Vəkillər Kollegiyası Moskvada “Vəkillik, Dövlət, Cəmiyyət” mövzusundakı beynəlxalq konfransda təmsil olunub.
15 oktyabr 2021    3109 share share
12 oktyabr tarixində Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının (ARVK) sədri Anar Bağırovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Moskva şəhərində Rusiyanın Federal Vəkillər Palatasının (FVP) təşkil etdiyi XVII “Vəkillik, Dövlət, Cəmiyyət” mövzusundakı illik elmi-praktiki konfransa qatılıb.
Bu konfransda Rusiyanın FVP-nın üzvləri də daxil olmaqla Rusiya Federasiyasının dövlət qurumlarının rəhbərləri, Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Moldovanın hüquq təşkilatlarının nümayəndələri və s. iştirak etmişdirlər. Belə ki, 200 nəfər birbaşa qatılmış və əlavə olaraq da, 2000 iştirakçı video konfrans vasitəsilə qoşulmuşdur.
Konfrans zamanı spikerlər hüquq peşəsindəki mənfi tendensiyalardan bəhs etmiş və hüquqi yardımın göstərilməsi, dövlət hesabına göstərilən hüquqi yardımın cinayət prosessual və intizam aspektləri, müdafiə hüququnun həyata keçirilməsində yeni problemlər, peşə riskləri, sübutların saxtalaşdırılması da daxil olmaqla müxtəlif praktiki məsələlərdən danışmışlar.
Konfransda, həmçinin vəkil etikası ilə bağlı mövzuları, xüsusən də vəkilin fəaliyyətində yeni iş etikasının bəzi aspektlərini, vəkil ilə hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları arasında ünsiyyət etikası da müzakirə olunmuşdur.
Bununla yanaşı, hüquq peşəsi və siyasət, populizm, rus vəkillərinin real problemləri kimi kompleks problemlərə də toxunulmuşdur.
Tədbirdə çıxış edən ARVK-nın sədri Anar Bağırov bütün Azərbaycan Vəkilləri adından Rusiya Federasiyası Federal Vəkillər Palatasının Prezidentini və Konfransın digər iştirakçılarını salamlamış və bu tədbirə dəvət və iştirakın böyük şərəf olduğunu qeyd etmiş və dəvətə görə Rusiya FVP-nın prezidentinə təşəkkür etmiş və həmçinin, A.Bağırov son illərdə ARVK-nın FVP ilə fəal şəkildə əməkdaşlığı barədə danışmışdır.
Həmçinin, o xatırlatmışdır ki, 28 dekabr 1999-cu ildə "Vəkillər və vəkillik fəaliyyəti haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunu qəbul edilib, həmçinin əlavə edib ki, son üç il ərzində vəkillərin sayı 2,5 dəfə artıb, vəkillik xeyli gəncləşib və vəkil bürolarının sayı 3,5 dəfə artıb: "Azərbaycanda bu peşəyə qəbul olmaq üçün ciddi seçimdən keçmək lazımdır. Birinci mərhələdə test imtahanı verilir. İkinci mərhələ şifahi imtahan - müsahibədir. Daha sonra namizədlərə məcburi hazırlıq kursları keçirilir, bundan sonra and içir və peşəyə qəbul olunurlar".
A.Bağırov dövlət hesabına hüquqi yardıma görə ödənilən vəsaitdən də danışmışdır: "Bu proses tamamilə Vəkillər Kollegiyası tərəfindən həyata keçirilir. Hər il ölkə büdcəsində bu xərclərin məbləği göstərilir. Eyni zamanda Azərbaycanda Türkiyənin vəkillik təcrübəsi tətbiq olunur. Xüsusilə hər bir vəkil orderinə bütün qoruyucu xüsusiyyətləri olan xüsusi marka yapışdırılması nəzərdə tutulur. Vəkillər Kollegiyasına hər bir marka üçün unikal nömrə verilir. Vəkilin bağladığı hər bir müqavilədən vəsait Vəkillər Kollegiyasının ayrı bir hesabına köçürülür. Bu vəsaitlər regional ofislərdə vəkillərin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması, binaların təmiri və başqa işlər üçün xərclənir. Beləliklə, vəkil peşəsinin maliyyə müstəqilliyi təmin edilir".
