə bölgəsində dəstək səfərləri təşkil olunmuşdur.
Qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının 8 üzvü döyüşlərə qatılmış və Rəyasət Heyəti tərəfindən onların ailə üzvlərinə hərbidə olduqları bütün müddət ərzində aylıq şəkildə maddi yardım göstərilmişdir. O cümlədən, əlamətdar haldır ki, Dövlət başçısının sərəncamları ilə vəkillərdən Kərimov Fərhad Azad oğlu “Cəsur döyüşçü”, Əzimov Rauf Nəriman oğlu ilə Məhərrəmov Elvin Zamin oğlu "Cəbrayılın azad olunmasına görə" və "Qubadlının azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edilmişlər.
Eyni zamanda, vəkillər tərəfindən şəhid ailələrinə və yaralanmış qazilərə ödənişsiz hüquqi yardım göstərilməsi, o cümlədən məhkəmə proseslərində ödənişsiz təmsilçilik həyata keçirilməsi ilə bağlı Rəyasət Heyəti tərəfindən qərar qəbul olunmuşdur. Həmçinin, şəhid ailələrinin vəkil qurumuna getməsinə ehtiyac olmadan vəkillərin özlərinin həmin şəxslərin evlərinə getməklə yerində hüquqi yardım göstəriləcəkdir.
Ölkədə koronavirusla mübarizə sahəsində Kollegiya tərəfindən görülmüş işlərə gəldikdə isə qeyd olunmalıdır ki, Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin qərarı ilə ölkəmizdə koronavirusla mübarizə çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin çağırışına dəstək olaraq dövlət başçısının imzaladığı 19 mart 2020-ci il tarixli Fərmanla yaradılmış Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna Kollegiya tərəfindən 50 min manat vəsait köçürülmüşdür. Həmin vəsait Vəkilliyin İnkişafı Fonduna vəkillərin ödədikləri order markasından (xərcindən) yığılan vəsait hesabına köçürüldüyündən bu aksiyada bütün vəkilllərin iştirakı təmin olunmuşdur.
Bu çərçivədə vəkillər karantin dövründə (cari ilin iyul, dekabr və 2021-ci ilin yanvar aylarında) üzvlük haqqından azad olunmuş, həmçinin, 60 və daha yuxarı yaşlı vəkillərin isə bunlardan əlavə 2020-ci ilin mart ayının 24-dən iyun ayının 1-ə kimi üzvlük haqqından tam azad edilmiş, karantin dövründə 60 və daha yuxarı yaşlı vəkillər vəkil qurumlarında növbətçiliyə cəlb olunmaması üzrə tədbirlər görülmüşdür.
Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının peşəkar müdafiəsi işinin təşkilinə cavabdeh təşkilat olması, bu istiqamətdə vəkillik fəaliyyətinin məhdudiyyətsiz həyata keçirilməsi, dolayısilə Kollegiya üzvlərinin ölkə hüdudlarında sərbəst hərəkətinin təmin edilməsi məqsədilə bu yaxınlarda Rəyasət Heyəti tərəfindən Nazirlər Kabinetinə müraciət ünvanlanmışdır. Rəyasət Heyətinin müraciətində qeyd olunmuş zərurət nəzərə alınaraq Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın qəbul etdiyi qərarına əsasən, vəkillərin Kollegiyaya üzvlük vəsiqələri əsasında ölkə ərazisində sərbəst hərəkət etmələri məsələsi öz həllini tapmışdır. Həmçinin koronavirus infeksiyası ilə bağlı vəziyyət və bu infeksiyanın yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə Vəkillər Kollegiyasının Hüquqi Yardım və Tədris Mərkəzi vətəndaşlar üçün ödənişsiz onlayn hüquqi yardım xidmətləri göstərilmişdir.
Həmçinin, ötən dövr ərzində koronavirusdan və digər xəstəliklərdən əziyyət çəkən 6 vəkilə Vəkilliyin İnkişafı Fondundan maddi yardım göstərilmişdir.
Bilidiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin "Məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsi" haqqında 3 aprel 2019-cu il tarixli Fərmanına və “Mediasiya haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa uyğun olaraq Mediasiya Şurasının təsis edilməsi işçi qrup yaradılmışdır. İşçi qrupda Prezident Administrasiyası, Ədliyyə Nazirliyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Ali Məhkəmə, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Vəkillər Kollegiyası, Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası və Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı nümayəndəliyi öz səlahiyyətli nümayəndələri vasitəsilə təmsil edilmişdirlər. Bu çərçivədə, ölkəmizin tarixində ilk dəfə olaraq yaradılmış Mediasiya Şurasının 2 təsisçisindən biri kimi Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası ilə bərabət Vəkillər Kollegiyası çıxış etmişdir.
Rəyasət Heyətinin fəaliyyətinə gəldikdə, 2020-cu il ərzində Rəyasət Heyətinin 20 iclası və “Vəkillər və vəkillik fəaliyyəti haqqında” Qanunun tələbinə əsasən 3 ildə bir dəfə keçirilən Kollegiya üzvlərinin 28.12.2020-ci il tarixdə konfransı baş tutmuşdur. Konfransda Rəyasət Heyətinin ötən dövr üzrə hesabatı təqdim olunmuş, vəkilliyin fəaliyyətini tənzimləyən bir sıra sənədlərə mütərəqqi dəyişikliklər edilmiş, Rəyasət Heyətinin və İntizam Komissiyasının yeni üzvləri seçilmişdir. Konfransda “Vətən Müharibəsi”ndə iştirak edən, ordudan yeni təxris olunmuş "Cəbrayılın azad olunmasına görə" və "Qubadlının azad olunmasına görə" medalları ilə təltif olunmuş vəkilliyə namizəd Elvin Məhərrəmov təntənəli şəkildə vəkil andı içərək vəkilliyə qəbul olunmuşdur.
Keçirilmiş iclaslarda mütəmadi olaraq Rəyasət Heyəti tərəfindən həyata keçirilmiş tədbirlər, qarşıda duran vəzifələr barədə məlumat verilmiş, o cümlədən Kollegiyanın cari fəaliyyəti ilə bağlı qərarlar, normativ sənədlər qəbul edilmişdir.
Belə ki, 2020-ci il ərzində baş tutmuş iclaslarda Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “Vəkil qurumlarının, vəkil qurumlarında və fərdi qaydada fəaliyyət göstərən vəkillərin cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vəsaitlərinin və ya digər əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı fəaliyyət üzrə daxili nəzarət sistemi”, “Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vəsaitlərinin və ya digər əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı fəaliyyət üzrə daxili nəzarət sistemi”, “Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin əsas vəsaitlərinin inventarizasiya qaydaları”, “Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının mühasibat uçotu siyasəti ilə bağlı qaydaları”, “Vəkillərin sığorta bank hesabı və həmin hesaba daxil olan vəsaitdən istifadə qaydaları” qəbul olunmuş və "Dövlət hesabına göstərilən hüquqi yardıma görə haqqın Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası tərəfindən vəkillərə ödənilməsi prosedurları üzrə sənədləşmə işlərinin aparılması barədə təlimat" dəyişikliklər edilmişdir.
Əvvəlki illərdən fərqli olaraq 2020-ci ildə Vəkillər Kollegiyasının vəzifələri sıra yeni fəaliyyət əlavə olundu. Məlum olduğu kimi, “Məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 03.04.2019-cu il tarixli Fərman ilə 2020-ci ildən etibarən dövlət büdcəsində dövlət hesabına göstərilən hüquqi yardıma görə vəsaitin birbaşa Vəkillər Kollegiyasına ayrılması müəyyən olundu.
Dövlət hesabına göstərilən hüquqi yardıma görə vəsaitin vəkillərə ödənilməsi ilə əlaqəli 2020-ci il ərzində qanunvericiliyin tələblərinə cavab verən və Kollegiyanın Hüquqi Yardım və Tədris Mərkəzi tərəfindən Vəkillər Kollegiyasının Aparatına təqdim olunmuş məhkəmə və cinayət prosesini həyata keçirən digər orqanlar tərəfindən qəbul edilmiş dövlət hesabına hüquqi yardıma görə vəkillərə ödənişi nəzərdə tutan ümumilikdə 21913 qərarı icra edilmişdir.
