İCMAL: Son 3 ildə Vəkillər Kollegiyası
Məlum olduğu kimi 2018-ci ildən etibarən ölkəmizdə nümayəndəlik institutu ləğv olundu və məhkəmə işləri üzərində vəkilliyin qismən monopoliyası təmin edildi. İnkişaf etmiş ölkələrin bu sahədəki təcrübəsi nəzərə alınarsa, ölkəmizdə nümayəndəlik fəaliyyətinin məhdudlaşdırılması ilə bağlı qanunvericiliyə edilən dəyişikliyi bəlkə də gecikmiş addım kimi qiymətləndirə bilərik. Dəyişikliyə qədər hətta ixtisasca qeyri-hüquqşünaslar – bənna, dəmirçi və s. məhkəmələrdə insanları təmsil edirdilər. Bu isə qəbulolunmaz hal idi. Ən azı həmin şəxslərin təmsil etdikləri insanlar qarşısında peşə məsuliyyəti yox idi. Savadsız, səriştəsiz, reallıqdan uzaq olan, populist insanlar deyirdilər ki, nümayəndəlik fəaliyyətinin məhdudlaşdırılmasından sonra məhkəmələrdə növbələr yaranacaq, vətəndaşlar onları məhkəmələrdə təmsil etməsi üçün vəkil tapa bilməyəcəklər. Onlar vəkillərin sayının az olduğunu əsas gətirirdilər. Məsələ ondadır ki, iddia olunan o növbələr niyə yaranmadı?! Zamanla hər şey qaydasına düşdü. İnsanlar məmnundur, şikayətlər də azalıb, neqativ hallar demək olar ki, yoxdur. Bəzi hallarda hüquqşünaslardan şikayətlər daxil olur, vətəndaşlara izah edirik ki, onlar vəkil deyillər, bu addan qanunsuz istifadə edirlər. Vəkillər Kollegiyası bu istiqamətdə də tədbirlərini davam etdirir. Vəkillik adından qanunsuz istifadə edənlərlə də mübarizə aparılır.
Beləliklə, 2018-ci ildən başlayaraq Kollegiya tərəfindən ölkəmizdə vəkillərin sayının artırılması üzrə genişmiqyaslı işlərin görülməsinə başlanılmışdır.
2018-ci ildə vəkilliyə qəbul üçün 2 dəfə yazılı test imtahanı keçirilmiş və vəkillərin sayı 931 nəfərdən 1503 nəfərdək artmışdır.
2019-cu ildə 3 yazılı test imtahanı elektronlaşdırılmış qaydada həyata keçirilmiş və vəkillərin sayı 1503-dən 1708-dək artmışdır.
2020-ci ildə 1 dəfə vəkilliyə qəbul üzrə test imtahanı olmuş, habelə namizədlərlə Vəkillərin İxtisas Komissiyası tərəfindən ilk dəfə onlayn qaydada şifahi müsahibələr keçirilmiş və vəkillərin sayı 1708-dən 1844 nəfərədək artmışdır. Bu isə 2017-ci illə müqayisədə vəkillərin sayının 100% artımı kimi başa düşülməlidir.
Vəkilliyə test üsulu ilə qəbulun 2004-cü ildən başladığını nəzərə alaraq qeyd olunmalıdır ki, 2004-2018-ci aralığında (14 il ərzində) vəkillərin sayı 600 nəfər artaraq 931 nəfər olmuş, lakin 2018-2020-ci il aralığında (3 il ərzində) isə vəkillərin sayı 913 nəfər artaraq 1844 olmuşdur. Belə ki, gənc vəkillərin sayı artaraq vəkillik xeyli cavanlaşmışdır.
Eyni qaydada, həm xanım vəkillərin sayı, həm də regionlardakı vəkillərin sayı da dəfələrlə artmışdır. Bundan başqa, 3 il əvvəl vəkil qurumlarının sayı 39 olsa da, hazırda bu rəqəm artaraq 100 olmuş və onların  bir çoxu yenilənmiş, əsaslı şəkildə təmir edilmişdir.
Lakin unutmaq olmaz ki, Azərbaycanda hüquqşünas məzunların sayı digər ölkələrdən təqribən 10 dəfə azdır. Bu da vəkillərin sayına birbaşa təsir edir.
Son 3 ildə vəkilliyə sənəd qəbulu daimi əsaslarla aparılır, yazılı test mərhələsi kompüter vasitəsilə Dövlət İmtahan Mərkəzində həyata keçirilir. Şəffaf keçirilən qəbul prosesi BMT, GIZ, Avropa Şurası kimi beynəlxalq təşkilatlar və ABŞ səfirliyinin nümayəndələri tərəfindən izlənilir.
