"Opponentlərimiz nailiyyətlərimizi sükutla qarşılayır, lakin əksər hallarda əsassız tənqid olunuruq" - MÜSAHİBƏ
15 noyabr 2021    2439 share share
Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov “The Tribune” beynəlxalq informasiya agentliyinə müsahibə verib.
- Sədr seçilmənizdən bu günə kimi Vəkillər Kollegiyasında nə kimi dəyişikliklər olub?
- Son dövrlərdə Azərbaycanda vəkillik peşəsi, xüsusən də vəkillərin keçmiş sovet standartlarından müasir hüquq standartlarına doğru inkişaf etməsi nəticəsində nəzərəçarpacaq dərəcədə irəliləyişin olduğunu deyə bilərik. Bir neçə il ərzində biz Vəkillər Kollegiyasının üzvlərinin sayını 900-dən 2050 nəfərədək artırmağa nail olduq. Bundan əlavə, Azərbaycanda Vəkil Bürolarının sayını 39-dan 110-a çatdıra bildik.
Həmçinin Azərbaycanda vəkillik fəaliyyəti kifayət qədər perspektivli sahəyə çevrilib. Bu gün gənc hüquqşünasların əksəriyyəti vəkil olmağa və Azərbaycan Vəkillər Kollegiyasına üzv olmağa üstünlük verirlər. Bu, üzvlərimizin orta yaşının 40 yaş olmasından da aydın görünür. Bundan başqa, yeni üzvlərimizin əksəriyyəti aparıcı xarici universitetlərin məzunlarıdır ki, bu da təşkilatımızın keyfiyyət səviyyəsinin əhəmiyyətli dərəcədə artmasına səbəb olur.
Etiraf edirəm ki, Azərbaycanda vəkillik peşəsi ilə bağlı müxtəlif çətinliklər olub. Bununla belə, vurğulamaq istərdim ki, son üç il ərzində Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətində bir çox dəyişikliklər edilib. Fəaliyyətimizdə aparıcı beynəlxalq təşkilatlar və Azərbaycanın vətəndaş cəmiyyəti tərəfindən qəbul edilmiş və tanınmış bir çox əlamətdar nailiyyətlər əldə olunub. Demək olar ki, biz üç il əvvəl hər bir işi sıfırdan başlamışıq və belə qısa müddət ərzində təşkilatımızın, ümumilikdə vəkillik peşəsinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atmışıq.
Biz vəkillərin, büroların sayını artırmağa, hətta hüquqi yardım üzrə mobil proqramını və Hüquqi Yardım və Tədris Mərkəzini yaratmağa nail olmuşuq. Bu gün Vəkillər Kollegiyası əksər xarici kollegiyalar tərəfindən tanınır və bizim üzvlərimiz xarici kollegiyaların imtahanlarında da iştirak edə bilirlər. Biz bunu bir neçə il əvvəl təsəvvür edə bilməzdik. Bundan əlavə, biz ilk dəfə olaraq USŞ (Uyğunluq Sertifikatlaşdırma Şurası) və digər yüksək standartlara cavab verən yeni Davranış Kodeksimizi ("Vəkillərin davranış qaydaları haqqında" Əsasnamə) qəbul etməyə nail olduq.
Eyni zamanda biz beynəlxalq səviyyədə də kifayət qədər fəalıq. Müxtəlif ölkələrin kollegiyalarının regional və beynəlxalq təşəbbüs və proqramlarına töhfə verir, dəstək göstəririk.
- Bu gün Azərbaycan cəmiyyətində vəkillik statusu necədir?
Bu gün Vəkillər Kollegiyasının üzvləri Azərbaycan cəmiyyətinin çox hörmətli və tam inteqrasiya olunmuş üzvləridir. Yenə də qeyd edim ki, son üç il ərzində biz vəkillərin sayını iki dəfə artıra bildik. Yeni üzvlərimizin çoxu gənc, enerjili, idealist hüquqşünaslardır və onların yeganə məqsədi Azərbaycanda qanunun aliliyinin qorunmasına dəstək olmaqdır.