Anar Bağırov eyni zamanda vəkilliyin rəqəmsallaşdırılması sahəsində yeniliklər barədə məlumat verib: "Vəkillər "Elektron məhkəmə" informasiya sistemini fəal şəkildə tətbiq edirlər. Yaxın hədəflər arasında vəkillərin "Elektron hökumət" sisteminə inteqrasiyası, "Elektron məhkəmə" sisteminə tam inteqrasiya üçün elektron sorğuların tətbiqi də yer alır. Vəkillər və vətəndaşlar üçün mobil proqram tətbiqi yaradılmışdır ki, hər bir vətəndaş elektron qaydada müəyyən haqq müqabilində hüquqi yardım alsın. Ancaq qeyd etməliyəm ki, Azərbaycanda bəzi kateqoriyaya aid vətəndaşlar ödənişsiz hüquqi yardım alırlar".
A.Bağırov onu da vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası ilə Rusiya Federasiyasının Vəkillər Federal Palatası arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq 2018-ci ildə başlayıb, lakin qısa müddətdə xeyli nəticələr əldə edilib.
Sonda Anar Bağırov Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyəti tərəfindən qəbul olunmuş qərar barədə məlumat vermiş və Rusiya Federasiyası Federal Vəkillər Palatasının prezidenti Yuriy Pilipenkoya ölkələrimizin və bütövlükdə MDB ölkələrinin vəkilləri arasında əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə verdiyi töhfəyə görə "Azərbaycan Respublikasının fəxri vəkili" adı ilə təltif olunması üzrə diplomu və rəmzi vəkil mantiyasını cənab Pilipenkoya təntənəli surətdə təqdim etmişdir.
Daha sonra, 13 oktyabrda ARVK-nın sədri A.Bağırov Rusiya Vəkillər Gildiyasının prezidenti və Rusiya Vəkillik və Notarius Akademiyasının rektoru, Rusiya Federasiyasının fəxri vəkili cənab Həsən Mirzəyevlə görüş keçirmişdir.
Görüş zamanı cənab H.Mirzəyev A.Bağırova Rusiya Vəkillər Gildiyasının cari vəzifələri və fəaliyyəti, Gildiya ilə ARVK arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyəti barədə məlumat vermis və A.Bağırov isə dəvətə görə, əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinin, səmərəli və faydalı əməkdaşlığın, dostluğun, eləcə də hər iki təşkilatın vəkilləri arasında qarşılıqlı əlaqələr qurmaq səylərinin əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Görüş çərçivəsində təltifetmə keçirilmiş, belə ki, A.Bağırov Rusiya Vəkillər Gildiyasının "Vəkilliyin İnkişafı Ordeni", H.Mirzəyev isə ARVK-nın “Azərbaycan vəkilliyinin 100 illiyi” yubiley döş nişanı ilə təltif olunmuşdur.
H.Mirzəyev A.Bağırovu Rusiya Vəkillik və Notarius Akademiyası ilə tanış etmiş və Akademiyanın müəllim və işçi heyəti ilə görüş keçirilmişdir.
Bununla yanaşı, A.Bağırov Rusiya Federasiyasındakı Azərbaycan diasporunun üzvləri ilə də görüş keçirmişdir.
Sonda, tədbir axşamı ARVK nümayəndələri Rusiya Federasiyası Federal Vəkillər Palatası tərəfindən “Moskva Arbat Hall”da təşkil edilən “Hüquq peşəsi və Vəkillik sahəsində Milli Mükafatın VII təntənəli təqdimetmə mərasimi”ndə iştirak etmişdirlər.

The Azerbaijani Bar Association was represented at the international conference "Advocacy, State and Society" in Moscow.
15 October 2021    3110 share share
On the 12th of October, the delegation of members of the Azerbaijani Bar Association (hereafter, ABA) headed by Chairman Anar Baghirov attended the “XVII Annual scientific-practical conference on "Advocacy, State, Society" organized by the Russian Federal Bar Association (hereafter, RFBA) in Moscow.
