“Vəkillikdə qadınlar: dünən, bu gün və sabah” mövzusunda dəyirmi masa keçirilmişdir
8 mart Beynəlxalq Qadınlar Günü ərəfəsində Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının təşkilatçılığı, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin iştirakı ilə 3 mart 2022-ci il tarixində, “Excelsior” mehmanxanasında “Vəkillikdə qadınlar: dünən, bu gün və sabah” mövzusunda dəyirmi masa təşkil edilib.
Tədbir Kollegiya sədri Anar Bağırovun, Komitə sədri Bahar Muradova, Kollegiyanın rəhbərliyi və 50-dən çox qadın vəkilin iştirakı ilə baş tutub.
Dəyirmi masanın əsas məqsədi qadın vəkillərin cəmiyyətdə rolu, həssas qrupların hüquqi yardıma çatımlılığı, məişət zorakılığı qurbanlarının müdafiəsində qadın vəkillərin rolu, ölkədə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsində qadın vəkillərin bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, qadın hüquqşünasların vəkilliyə marağının artırılması və qeyd edilən sahələrdə Kollegiya və Komitənin əməkdaşlıq imkanlarının müzakirə edilməsidir.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Kollegiyanın sədri A.Bağırov tədbirin Azərbaycan vəkilliyi üçün əhəmiyyətini vurğulayaraq vəkillikdə gender balansının təmin edilməsinin vacibliyindən, bu sahədə görülmüş layihələrdən, qadın vəkillərin müxtəlif sahələrdə bilik və bacarıqlarının artırılmasının zərurətindən, Komitə tərəfindən Kollegiyaya daxil olan sorğuların xüsusi həssaslıqla araşdırılmasından danışıb, o cümlədən qadınlar arasında vəkilliyə marağın çoxalmasını və son 4 ildə qadın vəkillərin sayının 3 dəfə artmasını qeyd edib.
Bundan başqa, A.Bağırov əlavə edib ki, 10 dekabr 2019-cu il tarixində Komitə, Vəkillər Kollegiyası və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Azərbaycan nümayəndəliyi arasında məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslərə hüquqi yardım göstərilməsinə dair imzalanmış Memorandumun icrası çərçivəsində məişət zorakılığının qurbanlarına əvəzsiz hüquqi yardımın göstərilməsi ötən bu dövrdə də Kollegiya tərəfindən təmin edilib.
O cümlədən, açılış nitqi ilə çıxış edən Komitə sədri Bahar Muradova tədbirin təşkili üçün Kollegiyanın rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirmiş, tədbir iştirakçılarına Komitəyə daxil olan sorğularla bağlı işlərdə qadın vəkillərin fəaliyyətinin önəmindən, bu sahədə uğurlu dövlət siyasətindən, ölkə Prezidenti və Birinci Vitse-prezidentin qeyd edilən sahələrə xüsusi diqqətindən, o cümlədən məişət zorakılığı və insan alveri qurbanlarına hüquqi yardımın göstərilməsində Kollegiya ilə birgə fəaliyyətin davam etdirilməsindən bəhs etmişdir. Bundan əlavə, B.Muradova “Azərbaycan Respublikasının Uşaqlara dair 2020-2030-cu illər üçün Strategiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında”, “Azərbaycan qadınlarının təltif edilməsi haqqında”, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020-2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncamlarının və bu sahədə fəaliyyətin səmərəli təşkilinə töhfə verən bir sıra digər sənədləri xüsusi qeyd edib.
Daha sonra, xanım vəkillər qadınların hüquqa və vəkilliyə marağının artırılması, qadın vəkillərin fəaliyyətlərində qarşılaşdığı çətinliklər və onların həlli yolları, dövlət vəsaiti hesabına hüquqi yardımın göstərilməsində qadın vəkillərin iştirakı və onların bilik və bacarıqlarının artırılması, məişət zorakılığı qurbanlarının müdafiəsində qadın vəkillərin rolu, regionlarda cəmiyyətin həssas qruplarının hüquqi yardıma çatımlılığı və müasir dövrdə qadın vəkillərin İKT-dən istifadəsi, birgə fəaliyyəti və təşkilatlanması mövzularında çıxışlar etmişlər.
Çıxışlardan sonra, sual-cavab sessiyası və müzakirələr keçirilmiş, çoxsaylı təkliflər, qeydlər, bu sahədə mövcud çatışmazlıqlar və müxtəlif fikirlər səsləndirilmiş, bu bildirilən məsələlər qeyd edilərək, Kollegiya tərəfindən ümumiləşdirilmiş və gələcəkdə bu sahədə peşəkar və səmərəli fəaliyyət üçün müvafiq olaraq nəzərə alınacaqdır.