Təbii ki, Azərbaycan cəmiyyəti fərqi görür. Əgər əvvəllər vəkil öz sahəsindən kənarda bəzi fəaliyyətlərlə məşğul olan formal iştirakçı kimi qəbul edilirdisə, bu gün onlar öz müştərilərinə yüksək keyfiyyətli hüquqi xidmətlər göstərmək və onların maraqlarını yerli məhkəmələrdə və bəzi hallarda Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsində müdafiə etmək məqsədi daşıyan peşəkar hüquq ekspertləri kimi qəbul edilirlər. Bəzi vəkillərin məhkəmə işlərində qanunları pozduğu və korrupsiya əməllərinə cəlb olunması kimi bir neçə hallar da olub. Ancaq buna baxmayaraq, biz bu cür cəhdlərə qarşı mübarizə aparırıq və qeyd etməliyəm ki, bununla bağlı Vəkillər Kollegiyası İntizam Komissiyası, Rəyasət Heyəti kimi mövcud daxili qurumlar da səmərəli fəaliyyət göstərir. Bizim daxili nəzarət mexanizmimiz müştərilərin istənilən şikayətlərinə kifayət qədər həssaslıqla yanaşır və konkret qanun pozuntularına görə məsuliyyət daşıyan istənilən vəkilə müvafiq olaraq intizam tənbehi verilir.
- Vəkillər Kollegiyası müstəqildir, yoxsa sovet dövründə olduğu kimi dövlətin nəzarətindədir?
- Tam əminliklə qeyd edə bilərəm ki, Vəkillər Kollegiyası vəkillərin müstəqil qeyri-kommersiya təşkilatıdır. Sovet İttifaqı demək olar ki, 30 il əvvəl dağılıb, lakin təəssüf ki, biz hələ də hökumətlə güclü əlaqəsi olan təşkilat kimi müəyyən əsassız stereotiplərə məruz qalırıq. Vəkillər Kollegiyası qeyri-hökumət, müstəqil, özünü tənzimləyən, qeyri-kommersiya məqsədləri üçün yaradılmış və vəkilləri əhatə edən təşkilatdır. Vəkillər Kollegiyası öz üzvlərindən üzvlük haqları ilə dəstək alan, özünü təmin edən bir təşkilatdır. Biz başqa heç kim və heç yerdən maliyyə dəstəyi almırıq. Heç vaxt dövlət tərəfindən maliyyələşməmişik, dövlət şirkəti və ya təşkilatlardan heç vaxt dəstək almamışıq.
Məsələn, bu gün Azərbaycanda müxalif partiyaları təmsil edən üzvlərimiz var və onların əksəriyyəti sosial mediada kifayət qədər aktivdir. Onlar Vəkillər Kollegiyasının üzvü kimi heç bir narahatlıq olmadan ifadə azadlığından istifadə edirlər. Onların hesablarının əksəriyyəti ictimaiyyət üçün açıqdır və hər kəs asanlıqla həmin şəxslərin paylaşımlarına baxa bilər. Həmin üzvlərimizin dövlət qurumlarını tənqid etməsi halları da çoxdur. Yenə də vurğulayıram ki, bu insanlar hələ də Vəkillər Kollegiyasının üzvüdürlər və heç vaxt siyasi düşüncələrinə görə heç bir ayrı-seçkiliyə, təzyiqlərə məruz qalmayıblar. Biz dövlət orqanlarından heç bir əmr qəbul etmirik, eyni zamanda siyasətə qarışmırıq, çünki bizim əsas məqsədimiz vəkillərin və hüquqşünasların maraqlarıdır.
- Rəqibləriniz sizi və Vəkillər Kollegiyasını niyə tənqid edir? Bu ittihamlara cavab olaraq mövqeyiniz necədir?