İcra edilmiş həmin qərarlar üzrə ümumilikdə 2.664.167 manat vəsait istifadə olunmuşdur ki, bu da dövlət büdcəsindən bu məqsədlə ayrılmış vəsaitin 48 %-ni təşkil edir. İcra edilmiş qərarların faiz nisbəti isə 100 faiz təşkil etmişdir.
Vəkillər Kollegiyası tərəfindən cari il ərzində 88 ödəniş sənədi icra edilmişdir ki, bu da əvvəlki illərdə dövlət büdcəsinin yerli xərclərindən maliyyələşmənin aparılması ilə müqayisədə icra vəziyyətinin təqribən 3,6 dəfədən artıq olduğunu göstərir.
30.12.2020-ci il tarixədək il ərzində Rəyasət Heyətinə 2829 müraciət daxil olmuşdur. Onlardan 1413-ü vətəndaşlar, 159-u məhkəmələr, 714-ü vəkil qurumları, 37-i beynəlxalq təşkilatlar, 253-ü vəkiliyə namizədlər tərəfindən vəkilliyə qəbulla bağlı və 253-ü digər (tədbirlərə dəvət, qanunvericilik və s.) bağlı olmuşdur. Rəyasət Heyəti tərəfindən isə 1215 məktub göndərilmişdir.
İnnovativ yeniliklərlə bağlı Kollegiya öz işini davam etdirməkdədir. Görülən işlər qismində vəkil sorğularının elektron formada əldə olunması üzrə Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi ilə işlər davam etidirlməkdədir. Həmçinin, yaxın gələcəkdə “Elektron vəkil orderi” və “Davamlı tədris üzrə” elektron platformalar vəkillərin istifadəsinə təqdim olunacaqdır. Bundan başqa, pandemiya səbəbilə, karantin rejimi nəzərə alınmaqla "LegalAid" elektron hüquqi yardım mobil tətbiqi hazırlanaraq vətəndaşların istifadəsinə verilmişdir.
Vəkilliyə qəbulla bağlı aparılmış tədbirlərlə bağlı qeyd etmək lazımdır ki, pandemiya səbəbilə 2020-ci il ərzində yalnız 1 dəfə vəkilliyə qəbul üzrə test imtahanı keçirilmiş, habelə test mərhələsini müvəffəqiyyətlə keçən namizədlərlə Vəkillərin İxtisas Komissiyası tərəfindən ilk dəfə onlayn qaydada şifahi müsahibələr keçirilmişdir. Nəticə etibarilə il ərzində keçirilmiş ixtisas imtahanlarının yekununda Respublikada fəaliyyət göstərən vəkillərin sayı 1708-dən 1844 nəfərədək artmışdır ki, bu isə 2017-ci illə müqayisədə vəkillərin sayının 100% artımı kimi başa düşülməlidir.
Vəkillərin davamlı tədrisinə gəldikdə isə, Hüquqi Yardım və Tədris Mərkəzi və Ədliyyə Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə dövri olaraq həm vəkilliyə namizədlər, həm vəkillər, həm də vəkil köməkçiləri üçün təlimlər təşkil olunmuşdur. Həmin təlimlərdə 625 vəkil iştirak etmişdir. İcbari təlimlərə gəldikdə isə, son iki ildə 872 vəkilliyə nazmizəd ilkin icbari təlimlərdə iştirak etmişdir. Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti (GIZ), Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı (IOM), Avropa Şurası, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi Kollegiyanın tədris prosesinə dəstək verən beynəlxalq təşkilatlar sırasındadır. O cümlədən, UNICEF və UNFPA-nın dəstəyi ilə vəkillər üçün uşaq hüquqları və məişət zorakılığı ilə mübarizə sahəsində kitab formalı bələdçilər hazırlanmışdır.
Vəkil qurumlarının təşkili ilə bağlı qeyd etmək lazımdır ki, son bir il ərzində isə regionlarda 2, paytaxtda 8 yeni vəkil qurumu fəaliyyətə başlamışdır ki, ölkə üzrə vəkil qurumlarının sayı 99-a çatmışdır.