Ötən dövrdə sənəd qəbulu elektron formaya keçirilmiş, Kollegiyanın veb-səhifəsində qeyd olunan imtahan proqramına uyğun olaraq şifahi imtahan mərhələsi üzrə eyni gündə imtahana gələn namizədlərə obyektivlik naminə eyni suallar verilir. Halbuki əvvəlki illərdə fərqli şifahi imtahan təcrübəsi mövcud idi.
Vəkillərin İxtisas Komissiyasının tərkibinə gəldikdə isə 11 nəfərlik heyətdən 5-i vəkil, 3-ü alim, 3-ü isə hakimlərdən ibarətdir. Bəzi beynəlxalq təşkilatlar Komissiya tərkibində vəkillərin sayının alimlərdən az olmasının vəkilliyin müstəqilliyinə xələl kimi qiymətləndirirlər. Lakin keyfiyyətli imtahan prosesinin həyata keçirilməsi üçün bu addım təqdirə layiq hesab olunur və ən əsası, bu günə kimi heç bir namizəddən bu barədə hər hansı irad və ya şikayət daxil olmamışdır.
Bundan başqa, vəkilliyə qəbulun ayrılmaz komponentlərindən biri də Ədliyyə Akademiyasında keçirilən icbari təlimdir. Təlimin Akademiyada keçirilməsi vəkilliyin müstəqilliyinə xələl kimi qiymərləndirilməməlidir. Akademiya yalnız tədris prosesini logistik baxımdan təşkil edir, təlimlər isə əsas etibarilə peşəkar vəkillər tərəfindən keçirilir. İcbari təlimin nəticəsində keçirilən biliklərin qiymətləndirilməsi üzrə imtahandan hər hansı şikayət daxil olmamışdır. Həmin imtahan komissiyasında vəkilliyin nümayəndəsi də iştirak edir.
Həmçinin Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti (GIZ), Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi, BMT-nin ixtisaslaşmış qurumları və digər beynəlxalq təşkilatlar ilə əməkdaşlıq çərçivəsində, 3 il boyunca 705-dən çox vəkilə təlimlər keçirilmişdir. Bundan başqa, 2020-ci ilin əvvəlindən fəaliyyətə başlayan Vəkillər Kollegiyasının Hüquqi Yardım və Tədris Mərkəzi tərəfindən də təlimlər həm ənənəvi qaydada, həm də onlayn qaydada keçirilməkdədir.
Ümumiyyətlə, ötən 3 il ərzində 6 dəfə imtahan keçirilmiş və bu imtahanlarda iştirak üçün 2975 hüquqşünas müraciət etmişdir. Əlavə olaraq, hazırda 222 nəfər namizəd test imtahanının keçirilməsini gözləyir.
Son 3 ildə vəkillərin sayının 100% artımı və vəkilliyə qəbul faizinin 60% olması fonunda, imtahan nəticələrindən narazı qalan 11 namizəd məhkəməyə müraciət etmişdir.
Bundan əlavə, Birləşmiş Krallığın vəkillər birliyi olan Hüquq Cəmiyyəti arasında əldə olunmuş razılığa əsasən, artıq Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının üzvləri Böyük Britaniyada vəkilliyə qəbul üzrə müvafiq imtahanı verməklə orada vəkilliyə qəbul oluna və İngiltərə və Uels ərazisində vəkillik fəaliyyəti ilə məşğul ola bilər.
Xüsusilə onu da qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 dekabr 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə hər il dekabrın 28-i Azərbaycan Respublikasında “Vəkil günü” peşə bayramı kimi qeyd edilməsi qərara alınmışdır.
DÖVLƏT HESABINA HÜQUQİ YARDIM FƏALİYYƏTİ
Əvvəlki illərdən fərqli olaraq 2020-ci ildə Vəkillər Kollegiyasının vəzifələri sıra yeni fəaliyyət əlavə olundu. Məlum olduğu kimi, “Məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 03.04.2019-cu il tarixli Fərman ilə 2020-ci ildən etibarən dövlət büdcəsində dövlət hesabına göstərilən hüquqi yardıma görə vəsaitin müvafiq İcra hakimiyyətinə deyil, birbaşa Vəkillər Kollegiyasına ayrılması müəyyən olunmuşdur.
Bununla əlaqəli 2020-ci il ərzində 21 913 qərar icra edilmiş və həmin qərarlar üzrə ümumilikdə 2.664.167 manat vəsait istifadə olunmuşdur ki, bu da dövlət büdcəsindən bu məqsədlə ayrılmış vəsaitin 48 %-ni təşkil edir. İcra edilmiş qərarların faiz nisbəti isə 100 faiz təşkil etmişdir (Vəkillər Kollegiyası tərəfindən cari il ərzində 88 ödəniş sənədi icra edilmişdir ki, bu da əvvəlki illərdə dövlət büdcəsinin yerli xərclərindən maliyyələşmənin aparılması ilə müqayisədə icra vəziyyətinin təqribən 3,6 dəfədən artıq olduğunu göstərir).
