Ali Məhkəmə və Vəkillər Kollegiyası arasında “Hakim və vəkil, prosessual və qeyri-prosessual münasibətlər” mövzusunda onlayn dəyirmi masa keçirilmişdir
12 mart 2021    4073 share share
Martın 12-də Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsinin və Vəkillər Kollegiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Hakim və vəkil, prosessual və qeyri-prosessual münasibətlər” mövzusunda videokonfrans formatında dəyirmi masa  keçirilmişdir.
Ali Məhkəmənin sədr müavini, Vəkillər Kollegiyasının sədri, Ali Məhkəmənin kollegiya sədrləri və 30-dan artıq vəkilin iştirak etdiyi dəyirmi masada hakimlər və vəkillər arasında qarşılıqlı prosessual münasibətlər, bu sahədə rast gəlinən problemlər geniş təhlil olunmuşdur.
Ali Məhkəmənin sədr müavini Çingiz Əsgərov videokonfransı giriş sözü ilə açmış, “Məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 3 aprel tarixli Fərmanından irəli gələn tələblərin icrası ilə əlaqədar ötən il ölkəmizdə məhkəmə-hüquq sistemində aparılan mütərəqqi islahatlar, yenilənmə tədbirləri haqqında danışmış və məhkəmə-hüquq sisteminin daha da təkmilləşdirilməsi yönümündə görülən işləri müsbət dəyərləndirmişdir. Eyni zamanda, qeyd etmişdir ki, Fərmana uyğun olaraq mühüm qanunlar qəbul edilmiş, o cümlədən cəza siyasəti humanistləşdirilmiş, karantin şəraitində elektron xidmətlərin göstərilməsi və məhkəmə proseslərində müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının və elektron idarəetmənin tətbiqi genişləndirilmişdir.
Ali Məhkəmənin sədr müavini, həmçinin, hazırda təcrübədə rastlaşılan hakim-vəkil münasibətlərinin etik tərəflərinə də toxunmuş və Fərmanın icrası üçün bunun xüsusi əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov “Azərbaycan Respublikasında vəkilliyin inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən vəkillikdə vahid elektron informasiya sisteminin təşkili və bu sistemin “Elektron məhkəmə” informasiya sisteminə inteqrasiyası istiqamətində görülən tədbirlərlə bağlı məlumat vermişdir.
Daha sonra, mülki işlər üzrə dövlət hesabına hüquqi yardım sahəsində mövcud olan problemlər barədə təkliflər vermiş, o cümlədən hakimlər və vəkillər arasında qeyri-prosessual münasibətlərin qarşısının alınması sahəsində görülən işlər və gələcəkdə bu sahədə planlaşdırılan ciddi tədbirlər barədə məlumat vermişdir.
Bundan başqa isə, tədbirdən öncəki günlərdə vəkillər arasında həyata keçirilmiş sorğu əsasında qeyd və təkliflər məcmuə halında toplanmış, Anar Bağırov tərəfindən videokonfransda səsləndirilmiş və vəkillərin fəaliyyətlərində üzləşdiyi bəzi problemlərdən danışılmışdır.
Tədbirdə Ali Məhkəmənin Mülki Kollegiyasının sədri Sənan Hacıyevın “Hakimlər və vəkillər arasında münasibətlərin prosessual və etik aspektləri – hakim baxışı” və Vəkillərin İntizam Komissiyasının sədri Şahmar Məmmədovun “Hakimlər və vəkillər arasında münasibətlərin prosessual və etik aspektləri – vəkil baxışı” mövzularında çıxışları dinlənilmişdir.
Videokonfransda hakim-vəkil münasibətləri fonunda qarşılıqlı maraq doğuran problemlər ətrafında  faydalı fikir mübadiləsi aparılmışdır.

The Supreme Court and the Azerbaijani Bar Association held an online roundtable on the topic of “Judge and Lawyer, Procedural and Non-Procedural Relations”
12 March 2021    4074 share share
On 12 March, the Supreme Court of the Republic of Azerbaijan and the Bar Association jointly organized a roundtable discussion on the topic of "Judge and Attorney, Procedural and Non-Procedural Relations" in a videoconference format.
The Vice-President of the Supreme Court, the Chairman of the Bar Association, Presidents of the Chambers of the Supreme Court and over 30 attorneys participated in the roundtable discussions. They conducted an in-depth analysis of the bilateral procedural relations between judges and attorneys, as well as of the challenges encountered in this field.
The Vice-President of the Supreme Court, Çingiz Əsgərov, opened the conference with introductory remarks. He discussed the progressive reforms and measures for improvement in connection with the implementation of the requirements of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan from 3 April 2019 "On deepening reforms in the judicial system" and positively assessed the work done towards further improving the judicial system. In addition, the Vice-President noted that In accordance with the Decree, major laws have been enacted, including the policy of humanizing punishment and expanding the provision of electronic services under quarantine conditions and the use of modern information and communication technologies and electronic administration in legal proceedings.
The Vice-President of the Supreme Court also touched upon the ethical side of the existing practice in the relationship between the judges and the attorneys and stressed its importance for the implementation of the Decree.
The Chairman of the Bar Association, Anar Baghirov, provided information about the measures taken in setting up a uniform electronic information system for attorneys based on the Order of the President of the Republic of Azerbaijan from 22 February 2018 "On additional measures for the development of the legal profession in the Republic of Azerbaijan". The Chairman also provided information on the measures taken towards integrating this system into the “Electronic Court” information system.
Later, he made proposals on how to solve the existing problems in the field of legal aid in civil cases. He also discussed the work done at preventing the non-procedural relations between judges and attorneys and the important planned measures in this regard for the future.
In addition, Anar Baghirov has voiced the collective concerns based on a survey conducted among the attorneys in the days preceding the conference and discussed some problems encountered in the daily work of the attorneys.
The event also featured the speeches by the President of the Civil Chamber of the Supreme Court Sanan Hajiyev on the "Procedural and Ethical Aspects of Relations between Judges and Attorneys - the Judge's View" and the Chairman of the Bar Disciplinary Commission Shahmar Mammadov on the "Procedural and Ethical Aspects of Relations between Judges and Attorneys – the Attorney’s view."
The videoconference provided a useful exchange of views on issues of mutual interest in the context of judge-attorney relations.