Həmçinin, qanunsuz “vəkillik” halları ilə də geniş mübarizə aparılmışdır. Eyni zamanda, bu kimi halların aşkarlanması və qarşısının alınması məqsədilə Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətində yaradılan “Qaynar xətt” fəaliyyətini davam etdirməkdədir.
Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyəti bu il də beynəlxalq əlaqələrin inkişaf etdirilməsi və beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığa xüsusi önəm vermiş, bir çox görüşlər keçirmişdir.
Xüsusilə cari ilin fevral ayında Avstriya Vəkillər Kollegiyasının dəvəti ilə Avropa Vəkillər Kollegiyalarının sədrinin konfransında iştirak üçün Avstriyanın Vyana şəhərinə səfərdə olunmuşdur.
May ayında Azərbaycan, Belarus, Rusiya Federasiyası vəkilliyinin rəqəmsal ekosisteminin formalaşdırılması üzrə, sentyabr ayında Avropa Vəkillər Kollegiyaları Assosiasiyasının (CCBE), Almaniya Fedral Vəkillər Palatasının, Qazaxıstan Vəkillər Kollegiyasının, Vəkillər Kollegiyası Hüquqşünasların Beynəlxalq Assosiasiyası (UIA) və Asiya və Okeanı Ölkələrinin Hüquq Assosiyasına (LAWASIA) təşkil etdiyi onlayn konfranslarda iştirak edilmişdir.
Bu dövr ərzində BMT-nin ixtisaslaşmış qurumları olan Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı, İnsan Hüquqları, habelə Uşaq hüquqları üzrə komissarlıqları, Avropa Vəkillər Kollegiyaları Assosiasiyası (CCBE), Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti (GIZ), habelə Avropa Şurası, Avropa İttifaqı və Dünya Bankı ilə əməkdaşlıq münasibətləri davam etdirilmişdir möhkəmləndirilmiş, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi ilə əməkdaşlıq memorandumu bağlanılmışdır. Azərbaycan Respublikası Ombudsmanı, Almaniya-Azərbaycan Ticarət Palatasının üzvlərinin iştirakı ilə müxtəlif tarixlərdə keçirilmiş yerli tədbirlərdə iştirak edilmişdir.
Eyni zamanda, pandmeiya səbəbilə Vəkillər Kollegiyasının nümayəndələri 12 beynəlxalq tədbirdə iştirak etmişlər. Bunlardan 5-də Vəkillərin Kollegiyasının sədri bilavasitə iştirak etmişdir. 2020-ci ərzində Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası vəkillik sahəsində ixtisaslaşmış bir sıra beynəlxalq təşkilatlara üzv olmuşdur. Belə ki, bu il Vəkillər Kollegiyası Hüquqşünasların Beynəlxalq Assosiasiyası (UIA), Asiya və Okeanı Ölkələrinin Hüquq Assosiyasına (LAWASIA) üzv seçilmişdir.

05 January 2021    3833 share share
The continuation of the coronavirus pandemic in 2020, as well as in the context of the Second Nagorno-Karabakh War should be assessed as a turbulent period for both the legal profession and for the activities of the Azerbaijani Bar Association. In particular, due to the provision of professional legal aid to the people and the limited work of the courts impacted the activities of the lawyers as well.
As it is known, by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 25, 2019, it was decided to celebrate December 28 every year in Azerbaijan as “Lawyer's Day” as a professional holiday.
It should be noted that in connection with the Second Nagorno-Karabakh War, which outbroke in September of this year as a result of Armenian provocation, the Bar Association prepared two different reports in English and Russian, containing legal and factual grounds of the conflict. The reports were sent to a total of 230 international organizations and 40 officials of higher authorities, including the legal community, calling for an assessment of the environmental and cultural terrorism perpetrated by Armenia and strong condemnation of these actions.
Also, on the eve of the conflict, the Union of Turkish Bar Associations, bar associations of different regions of Turkey, mayors sent letters to the Azerbaijani Bar Association for support of our country with regard to the conflict, and even these organizations expressed their intention to provide financial support to our compatriots affected by the conflict.