Eyni zamanda qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Vəkilliyin inkişafı barədə əlavə tədbirlər haqqında” 22.02.2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən, dövlət hesabına göstərilən hüquqi yardıma görə ödənilən haqq 3 dəfə qaldırılaraq 6 manat olmuşdur.
Qeyd olunmalıdır ki, son 3 il ərzində həm paytaxt, həm də regionlarda 23 mindən çox iş üzrə aztəminatlı şəxslərə Kollegiya tərəfində pulsuz hüquq yardım xidmətləri göstərilmişdir.
KARANTİN DÖVRÜNDƏ VƏKİLLİK
Ölkədə koronavirusla mübarizə sahəsində Kollegiya tərəfindən görülmüş işlərə gəldikdə isə qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin çağırışına dəstək olaraq yaradılmış Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna Rəyasət Heyətinin qərarı ilə 50 min manat vəsait köçürülmüşdür. Həmin vəsait Vəkilliyin İnkişafı Fonduna vəkillərin ödədikləri order markasından (xərcindən) yığılan vəsait hesabına köçürüldüyündən bu aksiyada bütün vəkilllərin iştirakı təmin olunmuşdur.
Bu çərçivədə vəkillər karantin dövründə (cari ilin iyul, dekabr və 2021-ci ilin yanvar aylarında) üzvlük haqqından azad olunmuş, həmçinin, 60 və daha yuxarı yaşlı vəkillərin isə bunlardan əlavə 2020-ci ilin mart ayının 24-dən iyun ayının 1-ə kimi üzvlük haqqından tam azad edilmiş, karantin dövründə 60 və daha yuxarı yaşlı vəkillər vəkil qurumlarında növbətçiliyə cəlb olunmaması üzrə tədbirlər görülmüşdür.
Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının peşəkar müdafiəsi işinin təşkilinə cavabdeh təşkilat olması, bu istiqamətdə vəkillik fəaliyyətinin məhdudiyyətsiz həyata keçirilməsi, dolayısilə Kollegiya üzvlərinin ölkə hüdudlarında sərbəst hərəkətinin təmin edilməsi məqsədilə Nazirlər Kabinetinə müraciət ünvanlanmış və Nazirlər Kabinetinin qəbul etdiyi qərara əsasən, vəkillər üzvlük vəsiqələri əsasında ölkə ərazisində sərbəst hərəkətinə şərait yaradılmışdır.
Həmçinin koronavirus infeksiyası ilə bağlı vəziyyət və bu infeksiyanın yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə Vəkillər Kollegiyasının Hüquqi Yardım və Tədris Mərkəzində vətəndaşlar üçün ödənişsiz onlayn hüquqi yardım xidmətləri göstərilmişdir.
Həmçinin, ötən dövr ərzində koronavirusdan və digər xəstəliklərdən əziyyət çəkən 6 vəkilə Vəkilliyin İnkişafı Fondundan maddi yardım göstərilmişdir.
Əvvəlki illərdə beynəlxalq əməkdaşlığın zəif olmasına baxmayaraq, 2018-ci ildən artıq vəziyyət dəyişməyə başladı. Fəaliyyətini ictimaiyyətə açıq və şəffaflıq üzərində quran Vəkillər Kollegiyası bir sıra beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq etməyə başladı.
Bu dövr ərzində BMT-nin ixtisaslaşmış qurumları olan Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı, İnsan Hüquqları, habelə Uşaq hüquqları üzrə komissarlıqları, Avropa Vəkillər Kollegiyaları və Hüquq Cəmiyyətləri Şurası (CCBE), Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti (GIZ), habelə Avropa Şurası, Avropa İttifaqı və Dünya Bankı ilə əməkdaşlıq münasibətləri davam etdirilərək möhkəmləndirilmiş, Almaniya-Azərbaycan Ticarət Palatasının üzvlərinin iştirakı ilə müxtəlif tarixlərdə keçirilmiş yerli tədbirlərdə iştirak edilmişdir.
2018-2019-cu illərdə Kollegiyanın rəhbərliyi və üzvləri Çin, Polşa, Rusiya, Türkiyə, Avstriya, Belarus, Gürcüstan, Qazaxıstan və bir sıra digər ölkələrdə keçirilən hüquq konfranslarında iştirak etmiş, Azərbaycan vəkilliyini təmsil etmişlər.
2020-ci ildə isə Avropa Vəkillər Kollegiyaları Assosiasiyasının (CCBE), Almaniya Fedral Vəkillər Palatasının, Qazaxıstan Vəkillər Kollegiyasının, Vəkillər Kollegiyası Hüquqşünasların Beynəlxalq Assosiasiyasının (UIA), Asiya və Okeanı Ölkələrinin Hüquq Assosiyasının (LAWASIA), Belarusiyanın, Rusiyanın  təşkil etdiyi onlayn konfranslarda iştirak edilmişdir.