- Bildirmək istərdim ki, şəxsən mən hər zaman tənqidə açığam. Bu, effektiv fəaliyyəti yaxşılaşdırmağa və keçmişdə etdiyimiz səhvlərdən qaçmağa kömək edir. Bununla belə, tənqid sağlam və konstruktiv olmalıdır. Təəssüf ki, Vəkillər Kollegiyası və şəxsən mən əsassız ittihamlara, əsassız hücumlara məruz qalmışam. Reallıqda isə bu əsassız ittihamları dəstəkləyən və təbliğ edənlər Vəkillər Kollegiyasında baş verən irəliləyiş və inkişafa sevinmirlər. Əksər hallarda heç bir səbəb olmadan bizi tənqid edirlər. Opponentlərimiz nailiyyətlərimizi sükutla qarşılayır, lakin əksər hallarda əsassız tənqid olunuruq.
Bizi əsasən müxalif müştəriləri təmsil edən və ya siyasi işlərə qoşulan vəkillər barəsində intizam tənbehi seçilərkən tənqid edirlər. Ancaq bu iddiaların heç bir əsası yoxdur. Vəkillər Kollegiyası heç vaxt vəkilləri müxalifətdən olan müştərini təmsil etdiklərinə görə qınamayıb. Bu gün müxalif siyasətçiləri təmsil edən fəal vəkillər var və onların heç biri bizim tərəfimizdən hər hansı problemlə üzləşməyib. Vəkillərimiz “Vəkillər və vəkillik fəaliyyəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda nəzərdə tutulan müddəaları pozan hərəkətlər etmədikləri təqdirdə, Vəkillər Kollegiyası heç bir üzvünə qarşı hər hansı bir intizam tədbiri görmür.
Bizi heç bir əlaqəmiz olmayan işlərlə bağlı çox tənqid edirlər. Faktiki olaraq bəzi üzvlər “Vəkillərin davranış qaydaları haqqında" Əsasnaməni ciddi şəkildə pozduqlarına və ya peşə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etdiklərinə, bəzi hallarda isə cinayət əməllərinə görə Kollegiyadan xaric ediliblər.
On ildən artıqdır ki, yerli məhkəmələrin qərar çıxardığı bəzi işlərdə bir sıra beynəlxalq təşkilatlar bizdən məhkəmələrə təzyiq göstərməyi və xaric edilmiş vəkillərin bərpasını tələb etməyimizi xahiş edirlər. Biz müxtəlif səviyyələrdə bu işlərin vəziyyəti ilə bağlı rəsmi orqanlarla müzakirələr aparsaq da, bizim yerli məhkəmələrə və ya hüquq-mühafizə orqanlarına hər hansı göstəriş vermək səlahiyyətimiz yoxdur. Əslində biz Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsinə qərarlarının dəyişdirilməsi üçün göstəriş verə bilmərik. Buna görə bütün hərəkətlər hüquqi çərçivədə olmalıdır. Belə hallarda, biz həqiqətən də başa düşmürük ki, niyə öz səlahiyyətlərimizdən kənar olan işlərə görə məsuliyyət daşımalıyıq?
Biz hesab edirik ki, bəzi ikili standartlar və müəyyən qüvvələrin gizli siyasi gündəliyi beynəlxalq səviyyədə bizə qarşı fəal şəkildə istifadə olunur. Məsələn, bəzi beynəlxalq təşkilatlar bizə qarşı siyasətdən istifadə edərək, bizi üzvlüyə qəbul etmirlər. Bəzi hallarda biz Azərbaycanda siyasi fəaliyyət göstərməklə bağlı absurd iddialarla üzləşirik, halbuki biz vəkillərin müstəqil təşkilatını təmsil edirik, məqsəd və missiyalarımız istənilən siyasi məsələlərdən uzaqdır. Çox təəccüblüdür ki, Vəkillər Kollegiyasını və Azərbaycan cəmiyyətində vəkillərin rolunu təkmilləşdirmək üçün qətiyyətli səylərimizi dəstəkləmək əvəzinə, biz güclü qərəzli münasibət və hətta ayrı-seçkiliklə üzləşirik.
