Ölkəmizdə səfərdə olan Avropa Şurasının İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi Direktoratlığının rəhbəri və nümayəndə heyəti ilə Vəkillər Kollegiyasında görüş keçirilib
28 oktyabr 2021    2456 share share
Bu gün ölkəmizdə səfərdə olan Avropa Şurasının İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi Direktoratlığının rəhbəri Xristos Cakoumopoulosun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının rəhbərliyi ilə görüşmüşdür.
Görüşdə Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov qonaqları salamlamış, son dövrlər Avropa Şurası ilə Kollegiya arasında qurulmuş səmərəli əməkdaşlıq münasibətlərindən, faydalı və qarşılıqlı fəaliyyətdən, əlaqələrin daim inkişaf etdirildiyindən bunun Kollegiya üçün əhəmiyyətindən bəhs etmişdir. Daha sonra, A.Bağırov 2017-ci ilin dekabrında seçilən hazırki Rəyasət Heyəti tərəfindən son illərdə görülən işlərlə qonaqların daha ətraflı tanış olması üçün onları hazırlanmış təqdimatı izləməyə dəvət etmişdir.
Belə ki, geniş təqdimat ilə çıxış edən Vəkillər Kollegiyasının Aparat rəhbəri Bayram Orucov son 4 ildə müxtəlif istiqamətlərdə köklü şəkildə görülən işlər barədə məlumat vermiş, qısa zaman içində uzaq şərqdən Amerikaya qədər Kollegiyanın beynəlxalq əlaqələrinin qurulmasından, çoxsaylı nüfuzlu təşkilatlara üzv qəbul edilməsindən danışmış və əldə olunmuş beynəlxalq təcrübələrin Kollegiyanın fəaliyyətindəki rolundan nümunələr gətirmişdir.
Bundan başqa, B.Orucov vəkillik sahəsində innovasiyaların tətbiqindən, elektron xidmətlərdən, o cümlədən vəkil fəaliyyəti ilə bağlı bir çox qanunlara, həmçinin prosessual məcəllələrə və digər qanunvericilik aktlarına əlavə və dəyişiklərdən bəhs etmişdir.
Eyni zamanda, B.Orucov ölkədə vəkillərin sayının dəfələrlə artmasını, əldə olunan razılığa əsasən vəkillərimizin İngiltərə və Uelsdə vəkilliyə qəbul oluna bildiyini, gənclərə, tələbələrə maddi və akademik dəstəyi, yerli və beynəlxalq layihələri qonaqların diqqətinə çatdırmışdır.
Digər tərəfdən, B.Orucov son illərdə 25 000 aztəminatlı vətəndaşa göstərilən pulsuz hüquq yardım, sosial və idman sahələrində tez-tez təşkil edilən aksiyalar və müsabiqələrdən də söz açmışdır.
Daha sonra, X.Cakoumopoulos çıxış edərək ölkəmizə səfərindən məmnunluğunu ifadə etmiş, başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini təqdim edərək görüşün məqsədi barədə məlumat vermişdir. Sonra, Vəkillər Kollegiyası tərəfindən son illərdə görülən işləri müsbət qiymətləndirən cənab Cakoumopoulos Vəkillər Kollegiyasının insan hüquq və azadlıqlarının qorunmasındakı yerinin müstəsna əhəmiyyətini vurğulamış, hər iki qurum arasında gələcəkdə də əlaqələrin genişləndirilməsi barədə müsbət fikirlərini bölüşmüş, Avropa Məhkəməsi qərarlarının icrası, presedent hüququnun milli məhkəmələrdə tətbiqi, bununla əlaqədar yaranan məsələlər barədə faydalı fikir mübadiləsi aparılmışdır.
O cümlədən, Kollegiya sədri A.Bağırov X.Cakoumopoulos və nümayəndə heyəti tərəfindən ünvanlanan sualları cavablamışdır.
Görüşdə, həmçinin, Avropa Şurasının Bakı Ofisinin rəhbəri Zoltan Hernyes, İHAM qərarlarının icrası departamentinin müdiri Kler Ovi, sektorunun müdiri Yasemin Çağ, əməkdaşları Kamran İsayev və Mahir Müşteidzadə də iştirak etmişlər.

The Head of the Directorate for Human Rights and Rule of Law of the Council of Europe visited the Azerbaijani Bar Association.
28 October 2021    2457 share share
A delegation led by Christos Giakoumopoulos, Head of the Directorate for Human Rights and Rule of Law of the Council of Europe, who is visiting our country, met with the management of the Azerbaijani Bar Association.
Anar Baghirov, Chairman of the Azerbaijani Bar Association, greeted the guests and spoke about the recent fruitful cooperation between the Council of Europe and the Azerbaijani Bar Association, its usefulness and interaction, the constant development of relations, and its importance for the Bar Association. Then, Anar Baghirov invited the guests to watch the presentation regarding the work done in recent years by the Board of the Azerbaijani Bar Association, which was elected in 2017.
Thus, Bayram Orujov, Head of the Office of the Azerbaijani Bar Association, spoke about the work done in the last 4 years in various directions, the establishment of international relations of the Azerbaijani Bar Association from the Far East to America in a short time, membership in many influential organizations, gave examples of the role of international experience and practice in the activities of the Board.
In addition, Bayram Orujov spoke about the use of innovations in the field of advocacy, e-services, including amendments and additions to many laws related to advocacy, as well as procedural codes and other legislative acts.
Furthermore, Bayram Orujov informed the guests about the increase in the number of lawyers in the country, the fact that our lawyers can be accepted as lawyers in England and Wales, financial and academic support to youth and students.
Moreover, Bayram Orujov spoke about the free legal aid provided to 25,000 low-income citizens in recent years, as well as frequent actions and competitions in the social and sports spheres.
Afterward, Christos Giakoumopoulos expressed his satisfaction with his visit to our country, introduced the delegation led by him, and gave information about the purpose of the meeting. Mr. Giakoumopoulos praised the work of the Azerbaijani Bar Association in recent years, stressed the importance of the role of the Bar in the protection of human rights and freedoms, shared views on the further expansion of relations between the two institutions, the implementation of the decisions of the European Court of the Human Rights, and the application of case law in national courts.
Additionally, the Chairman of the Azerbaijani Bar Association Anar Baghirov answered the questions addressed by Christos Giakoumopoulos and the delegation.
The meeting was also attended by Zoltan Hernyes, Head of the Baku Office of the Council of Europe, Clare Ovey, Head of the Decision Enforcement Department, Jasmine Chagh, Head of the Sector, Kamran Isayev and Mahir Mushteidzade.