Also, as a result of friendly relations between the Azerbaijani Bar Association and the Bar Association of the Republic of Pakistan, representatives of the Bar Association of Pakistan, Bar Association of the Supreme Court of Pakistan, Islamabad High Court Bar Association, Lahore Supreme Court Bar Association met with Azerbaijani Ambassador to Pakistan, Mr. Ali Alizadeh, and expressed their willingness to support our country in connection with the Nagorno-Karabakh conflict.
It should be noted that 8 members of the Azerbaijani Bar Association participated in the financial assistance to their family members of lawyers who were recruited during their entire service in the military. In particular, it is noteworthy that by the orders of the President, lawyers Farhad Azad oglu Karimov was awarded the "Brave Warrior", Azimov Rauf Nariman oglu and Maharramov Elvin Zamin oglu were awarded the medals "For the release of Jabrayil" and "For the release of Gubadli".
At the same time, the Board of the Bar Association decided to provide free legal assistance to the families of martyrs and wounded veterans by lawyers, as well as ensure representation in court proceedings free of charge. In addition, legal assistance was provided to the families of martyrs by visiting their homes without the need for them to go to a lawyer's office.
As for the work done by the Board of the Bar Association during the pandemic, it should be noted that the Board of the Bar Association established the Support Fund against Coronavirus up on the call of the President of the Republic of Azerbaijan. 50,000 manats were transferred for that purpose.
During the period of the pandemic, lawyers were released from membership fees (July, December and January 2021 of the current year), as well as lawyers aged 60 and over, from March 24 to June 1, 2020. Members were completely exempted from membership fees, and measures were taken to prevent lawyers aged 60 and over from being on duty in bars during the quarantine period.
Recently, the Board of the Bar Association addressed an appeal to the Cabinet of Ministers in order to make the Azerbaijani Bar Association responsible for the organization of professional protection of human rights and freedoms in our country, to carry out unlimited advocacy activities in this direction, and thus to ensure the free movement of Board members. Taking into account the need mentioned in the appeal of the Presidium, according to the decision of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers, the issue of free movement of lawyers in the country on the basis of membership cards was resolved. In addition, the Legal Aid and Training Center of the Bar Association provided free online legal assistance to citizens in order to prevent the spread of coronavirus infection.
In addition, 6 lawyers suffering from coronavirus and other diseases received financial assistance from the Lawyers Development Fund of the Azerbaijani Bar Association.
As we know, a working group was established to establish the Mediation Council in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On deepening reforms in the judicial system" dated April 3, 2019. The working group members are represented by the representatives of the Presidential Administration, the Ministry of Justice, the Small and Medium Business Development Agency, the Supreme Court, the State Agency for Citizen Services and Social Innovations, the Bar Association, the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) and the EU Delegation to Azerbaijan. In this context, for the first time in the history of our country, one of the two founders of the Mediation Council was the Bar Association, which is accompanied by the National Confederation of Entrepreneurs (Employers).
As for the activities of the Board, 20 meetings of the Board in 2020, and a conference of the members of the Bar Association held every 3 years in accordance with the requirements of the Law "On Lawyers and Advocacy" were held on 28.12.2020. The report of the Board for the past period was presented at the conference, a number of documents regulating the activities of a lawyer profession were amended, new members of the Presidium and the Disciplinary Commission was elected. Candidate for lawyer Elvin Maharramov, who took part in the "Patriotic War" and was awarded the medals "For the release of Jabrayil" and "For the release of Gubadli", was sworn as a lawyer during the Conference.
At the meetings, information was provided on the measures taken by the Board, the forthcoming tasks, as well as decisions and legal documents related to the activities of the Board were adopted.
Thus, at the meetings held in 2020, by the decision of the Presidium, regulations ob "The system of internal control over the legalization of criminally obtained money or other property and the financing of terrorism by lawyers, bar associations and individual lawyers", “Internal control system of the Azerbaijani Bar Association on anti-money laundering and terrorist financing”, “Inventory rules of fixed assets of the Board of the Azerbaijani Bar Association”, “Accounting policy of the Azerbaijani Bar Association”, "Rules for the use of funds in the insurance bank account of lawyers" and "Payment to lawyers by the Azerbaijani Bar Association for legal assistance provided at the expense of the state", “Instructions on conducting documentation work on overcoming procedures” were adopted and partly amended.