- Vəkillər Kollegiyasının gələcək planları nədən ibarətdir və Azərbaycanda demokratikləşmə prosesində Vəkillər Kollegiyasının rolunu necə qiymətləndirirsiniz?
- Biz ümid edirik ki, bir neçə il ərzində vəkillərimizin sayı 3000-i keçəcək.
Azərbaycanda demokratikləşmə prosesində Vəkillər Kollegiyasının roluna gəlincə, biz öz rolumuzu ilk növbədə qanunların üstünlüyünün təşviqində və hüquqi maarifləndirməyə töhfə verməkdə görürük. Biz Azərbaycan cəmiyyətini və beynəlxalq ictimaiyyəti əmin edə bilərik ki, Azərbaycanda demokratiyanın, qanunun aliliyinin möhkəmləndirilməsi üçün zəruri olan hüquqi islahatların səmərəli həyata keçirilməsinə dəstək istiqamətində əlimizdən gələni edirik və bundan sonra da əlimizdən gələni edəcəyik.

Chairman of the Azerbaijani Bar Association: “In most cases, we are criticized for nothing, but our opponents are silent about our achievements”
15 November 2021    2440 share share
An exclusive interview to the Tribune with the Chairman of the Azerbaijani Bar Association, Anar Baghirov.
How has the Azerbaijani Bar Association changed since your election as chairman?
Recently, the legal profession and especially advocates in Azerbaijan, have noticeably developed as a result of evolving from the old Soviet standards in favour of modern legal standards.
Within a few years, we have succeeded in a substantial increase in the number of the Bar members from 900 up to 2050. In addition, we were able to increase the number of attorney law offices in Azerbaijan from 39 up to 110.
Also, being a practising advocate has become very prestigious in Azerbaijan. Today, most young legal professionals tend to have a preference to become advocates and join the Azerbaijani Bar Association. This is evident from the fact that the average age of our members is 40. Moreover, most of our new members are graduates of top leading foreign universities and this substantially increase the quality level of our organisation.
I accept and acknowledge that there have been various difficulties with the legal profession in Azerbaijan. However, I would like to stress that, within the past three, years the Board of ABA has made changes and there were many outstanding achievements in our activities that have been accepted and recognised by leading international organisations and Azerbaijani civil society.
It could be said that we started from scratch three years ago and in such a short time frame we have made significant strides towards the improvement of our organisation and the legal profession overall.
Coming back to your question, the ABA is not the same organisation it was before our new board was elected. We have succeeded in increasing the number of lawyers, our law offices, and even establishing a legal aid mobile programme and a legal aid centre. Today the ABA is recognised by most foreign bars and our members were able to sit foreign bar exams. We couldn’t have imagined this a couple of years ago. Moreover, for the first time ever, we also succeeded in adopting our new Code of Conduct which is compliant with CCB (Compliance Certification Board) and other highest standards.
We are also quite active on the international level and contribute and support regional and international initiatives and programmes of bars from various countries.
What is the status of an advocate today in Azerbaijani society?
Today, members of the ABA are well respected and fully integrated members of the Azerbaijani society. Again, within the past three years, we were able to increase the number of advocates twofold. Many of our new members are young, energetic, idealistic lawyers whose sole goal is to assist the ABA in upholding the rule of law in Azerbaijan.
Of course, Azerbaijani Society can see the difference. If before an advocate was regarded as a formal participant engaged in some activities beyond his own sphere, nowadays they are accepted as professional legal experts whose goal is to provide high-quality legal services to their clients and protect their interests in domestic courts and in some cases in the European Court of Human Rights (ECHR).
There were still a few cases where some advocates breached laws and were involved in corrupt practices in court cases. Nevertheless, we are combatting any such attempts and I have to stress the ABA has been able to improve the effective work of existing internal institutions such as the Disciplinary Committee and the Board of the ABA.
Our internal control mechanism is quite sensitive to any client complaints and any lawyer found responsible for specific offences would be reprimanded accordingly.
Is the Bar Association independent or is it, just like in Soviet times, under state control? How can you in practice disprove the existing stereotypes?