Bu müzakirələr zamanı, Komitənin Hüquqi-təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova da qeyd etmişdir ki, məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslərə dövlət hesabına hüquqi yardımın göstərilməsinə ehtiyac var. Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair Milli Fəaliyyət Planı qəbul olunub. Məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslərə pulsuz hüquqi yardım göstərilməsi ilə bağlı mexanizmin işlənib hazırlanması da həmin planda nəzərdə tulutub. Biz bununla bağlı bir layihə işləyib hazırlamışıq. Həmin layihə aidiyyəti qurumlarla razılaşdırılıb və təsdiq olunması üçün Nazirlər Kabinetinə təqdim olunub. Bilirsiniz ki, qanunvericilikdə mülki işlər üzrə yalnız yuxarı instansiya məhkəmələrində aztəminatlı şəxslərə dövlət hesabına hüquqi yardımın göstərilməsi nəzərdə tutulub. Lakin məişət zorakılığından zərər çəkən şəxslərin hər bir məhkəmə instansiyasında, dövlət orqanlarına müraciətdə, qısa və ya uzunmüddətli mühafizə orderlərinin alınmasında hüquqi yardıma böyük ehtiyacları olur. Bu baxımdan belə bir normativ-hüquqi aktın olması vacibdir. Gələcəkdə pulsuz hüquqi yardım haqqında qanun layihəsinin işlənib hazırlanması nəzərdə tutulub. Düşünürəm ki, belə bir qanun qəbul edilsə, həssas qruplardan olan müxtəlif neqativ hallara görə zərərçəkmiş şəxslərə dövlət vəsaiti hesabına hüquqi yardımın göstərilməsi artıq xüsusi qanunla tənzimlənəcək və artıq burada boşluqlar olmayacaq. Məlum olduğu kimi, ölkəmizdə ödənişsiz hüquqi yardım göstərmək istəyən vəkillərin vahid reyestri də yaradılıb. Həmin reyestrə üzv olan vəkillər könüllü olaraq, aztəminatlı şəxslərə hüquqi yardım göstərirlər. Bu, çox yaxşı bir haldır. Komitə olaraq, biz də o reyesterdəki vəkillərə müraciət etməyə, onlarla əməkdaşlığa hər zaman hazırıq. Məişət zorakılığından zərərçəkmiş şəxsləri də məhz bu vəkillərə yönəldəcəyik.
Eyni zamanda, tədbirdə Vəkillərin İntizam Komissiyasının sədr müavini İlhamə Həsənova çıxış edərək qeyd etmişdir ki, “bu gün ölkəmizdə qadın vəkillərin fəaliyyətinə mane olan heç bir səbəb yoxdur. Peşə faəliyyətində qadın-kişi bölgüsü yoxdur. Vəkilin cinsi olmur. Amma deyə bilərəm ki, qadın vəkillər icraatlarında olan işlərə daha həssas yanaşırlar. Komissiyanın sədr müavini olaraq qeyd etməliyəm ki, bu gün qadın vəkillər barəsində intizam işləri daha azdır. Onlarla bağlı işlər olduqda belə, o qədər də ciddi intizam xətalarının olmadığını görürük. Qadın vəkillər arasında birlik var. Biz qeyri-rəsmi də olsa, təşkilatlanmışıq. Çox sıx dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərimiz var. Hər zaman bir-birimizə dəstək oluruq. Rəhbərlik tərəfindən də bizə dəstək göstərilir. Bu, bizim özümüzə olan inamın artmasına çox kömək edir. Bu gün mən bir qadın olaraq böyük bir vəkil bürosuna rəhbərlik edirəm. Özümdə bu cəsarəti tapmışamsa, bu bizə göstərilən etimadın nəticəsidir. Hörmətli Anar müəllim Bağırov bizim bütün təşəbbüslərimizə diqqətlə yanaşır və onların həyata keçməsinə hər zaman dəstək göstərir”.
Tədbirdə eyni zamanda, iştirakçılara Şuşa şəhərində anadan olmuş türk dünyasının ilk qadın vəkili olan Sürəyya Ağaoğlunun xatirələrinə həsr olunmuş və Azərbaycanda dərc edilmiş “Bir ömür belə keçdi” adlı kitab hədiyyə edilib.