Unlike previous years, in 2020 a number of new activities were added to the list of tasks of the Bar Association. As it is known, the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 03.04.2019 “On deepening reforms in the judicial system” determined the allocation of funds directly to the Bar Association for the state-funded legal aid provided at the expense of the state budget from 2020.
A total of 2,664,167 manats were used for this purpose, which is 48% of the funds allocated for this purpose from the state budget. The percentage of executed payment decisions to the legal aid lawyers was 100 percent.
During the current year, the Bar Association executed 88 payment documents, which shows that in previous years, the level of execution was more than 3.6 times compared to the local budget funding.
As of 30.12.2020, the Presidium received 2829 applications during the year. 1413 out of them were submitted by citizens, 159 by courts, 714 by bars, 37 by international organizations, 253 by lawyer candidates. The number of outgoing correspondence by the Board was 1215.
The Board continues its work in the field of innovations. As part of the done work, the work is underway with the e-Government Development Center to obtain lawyer inquiries in the electronic form. Also, in the near future, the "Electronic Lawyer Order" and "Continuing Education" electronic platforms will be made available to lawyers. In addition, due to the pandemic, a mobile application "LegalAid" was developed and made available to citizens, taking into account the quarantine regime.
Regarding the measures taken for admission to the Bar Association, it should be noted that due to the pandemic, in 2020 only one test examination for admission to the bar was held, as well as online verbal interviews were held with the lawyer candidates. As a result, the number of lawyers in the country increased from 1,708 to 1,844. This should be considered as a 100% increase in the number of lawyers compared to 2017.
As for the continuing education of lawyers, the Legal Aid and Training Center and the Academy of Justice jointly organized training events for candidates, lawyers, and lawyer assistants. 625 lawyers participated in those training events. As for mandatory (membership entrance) training events, 872 lawyer candidates have participated in initial mandatory training events in the last two years. The German Society for International Cooperation (GIZ), the International Organization for Migration (IOM), the Council of Europe and the International Committee of the Red Cross are among the international organizations that support the Board's educational activity. In particular, with the support of UNICEF and UNFPA, book-guides on child rights and domestic violence have been prepared for lawyers’ use.
Regarding the setting up the law offices, it should be noted that over the past year, 2 new offices have been launched in the regions and 8 in the capital Baku, and the number of law offices in the country has reached 99.
Illegal "advocacy" cases have also been widely combated. At the same time, the "Hotline" established by the Board of the Bar Association in order to detect and prevent such cases continues.
This year, the Board of the Bar Association paid special attention to the development of international relations and cooperation with international organizations, and held many meetings. In particular, in February of this year, at the invitation of the Austrian Bar Association, Mr. Anar Baghirov, Chairman of the Azerbaijani Bar Association, visited Vienna, Austria to attend the conference of the Presidents of the European Bar Association.
In May, bar associations of Azerbaijan, Belarus, the Russian Federation jointly held online conference on digitalization of the law services. And several conferences with the organizations of the European Council of Bar Associations (CCBE), the German Federal Chamber of Lawyers, the Kazakh Bar Association, the International Bar Association Association (UIA) and the Asia-Pacific Law Association were participated in.
During this period, cooperation with the UN specialized agencies, the International Organization for Migration, the Commissioners for Human Rights and Children's Rights, the Council of European Bar Associations (CCBE), the German Society for International Cooperation (GIZ), and the Council of Europe, the European Union and the World Bank was continued, strengthened. A memorandum of cooperation with the Small and Medium Business Development Agency. Several conferences were attended with the participation of the Ombudsman of the Republic of Azerbaijan, German-Azerbaijani Chamber of Commerce, etc.
At the same time, representatives of the Bar Association participated in 12 international events via online due to pandemic. The Chairman of the Azerbaijani Bar Association was directly attended in 5 of them. During 2020, the Azerbaijani Bar Association became a member of a number of international organizations specialized in the field of the lawyer profession. This year, the Bar Association was elected a member of the International Bar Association (UIA) and the Law Association of Asia and the Pacific (LAWASIA).