Eyni zamanda, 2020-ci ərzində Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası UIA-ya və LAWASIA-yə üzv seçilmişdir.
Həmçinin, vəkillik sahəsində ixtisaslaşmış beynəlxalq təşkilatlarla (CCBE, ICJ) səmərəli əməkdaşlıq münasibətləri qurulmuşdur. Bu təşkilatların tövsiyələri ilə “Vəkillərin davranış qaydaları haqqında” Əsasnaməyə əlavə və dəyişikliklər edilməklə həmin sənədlər təkmilləşdirilmişdir.
Azərbaycan vəkilliyinin 100 illiyi münasibətilə Bakıda silsilə olaraq keçirilmiş beynəlxalq tədbirlərdə 20-dən çox ölkənin vəkillər kollegiyalarının rəhbərləri və üzvləri, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və digər beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri daxil olmaqla, 200-dən çox xarici iştirakçı, o cümlədən Prezident Administrasiyasının nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, Konstitusiya Məhkəməsi, Ali Məhkəmə və digər məhkəmələrin sədrləri və hakimləri, prokurorluq və ədliyyə orqanlarının rəhbərləri və nümayəndələri, digər dövlət orqanları və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri, Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının üzvləri, hüquq ictimaiyyətinin təmsilçiləri iştirak etmişdir.
GƏNCLƏRƏ DƏSTƏK – Gənclərdə vəkil peşəsinə marağın artılması
Vəkillər Kollegiyası ilə ELSA (Avropa Hüquqşünas Tələbələr Assosiasiyası) arasında imzalanmış əməkdaşlıq sazişinə əsasən, Vəkillər Kollegiyasının dəstəyi ilə birgə layihələr, konfranslar, dəyirmi masalar, seminarlar, müzakirələr, məhkəmə müsabiqələri, yay və qış hüquq məktəbləri keçirilir, o cümlədən ELSA üzvləri müraciət edərək vəkil qurumlarında istənilən zaman təcrübə keçə bilirlər.
2 il ard-arda Philip C. Jessup Beynəlxalq Məhkəmə Müsabiqəsinin həm Azərbaycanda keçirilməsi üçün, həm də qaliblərin ABŞ-dakı raundlarda iştirakı üçün maddi dəstək göstərilmişdir.
Bundan başqa Vyanada keçirilmiş 26-cı Beynəlxalq Kommersiya Arbitraj Müsabiqəsində (26th Willem C. Vis Moot) Azərbaycanı təmsil edən komandanın səfər xərcləri qarşılanmışdır.
Bundan başqa, Universitetlərin daxili tədbirləri zamanı, o cümlədən ayrı-ayrı gənclərə müxtəlif sahələrdə dəstək hər zaman göstərilir. Həmçinin “Vəkillər Kollegiyası könüllüləri” və digər bir çox layihələrin icrası artıq bu ildən etibarən başlayacaqdır.
HÜQUQ İSLAHATLARINA DƏSTƏK
Məlum olduğu kimi, “Məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 03.04.2019-cu il tarixli Fərmanının icrası ilə bağlı Vəkillər Kollegiyası tərəfindən mülki və cinayət hüququ istiqamətləri üzrə 2 işçi qrup formalaşdırılmış və hər 2 qrupun hazırladığı geniş məzmunlu təkliflər paketi qanunverici orqana göndərilmişdir. O cümlədən, “Vəkillər və vəkillik fəaliyyəti haqqında” Qanuna bir çox dəyişikliklər edilmişdir. Həmçinin, "Məhkəmə ekspertizası fəaliyyəti haqqında" Qanuna edilmiş dəyişiklərə əsasən, fiziki və ya hüquqi şəxslərin vəkilləri məhkəmə ekspertizasının aparılmasını sifariş vermək üçün məhkəmə ekspertizası idarələrinə və ya özəl məhkəmə ekspertlərinə rəsmi müraciət etmək hüququna malikdir.
Bununla yanaşı, 2019-cu ilin əvvəlindən etibarən, Vəkillər Kollegiyası tərəfindən “Prodemos – Xalq üçün” layihəsi həyata keçirilməyə başlanılmışdır. Bu layihənin əsas məqsədi qanunvericilikdəki ictimai əhəmiyyət kəsb edən yenilikləri sadə dildə vətəndaşlarımıza izah etmək, hüquqi yardıma ehtiyacı olanlara dəstək olmaq, o cümlədən hər həftə ən aktual mövzular üzrə həmin sahədə ixtisaslaşmış vəkilləri dəvət etmək, vətəndaşlarımızın suallarını onlayn cavablandırmaqdan ibarətdir.
