230 beynəlxalq təşkilata müraciət edərək Kəlbəcərdə bir qrup şəxsin minaya düşməsinə etinasız qalmamağa çağırırıq
04 iyun 2021    3856 share share
Məlum olduğu kimi, sentyabrın 27-də Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan Respublikasının mülki əhalisinə qarşı törədilən təxribatlara cavab olaraq başlamış Vətən Müharibəsi 10.11.2020-ci il tarixində 3 tərəfli bəyanatın imzalanmasıAzərbaycan Ordusunun parlaq qələbəsi ilə sona çatmışdır.
Həmin Bəyanat imzalanandan sonra, dəfələrlə etdilən müraciətlərə, beynəlxalq ictimaiyyətin çağırışlarına baxmayaraq, Ermənistan tərəfi qeyri-insani davranmaqla və beynəlxalq normaları kobud şəkildə pozmaqla işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə uzun illər ərzində bastırdığı minaların xəritələrini qəsdən verməkdən yayınır. O cümlədən, bölgədəki sülh, təhlükəsizlik və əmin-amanlığın bərqərar olmasına mane olmağa davam edərək regional vəziyyəti gərginləşdirir. İyun ayının 4-də Kəlbəcər rayonu ərazisində Ermənistan tərəfindən basdırılmış minaların partlaması nəticəsində 2 jurnalist olmaqla 3 Azərbaycan vətəndaşı həlak olmuş, 4 nəfər isə ağır yaralanmışdır.
Bununla bağlı, Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası olaraq, beynəlxalq hüquq-müdafiə təşkilatları, xarici ölkələrin vəkillər kollegiyaları və hüquq cəmiyyətləri daxil olmaqla, ümumilikdə 230 beynəlxalq təşkilata 3 dildə rəsmi müraciət ünvanlanmışdır.
Bu müraciətlə həmin təşkilatları baş verən insan hüquqları pozuntusuna etinasız qalmamağa, səlahiyyətlərindən irəli gələn vəzifələrə məsuliyyətlə yanaşmağa, o cümlədən Ermənistan siyasi-hərbi rəhbərliyini cinayət əməllərindən çəkindirməyə, Ermənistanın minalanmış ərazilərin xəritələrini Azərbaycana verməklə bağlı öhdəliklərinə və beynəlxalq humanitar hüququn normalarına əməl etmələri üçün tədbirlər görmələrinə çağırırıq!

We appeal to 230 international organisations not to ignore the fact of a group of people killed by mines in Kalbajar
04 June 2021    3857 share share
As is known, the Patriotic War, which began on September 27 in response to the provocations committed by the armed forces of the Republic of Armenia against the civilian population of the Republic of Azerbaijan, ended on November 10, 2020, with the signing of a tripartite declaration and a glorious victory of the Azerbaijani Army.
Following the signing of the Declaration, despite repeated appeals and calls from the international community, the Armenian side, by behaving inhumanely and grossly violating international norms, has still refrained from providing maps and schemes of mines buried in our liberated territories for many years. Furthermore, Armenia strains the regional situation, continuing to impede the realization of the vision of peace, security, and cooperation in the region. On June 4, three Azerbaijani citizens, including two journalists, were killed and four others were seriously injured as a result of the explosion of mines buried by Armenia in the Kalbajar region.
In this regard, the Azerbaijani Bar Association has appealed to a total of 230 international organizations, including international bar associations, human rights organizations, law societies of foreign countries.
We call on these organizations not to ignore these human rights violations, by approaching their mandate responsibly to make the political and military leadership of Armenia refrain from committing criminal acts and to urge them to observe Armenia’s obligations under international humanitarian law and to make Armenia fulfill its obligations related to the provision of maps and schemes of minefields!