Let me state with full confidence that the ABA is an independent non-commercial organisation of legal professionals. The Soviet Union collapsed almost 30 years ago, but unfortunately, we are still subject to certain groundless stereotypes associating us with a strong tie with the government. The ABA is a non-governmental, independent, self-regulating organisation established for non-profit purposes encompassing qualified advocates.
The ABA is a self-sufficient organisation which is supported by membership fees from its members and nothing else. We do not depend on any state funding and we have never been funded by the state, nor have we ever got any support from governmental companies or organisations.
For instance, today we have many members who represent opposition parties in Azerbaijan and most of them are quite active in social media and enjoy the freedom of expression without any concerns on repression from the ABA. Most of their accounts are open to the public and anyone can easily view their writings and verify that there are many cases where our members are criticising state institutions. Again, I would like to underline that these people are still members of the ABA, and they were never subject to any discrimination or repression for their political thoughts. We do not accept any orders from the state authorities, but we also do not interfere in politics since our primary goals are the interests of advocates and other legal professionals.
Why do your opponents criticise you and the ABA? What is your position in response to those accusations?
I would like to state that, personally, I am always open to criticism. It helps to improve your effective activities and avoid mistakes you made in the past. However, criticism has to be healthy and constructive. Unfortunately, the ABA and I personally are subject to some unreasonable attacks based on ill-grounded accusations and evidence.
In reality, those who support and promote these groundless accusations are not happy to see the improvements taking place in the ABA. In most cases, we are criticised for no good reason, but our opponents are silent about our achievements and distinct progress.
We are mainly being criticised for the apparent reprimand of lawyers who represent the opposition or people involved in politically sensitive court cases.
I can confirm that all those claims have no grounds. The ABA never reprimanded lawyers for representing a client from the political opposition. Today, we have active lawyers who represent opposition politicians and none of them has ever faced any issues from our side. As long as our lawyers do not do something unlawful which violates provisions of the “Law on Lawyers and Legal Practice”, the ABA will never take any disciplinary action against any of its members.
We are much criticised about things with which we have no connection whatsoever. In fact, some members were expelled from the bar based on serious violations of the Code of Conduct and advocacy ethics or for misuse of their professional powers and in some cases criminal activity. Interestingly, most of these bar members were expelled before my election as chairman. However, most of those cases were carefully investigated and most of those previously expelled have been reinstated.
For some cases extending over a decade, where domestic courts rendered a court decision, we were asked by some international organisations to put pressure on local courts and demand that the membership of expelled advocates is restored. While we are in discussions with official authorities on the status of these cases at various levels, we have no competence to give any orders to domestic courts or law enforcement agencies. In fact, we cannot order the Supreme Court of Azerbaijan to change its decisions and all actions must be within a legal framework. In such cases, we really do not understand why we should be held responsible for what is beyond our powers and competence …
We do believe that some double standards and a hidden political agenda of certain powers are actively used against us on an international level. For instance, some international organisations use politics against us to refuse to admit us as members. In some cases, we face absurd claims of being politically active in Azerbaijan, while we represent an independent organisation of legal professionals and our goals and missions are beyond any political matters. It’s very surprising that instead of supporting us in our resolute efforts to improve the Azerbaijani Bar and the role of advocates in Azerbaijani society, we are facing a strong bias and even discrimination.
What are the plans of the ABA for the future and how do you assess the role of the ABA in the process of democratisation in Azerbaijan?
We are hoping to increase the number of our lawyers to over 3000 within a few years, to finally complete the Azerbaijani Bar building process, an effective organisation of legal professionals who stand for the protection of the rights and freedoms of our citizens.
Regarding the role of the ABA in the process of democratisation in Azerbaijan, we primarily see our role in promoting the primacy of laws and contributing to legal education. We can assure Azerbaijani society and the international community that we are doing our best and will do our best to support effective enforcement of legal reforms in Azerbaijan, necessary and critical for strengthening democracy and the rule of law in our country.