VƏKİLLƏRƏ MADDİ DƏSTƏK
Ötən dövr ərzində koronavirusdan və digər xəstəliklərdən əziyyət çəkən 6 vəkilə Vəkilliyin İnkişafı Fondundan maddi yardım göstərilmişdir.
Ümumiyyətlə, ötən dövrdə 136 vəkil analıq məzuniyyəti, təhsil və s. digər əsaslarla üzvlük haqqı ödəməkdən azad edilmişdir.
Bundan başqa, 2-ci Qarabağ müharibəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının 8 üzvü döyüşlərə qatılmış və Rəyasət Heyəti tərəfindən onların ailə üzvlərinə hərbidə olduqları bütün müddət ərzində aylıq şəkildə maddi yardım göstərilmişdir.
Vətəndaşların hüquqi yardıma çatımlılığını təmin etmək üçün, Vəkillər Kollegiyasının veb-saytında bütün vəkil qurumlarının və vəkillərin onlayn reyestri yaradılmışdır. Həmçinin, hər bir vəkil üçün elektron kabinet istifadəyə verilmiş, Kollegiyanın rəsmi sənədləri və vəkillərə aid sənədlər həmin bölmədə yerləşdirilmişdir.
Bundan başqa, Vəkillər "Elektron məhkəmə" informasiya sisteminə inteqrasiya olunaraq hər bir vəkil üçün yaradılmış “şəxsi kabinet” vasitəsi ilə məhkələrə iddialarını elektron qaydada göndərə, işlər barədə sms və e-mail vasitəsilə məlumatlandırıla və məhkəmə sənədlərini elektron qaydada əldə edə bilirlər.
2020-ci ildə Pandemiya səbəbilə, karantin rejimi nəzərə alınmaqla "LegalAid" elektron hüquqi yardım mobil tətbiqi hazırlanaraq vətəndaşların istifadəsinə verilmişdir.
Həmçinin, vəkil sorğularının elektron formada əldə olunması üzrə Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi ilə işlər davam etdirilməkdədir. Bundan başqa, yaxın gələcəkdə “Elektron vəkil orderi”“Davamlı tədris üzrə” elektron platformalar vəkillərin istifadəsinə təqdim olunacaqdır.
SOSİAL AKSİYALAR, YARIŞMALAR
Qocalar və uşaqlar evinə tez-tez səfərlər, ətraf mühitin mühafizəsi üçün aksiyalar daim təşkil edilir, o cümlədən idman və elmi səhələrdə çoxsaylı yarışlar, müsabiqələr həyata keçirilir. Bunlara misal olaraq beynəlxalq və yerli futbol və şahmat turnirlərini, rəssamlıq, ədəbiyyat və bir çox bədii yaradıcılıq müsabiqələrini göstərə bilərik.
DİGƏR MƏSƏLƏLƏR
Dövlət qurumlarında süni maneələr barədə vəkillərin müraciətlərinin təmin edilməsi məsələsi ilə bağlı qeyd olunmalıdır ki, əvvəlki illərdən fərqli olaraq Vəkillər Kollegiyasının rəhbərliyi vəkillərin müxtəlif dövlət orqanlarında rastlaşdıqları problemlərə operativ reaksiya verərək onların qarşılaşdıqları çətinliklərin həllinə öz dəstəyini verməkdədir.
Həmçinin, əvvəlki illərdən fərqli olaraq intizam icraatı sahəsində humanist yanaşma mövcuddur. Vəkillərin sayı artsa da intizam işlərinin sayı azalmışdır. Hətta, bir çox hallarda Rəyasət Heyəti tərəfindən dövlət qurumlarından daxil olan müraciətlər Vəkillərin İntizam Komissiyasına göndərilməmiş və vəkillər barədə intizam icraatı başlanılmamışdır.
Nəticə etibarilə, hüquq-mühafizə orqanlarından daxil olan müraciətlərin 40%-i barədə Rəyasət Heyəti tərəfindən intizam icraatı başlanılmamışdır. Ümumiyyətlə isə, bütün müraciətlərin 81%-i barədə heç bir intizam tənbehi tədbiq edilməmişdir.
Həmçinin hazırda Vəkillər Kollegiyasının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı vəkillərin rəy və təklifləri nəzərə alınır, ixtisaslaşmalarından asılı olaraq onlar Kollegiyanın tədris fəlaiyyətinə, innovativ layihələrə, habelə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi üzrə işlərə cəlb olunurlar.
Bu gün vəkillər hətta müxalif siyasi partiyaların işində fəaldırlar və əminliklə deyilməlidir ki, onların siyası fəaliyyət və baxışlarına görə Kollegiya tərəfindən hər hansı təzyiq halları mövcud deyildir. Eyni zamanda, onların böyük əksəriyyətindən şikayətlər daxil olmamışdır.
Beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qaldırılan məsələlərdən biri də guya Kollegiya üzvlüyündən xaric edilmiş vəkillərin AİHM-də insanları təmsil etməkdə problemlərlə qarşılaşmalarıdır. Bununla bağlı qeyd edirik ki, AİHM-dəki işlərlər bağlı nə onların hüquqlarını məhdudlaşdırmırıq, nə də buna səlahiyyətimiz çatmır. Belə ki, onlar vəkil olmasalar da AİHM-də nümayəndə kimi proseslərdə iştirak edə bilərlər.
Bəzi beynəlxalq təşkilatların hesabatlarında Osman Kazımov və ya Cavad Cavadov kimi vəkillərin Kollegiya tərəfindən təqib olunduğu yanlış olaraq göstərilir. Əminliklə bildiririk ki, həmin vəkillər ilə bağlı Kollegiyanın hər hansı problemi mövcud deyil – barələrindən hər hansı intizam icraatı başlanılmayıb və ya aparılmır.
Bundan başqa, Qanuna uyğun olaraq, vəkillər həm fərdi, həm də büroda fəaliyyət göstərə bilərlər. Vəkillərin fərdi qaydada fəaliyyət göstərməsi məhdudlaşdırılmır. Lakin, onlar Rəyasət Heyəti tərəfindən qəbul edilmiş qaydalara, tələbələrə əməl etməli, fəaliyyət göstərdikləri ofislərin şəraiti buna imkan verməli və konfidensiallıq qorunmalıdır.

13 January 2021    8244 share share
As it is known, from 2018, the institution of representation in our country was restricted and a partial monopoly of advocacy on court cases was ensured. Taking into account the experience of developed countries in this area, we can consider the change in the legislation on the restriction of representation in our country as a belated step. Prior to the change, even non-professional peoples, including lawyers, builders, blacksmiths, etc. represented people in the courts. This was unacceptable. At least they had no professional responsibility to the people they represented. Illiterate, incompetent, unrealistic, populist people said that after the restriction of representation, there will be queues in the courts, and citizens will not be able to find an advocate to represent them in court. They argued that the number of advocates was not enough. The question is why the alleged queues did not appear? In time, everything fell into place. People are satisfied, complaints have decreased, and there are almost no negative cases. In some cases, we receive complaints on non-advocates, and we explain to citizens that they are not advocates, but use this name illegally. The Azerbaijani Bar Association continues its activities in this direction as well. Illegal use of the name of advocacy is also being combated.
Thus, as of 2018, the Azerbaijani Bar Association has started large-scale works to increase the number of advocates in our country.
In 2018, two written tests were held for admission to the bar, and the number of advocates increased from 931 to 1,503.
In 2019, 3 written test exams were conducted electronically and the number of advocates increased from 1503 to 1708.
In 2020, there was one entrance exam for advocacy, as well as the first online oral interviews with candidates by the Advocacy Qualifications Commission, and the number of advocates increased from 1,708 to 1,844. This should be understood as a 100% increase in the number of advocates compared to 2017.
Taking into account that the admission to the bar by test method began in 2004, it should be noted that in the period from 2004 to 2018 (for 14 years) the number of advocates increased from 600 to 931, but in the period from 2018 to 2020 (for 3 years) the number of advocates increased from 913 to 1,844. Thus, with the increase in the number of young advocates, advocacy has become much younger.
Similarly, the number of female advocates and the number of advocates in the regions have increased in many times. In addition, 3 years ago the number of law offices was 39, now this number has increased to 100, and many of them have been renewed and fully restored.
However, it should not be forgotten that the number of law graduates in Azerbaijan is about 10 times less than in other countries. This has a direct impact on the number of advocates.
For the last 3 years, the reception of documents for advocacy is carried out on a regular basis, the written test is carried out by computer at the State Examination Center. The transparent admission process is followed by representatives of international organizations such as the UN, GIZ, the Council of Europe and the US Embassy.
In this period, the reception of documents has been carried out in electronic form and in accordance with the examination program mentioned on the Bar's website, the candidates who come to the exam on the same day for the oral examination stage are asked the same questions for the sake of objectivity. However, in previous years, there was a different oral exam experience.
As for the composition of the Qualification Commission of Advocates, 5 out of 11 members are advocates, 3 are scientists and 3 are judges. Some international organizations consider the fact that the number of advocates in the Commission is less than the number of scientists to be detrimental to the independence of advocacy. However, this step is commendable for the implementation of a quality examination process, and most importantly, to date, no comments or complaints have been received from any candidate in this regard.
In addition, one of the integral components of admission to the bar is compulsory training at the Academy of Justice. Training at the Academy should not be seen as a violation of the independence of advocacy. The academy organizes the educational process only from a logistical point of view, and the trainings are conducted mainly by professional advocates. As a result of the compulsory training, no complaints were received from the knowledge assessment exam. A representative of the Azerbaijani Bar Association (advocate) also participates in the examination commission.
