Vəkillər Kollegiyası və CCBE-nin birgə təşkilatçılığı ilə vebinar keçirilmişdir
29 İyun tarixində Avropa Vəkillər Kollegiyaları və Hüquq Cəmiyyətləri Şurasının (CCBE) və Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının (Vəkillər Kollegiyası) birgə təşkilatçılığı ilə "Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin (AİHM) rolu və müraciətlərin qəbuledilənlik meyarlar - nəzəriyyə və təcrübə" mövzusunda vebinar keçirilmişdir.
Tədbiri açılış nitqi ilə açan Anar Bağırov hər iki təşkilat arasındakı belə geniş miqyaslı birgə tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini vurğulamış, Vəkillər Kollegiyasının son 3 ildə gördüyü işlər, Kollegiyanın CCBE-dəki gələcəkdəki üzvlüyü, Covid-19 ilə mübarizədə Azərbaycandakı mövcud vəziyyət haqqında məlumat vermiş, o cümlədən CCBE-nin rəhbərliyini Bakıyada və Kollegiyada görməkdən məmnun olacağını bildirmişdir.
Həmçinin, CCBE-nin prezidenti Margareth Von Galen çıxış edərək CCBE barədə azərbaycanlı iştirakçılara məlumat vermiş, CCBE-nin missiyası barəsində çıxış edərək qanunun aliliyinin müdafiəsi, əsas insan hüquq və azadlıqlarının qorunmasını və s. ilə bağlı geniş bəhs etmişdir.
Daha sonra, CCBE-nin Peco Komitəsinin sədri Roman Zavsrek AİHM-in insan hüquqlarının qorunmasında rolu, törəmə təşkilatın prinsipləri, AİHM-in tarixi və strukturundan və s. bəhs etmişdir. O, həmçinin, çıxışında AHİM-də hakimlərin təyin olunması, müraciətlərə baxılması qaydası barəsində tədbir iştirakçılarına məlumat vermişdir.
Vebinarda, həmçinin, CCBE-in İnsan Hüquqları Komitəsinin sədri Stefan von Raumer “AİHM-ə müraciətlərin qəbuledilənlik meyarları və rəsmi tələbləri” mövzusunda çıxış etmişdir. O, qəbuledilənlik meyarları olan  ratione materiae, ratione personae, ratione temporis, ratione loci haqqında məlumat vermişdir. S.Raumer, eyni zamanda, mühüm dəyişikliklərdən olan AİHM-in 15 saylı protokolu, bu protokola əsasən məhkəməyə müraciət üçün nəzərdə tutulan 6 aylıq müddətin 4 aya endirilməsi və onun tətbiqi barədə tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Bundan başqa, Roman Zavsrek və Stefan von Raumer daha sonra vebinar iştirakçılarına AİHM-ə müraciət formunun doldurulması üzrə praktik məlumatlar vermiş, öz şəxsi təçrübələri barəsində danışmışlar.
Vebinarın son hissəsində iştirakçılar tərəfindən ünvanlanan bütün suallar təlimçilər tərəfindən cavablandırılmışdır. Sonda, qapanış nitqi ilə çıxış edən Anar Bağırov bir daha CCBE-ə və tədbir iştirakçılarına təşəkkür etmiş, o cümlədən belə tədbirlərin davamlı olacağını qeyd etmişdir.
Qeyd edək ki, Zoom platforması üzərindən keçirilən bu faydalı Vebinar, daha çox izləyiciyə çatımlılıq baxımından Vəkillər Kollegiyasının “Facebook” və “Youtube” kanallarında da canlı yayımlanmışdır. Mövzu ilə bağlı maraqlı şəxslər vebinarın videosunu istənilən zaman həm Vəkillər Kollegiyasının vebsaytı, həm də bütün sosial şəbəkələri vasitəsilə və ya aşağıdakı keçiddən izləyə bilərlər.

The webinar was jointly organized by the CCBE and the Azerbaijani Bar Association
On the 29th of June, an online webinar was held between the Council of Bars and Law Societies of Europe (CCBE) and the Azerbaijani Bar Association. The main theme of the webinar was “The Role of the European Court of Human Rights and the admissibility criteria of the application- theory, and practice”.
Opening the event, Mr. Anar Baghirov, the Chairman of the Azerbaijani Bar Association, stressed the importance of holding such large-scale joint events between the two organizations. He informed the participants about the work done by the Azerbaijani Bar Association in the last 3 years, the future observer membership of the Azerbaijani Bar Association in the CCBE, the current situation in the Republic of Azerbaijan in the fight against Covid-19. Mr. Baghirov also invited the leadership of CCBE to visit Baku, Azerbaijan.
Furthermore, President of the CCBE Madame Margareth Von Galen made opening remarks and introduced the CCBE to the Azerbaijani lawyers. In addition,  she spoke about the mission of the CCBE, monitor actively the defense of the rule of law, the protection of the fundamental and human rights and freedoms, including the right of access to justice and protection of the client and etc.
Then, Mr. Roman Zavsrek, Chairman of the Peco Committee of the CCBE, spoke about the role of the ECHR in the protection of human rights, the principles of the subsidiary organization, the history, and the structure of the ECHR. He also informed the participants about the appointment of judges at the ECHR and the procedure for consideration of appeals
Mr. Stefan von Raumer, Chairman of the CCBE Human Rights Committee, also spoke at the webinar on "Eligibility Criteria and Official Requirements for Appeals to the ECHR." He gave information about ratione materiae, ratione personae, ratione temporis, ratione loci, which are the acceptance criteria. Furthermore, Mr. Raumer  informed the participants of the ECHR Protocol No. 15, which is one of the important changes, which  reduces the 6-month period for appealing to the court under this protocol to 4 months.
Mr.Roman Zavsrek and Mr.Stefan von Raumer then provided the webinar participants with practical information on how to fill out an application form to the ECHR and shared their personal experiences. In the end, the speakers answered the questions of the webinar participants.
Lastly, all the questions addressed by the participants were answered by the speakers. In conclusion ones again, Mr.  Baghirov thanked CCBE and the participants of the event, noting that such events will be permanent in future.
It should be noted that the webinar, which was held on the Zoom platform, was also broadcast live on the Azerbaijani Bar Associations Facebook and YouTube channels in terms of greater audience accessibility. Interested parties can watch the video of the webinar at any time, both on the website of the Azerbaijani Bar Association and on all social networks.