This conference was attended by the leaders of government institutions of the Russian Federation, including the members of the RFBA, and the representatives of law associations of Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, Moldova, etc. and more than 200 people attended the conference. Additionally, 2000 participants were able to connect online.
Furthermore, during the conference, the speakers spoke about the negative trends in the legal profession, and various practical issues were considered, including criminal procedural and disciplinary aspects of the defense by appointment, new challenges in the exercise of the right to defense, professional risks of a lawyer, challenging agreements on the provision of legal aid, falsification of evidence, cross interrogation.
The conference participants also discussed topics related to lawyers' ethics, in particular, some aspects of the new business ethics in the activities of a lawyer, the ethics of communication between a lawyer and law enforcement officials.
Such complex problems as the legal profession and politics, populism, and the real problems of Russian lawyers also became the subject of consideration.
In addition, the Chairman of the ABA Anar Baghirov gave a speech to the attendees where he greeted the President of the RFBA, and other participants of the Conference on behalf of all Azerbaijani lawyers. He noted that it was a great honor to participate in this event in the capacity of a chairman of the ABA and thanked the President of the RFBA for the invitation.
Moreover, Mr. Baghirov informed the participants about the activities of the ABA: "the ABA is a completely independent, non-governmental organization uniting all lawyers of our country and operating throughout the territory of the Republic of Azerbaijan. At the same time, he emphasized that The Law "on Lawyers and Legal Practice" was adopted in 1999 as part of the judicial reform carried out in Azerbaijan under the leadership of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev. He noted that in recent years, the state has paid due attention to strengthening the role and influence of the legal profession in Azerbaijan, improving advocacy.
A.Baghirov also noted that the ABA is self-financing, independently managed, is transparent at the admission of members, performs examinations with the participation of international organizations, and carries out disciplinary proceedings and imposition of sanctions based on international experience. In addition, A.Baghirov underlined the increase in the number of lawyers, in 2.5 times and the number of law offices more than 3 times the last 4 years.
Additionally, he mentioned innovative and electronic activities, the place and role of advocacy in judicial reform, improvement of free legal aid, measures taken to improve the professionalism of lawyers and the establishment of the Legal Aid mobile application.
In conclusion, A. Baghirov expressed his deep gratitude to Mr. Yuri Pilipenko the President of the Federal Chamber of Lawyers of the Russian Federation, for his fruitful and useful cooperation, friendship, as well as for his efforts to establish mutual relations between the lawyers of both countries. In accordance with the decision of the Board, he solemnly presented a diploma and a symbolic lawyer's robe to Mr. Pilipenko to be awarded the title of "Honorary Lawyer of the ABA".
On the 13th of October Chairman of the ABA held a meeting with the President of the Guild of Russian Lawyers and Rector of the Russian Academy of Advocacy and Notary, Honorary Lawyer of the Russian Federation Mr. Hasan Mirzoev.
During the meeting, Mr. Mirzoev informed Mr. Baghirov about the current tasks and activities of the Guild of Russian Lawyers, the importance of strengthening the relationship between the Guild of Russian Lawyers and the ABA. Mr. Baghirov thanked him for the invitation underlined the importance of strengthening the relationship further, for fruitful and useful cooperation, friendship, as well as for his efforts to establish mutual relations between the lawyers of both organizations.
Furthermore, within the framework of the meeting Mr. Baghirov and Mr. Mirzoev presented each other with the awards. Mr. Baghirov received an official award of the Guild of Russian Lawyers “Order of Development of Advocacy” whereas Mr. Mirzoev received an official and only award of the ABA “"100th Anniversary of the ABA".
Moreover, Mr. Mirzoev familiarized Mr. Baghirov with the Russian Academy of Advocacy and Notary and introduced the teachers and employees of the Russian Academy of Advocacy and Notary.
Additionally, Mr. Baghirov met with the members of the Azerbaijani Diaspora in Russian Federation.
In conclusion, later that evening, the delegates of the ABA attended, the “VII Solemn ceremony of the National Prize in the field of advocacy and the legal profession” organized by the RFBA, which was held in the Arbat Hall, Moscow.