Moreover, more than 705 advocates have been trained over 3 years in cooperation with the German Society for International Cooperation (GIZ), the International Committee of the Red Cross, UN specialized agencies and other international organizations. In addition, the Legal Aid and Training Center of the Bar Association, which has been operating since the beginning of 2020, conducts trainings both traditionally and online.
In general, 6 exams were held during the last 3 years and 2975 candidates applied to take part in these exams. Furthermore, 222 candidates are currently waiting for the test.
Although there is 100% increase in the number of advocates in the last 3 years and a 60% admission rate, only 11 candidates who were dissatisfied with the exam results applied to the court.
In addition, according to the agreement reached with the Law Society of the United Kingdoms, members of the Azerbaijani Bar Association can now be admitted to advocacy and practice law in England and Wales.
In particular, we would like to note that by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 25, 2019, it was decided to celebrate December 28 every year in the Republic of Azerbaijan as a "Advocates Day" as a professional holiday.
LEGAL AIDS AT THE EXPENSE OF THE STATE
Unlike previous years, in 2020 a number of new activities were added to the list of responsibilities of the Bar Association. As it is known, the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 03.04.2019 “On deepening reforms in the judicial system” determined to allocate funds for legal aid in the state budget from 2020 directly to the Bar Association, not to the relevant Executive Power.
In this regard, 21,913 decisions were implemented in 2020 and a total of 2,664,167 manats was used for these decisions, which is 48% of the funds allocated for this purpose from the state budget. The percentage of executed decisions was 100 percent (88 invoices were executed by the Bar Association during the current year, which shows that the execution rate is about 3.6 times higher than in previous years, when the state budget was financed from local expenditures).
At the same time, it should be noted that according to the Order of the President of the Republic of Azerbaijan "On additional measures for the development of advocacy" dated 22.02.2018, the fee for legal assistance provided at the expense of the state increased 3 times and amounted to 6 manats.
It should be noted that over the past 3 years, the Board has provided free legal aid to more than 23,000 low-income people in both the capital and the regions.
ADVOCACY IN THE PANDEMIC PERIOD
As for the work done by the Board in the fight against coronavirus in the country, it should be noted that in support of the call of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, 50,000 manats were transferred to the established Coronavirus Support Fund by the decision of the Board. As these amount were transferred from the Advocacy Development Fund (collection from the order stamp (expenses) paid by advocates) so that the participation of all advocates in this action was ensured.
In this context, advocates were released from membership during the quarantine period (July, December and January 2021 of the current year). In addition, In addition, advocates aged 60 and over were fully exempted from membership from March 24 to June 1, 2020.
Since the ABA is an association responsible for the organization of professional protection of human rights and freedoms in our country, an appeal has been addressed to the Cabinet of Ministers and according to the decision of the CoM, the free movement of advocates in the country has been allowed on the basis of membership cards.
In addition, the Legal Aid and Training Center of the Bar Association provided free online legal aids to citizens in order to prevent the spread of coronavirus infection.
Furthermore, 6 advocates suffering from coronavirus and other diseases received financial supports from the Advocacy Development Fund.
Despite the weak international cooperation from previous years, the situation began to change in 2018. Building on openness and transparency, the Bar Association began to cooperate with a number of international organizations.
During this period, we continued to strengthened our relationship with the UN specialized agencies, International Organization for Migration, the Commissioners for Human Rights and Children's Rights, the Council of Bars and Law Societies of Europe (CCBE), the German Society for International Cooperation (GIZ),  the Council of Europe, the European Union, the World Bank and apart from that, participated in local events held on various dates with the participation of members of the German-Azerbaijani Chamber of Commerce.
In 2018-2019, the Board and members of the Bar Association participated in legal conferences held in China, Poland, Russia, Turkey, Austria, Belarus, Georgia, Kazakhstan, Russian, Belarus, and a number of other countries.
In 2020, our members participated in online conferences organized by the CCBE, the German Federal Bar Association, the Bar Association of Kazakhstan, the International Bar Association (UIA), the Law Association of Asia and the Pacific (LAWASIA).
At the same time, during 2020, the Azerbaijani Bar Association was elected as member of UIA and LAWASIA.
In addition, effective cooperation has been established with international organizations specializing in the field of advocacy (CCBE, ICJ) and with the recommendations of these organizations, we made additions and amendments to the Charter on the Advocates Rules Of Conduct.
More than 200 foreigners delegates, including heads and members of bar associations from more than 20 countries, representatives of the United Nations and other international organizations, took part in a series of international events dedicated to the 100th anniversary of Azerbaijani advocacy in Baku.
SUPPORT FOR YOUNG GENERATION OF LAWYERS - Increasing interest in the legal profession among young people
According to the cooperation agreement signed between the Bar Association and ELSA (European Law Students Association), joint projects, conferences, round tables, seminars, discussions, court competitions, summer and winter law schools are held with the support of the Bar Association, as well as ELSA members can apply and practice at our law offices at any time.
For 2 years in a row, financial and media supports were provided for the Philip C. Jessup International Moot Court Competition both in Azerbaijan and for the winners to participate in the rounds in the United States.
In addition, the travel expenses of the team representing Azerbaijan at the 26th International Commercial Arbitration Competition (26th Willem C. Vis Moot) in Vienna were covered.
Moreover, many other supports have always been provided in various fields for the internal events of the Universities and individual students. Also, the implementation of the "Volunteers of the Bar Association" and many other projects will begin this year.
SUPPORT FOR LEGAL REFORM
As it is known, in connection with the implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 03.04.2019 “On deepening reforms in the judicial system”, the Bar Association formed 2 working groups on civil and criminal law. Each group prepared a comprehensive package of proposals and sent it to the relevant governmental bodies.
In particular, many changes have been made to the Law on Advocates and Legal Practice. Also, according to the amendments to the Law "On forensic activities", advocates of natural persons or legal entities have the right to formally apply to forensic agencies or private forensic experts to order a forensic examination.
In addition, since the beginning of 2019, the Bar Association has launched the project "Prodemos - For the People." The main purpose of this project is to explain to our citizens publicly-important amendments in the legislation in plain language and to support those in need of legal aids, as well as to invite our advocates for live meeting every week and to answer questions of the citizens online.
FINANCIAL SUPPORT FOR ADVOCATES
During the past period, 6 advocates suffering from coronavirus and other diseases received financial supports from the Advocacy Development Fund.
In total, 136 advocates were exempted from membership fees due to the maternity leaves and educational reasons.
In addition, as part of the Second Karabakh War, 8 members of the Azerbaijani Bar Association participated in the War and the Board provided monthly financial supports to their family members during their entire service in the military.
APPLICATION OF INNOVATIONS IN ADVOCACY - ELECTRONIC SERVICES
To ensure citizens' access to legal assistance, an online register of all law offices and advocates has been created on the website of the Bar Association. In addition, an electronic office (personal account) has been set up for each advocate, and the official documents of the Board and documents related to the advocates are placed in this section.
In addition, advocates can integrate into the e-court information system, submit their claims to the courts electronically, be informed about cases via SMS and e-mail, and obtain court documents electronically through a "personal account" created for each advocate.
Due to the pandemic in 2020, taking into account the quarantine regime, a mobile application "LegalAid" was developed and made available to citizens.
Also, work is underway with the e-Gov Development Center to obtain advocate inquiries in electronic form. In addition, in the near future, the "Electronic Advocate Order" and "Continuing Education" on electronic platforms will be made available to advocates.
SOCIAL ACTIVITIES AND COMPETITIONS
Frequent visits to nursing homes for elderly and children and actions for environmental protection are organized on a regular basis, as well as numerous competitions and contests in sports and academic activities are being held including international and local football and chess tournaments, art, literature competitions and so forth.
OTHER ISSUES
When advocates encounter bureaucratic obstacles in government agencies, they contact us and as opposed to the previous years, the Azerbaijan Bar Association responds promptly and provides support in resolving these issues.
In addition, unlike in previous years, there is a humanist approach to disciplinary proceedings. Although the number of advocates has increased, the number of disciplinary cases has decreased. In fact, in many cases, the Board did not institute disciplinary proceedings against advocates on the basis of appeals from government bodies and did not addressed send these appeals to the Advocates’ Disciplinary Commission.
As a result, 40% of appeals and complaints from law enforcement agencies against the advocates were not instituted by the Board at all. In general, no disciplinary sanctions have been imposed in 81% of all the complaints and appeals.
Also, the opinions and suggestions of advocates on improving the activities of the Bar Association are taken into account and depending on their specialization, lawyers are involved in educational activities, innovative projects, as well as in improving the legislation.
Today, advocates are active in the work of opposition political parties, and it must be said with confidence that there is no pressure from the Board on their political activities and views. At the same time, there were no complaints from the vast majority of them.
One of the issues raised by international organizations is that advocates who were allegedly disbarred had problems representing people in the ECHR. In this regard, we note that in connection with the proceedings in the ECHR, we do not restrict their rights, we do not have the authority to do so, and even if they are not advocates, they can represent their clients in the ECHR.
Reports from some international organizations state that the Board is pursuing advocates such as Osman Kazimov or Javad Javadov. We are confident that the Board does not have any problems with these advocates - no disciplinary proceedings have been instituted against them.
In addition, according to our law, advocates can work both individually and in the law offices. Advocates are not restricted from acting individually. However, they must comply with the rules and requirements adopted by the Board, and the conditions of the law offices must be appropriate, and confidentiality must be maintained.