The roundtable on “Women in advocacy: yesterday, today and tomorrow” was held
On the eve of March 8, International Women's Day, on March 3, 2022, a roundtable on “Women in advocacy: yesterday, today and tomorrow” was organized by the Azerbaijani Bar Association with the participation of the State Committee for Family, Women and Children Affairs at the Excelsior Hotel.
The event was attended by the chairman of the Bar Anar Baghirov, chairperson of the Committee Bahar Muradova, the leadership of the board, and more than 50 women lawyers.
The main purpose of the round table was to discuss the role of women lawyers in society, access of vulnerable groups to legal assistance, the role of women lawyers in the protection of victims of domestic violence, improving the knowledge and skills of women lawyers in the protection of human rights and freedoms in the country, increasing the interest of women lawyers in advocacy, discussing the possibilities of cooperation between the Bar and the Committee in the above-mentioned areas.
In his opening speech, Chairman of the Bar A.Baghirov emphasized the importance of the event for the advocacy in Azerbaijan and spoke about the importance of ensuring gender balance in advocacy, the projects implemented in this area, the need to increase the knowledge and skills of women lawyers in various fields, special sensitivity in approach to the investigation of the requests received from the Committee, as well as the increase in interest in advocacy among women and the increase in the number of women lawyers by 3 times over the past 4 years.
Further, A.Baghirov added that in the framework of the implementation of the Memorandum on legal assistance to victims of domestic violence signed between the Committee, the Bar, and the United Nations Office in Azerbaijan on December 10, 2019, the Bar ensured the provision of gratuitous legal assistance to victims of domestic violence during this period.
Furthermore, chairperson of the Committee Bahar Muradova expressed her gratitude to the leadership of the Bar for the organization of the event, spoke about the importance of the activities of women lawyers related to the requests received from the Committee, successful state policy in this area, special attention of the President and First Vice-President to the mentioned areas, further, she noted the continuation of joint activities with the Bar in providing legal assistance to victims of domestic violence and human trafficking.
In addition, B.Muradova emphasized the Orders “On approval of the Strategy of the Republic of Azerbaijan on Children for 2020-2030”, “On awarding Azerbaijani women”, as well as “On approval of the National Action Plan on combating domestic violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023” and a number of other documents contributing to the effective organization of activities in this field.
Further, women lawyers made speeches on increasing the interest of women in law and advocacy, difficulties faced by women lawyers in their activities and possible solutions, participation of women lawyers in legal assistance at the state expense and increasing their knowledge and skills, the role of women lawyers in the protection of victims of domestic violence, access to legal assistance of vulnerable groups and on the use of ICT by women lawyers in modern times, their joint activities and organization.
After the speeches, question and answer sessions, and discussions were held, numerous proposals, notes, existing shortcomings in this field, and various opinions were expressed, these issues were noted, generalized by the Bar, and will be taken into account accordingly for professional and efficient activities in this field in the future.
During these discussions, the head of the Committee's Legal Support Department, Taliya Ibrahimova, noted that there is a need to provide legal assistance to victims of domestic violence at the state expense. “The National Action Plan on combating domestic violence in the Republic of Azerbaijan” has been adopted. The development of a mechanism to provide free legal assistance to victims of domestic violence was also envisaged in this plan. We have developed a project in this regard. This project has been agreed upon with the relevant bodies and submitted to the Cabinet of Ministers for approval. As you know, the legislation states the provision of state-funded legal assistance to low-income persons in civil cases only in the courts of higher instance. However, victims of domestic violence are in great need of legal assistance in every court instance, in appeals to state bodies, in obtaining short or long-term protection orders. In this regard, it is important to have such a normative-legal act. In the future, it is planned to develop a draft law on free legal aid. I think that if such a law is adopted, the provision of legal assistance at the state expense to victims of various negative cases from vulnerable groups will be regulated by a special law and there will be no gaps here. As it is known, a single register of lawyers who wish to provide free legal assistance has also been established in our country. Lawyers that are members of this register voluntarily provide legal assistance to low-income people. This is a very good case. As the Committee, we are always ready to apply to lawyers in this register and cooperate with them. We will direct the victims of domestic violence to these lawyers.
At the same time, deputy chairperson of the Lawyers’ Disciplinary Commission Ilhama Hasanova stated at the event that “there is no reason impeding the activities of women lawyers in our country today. There is no male-female division in professional activity. Lawyers have no gender. But I can say that women lawyers are more sensitive to the cases in the proceedings. As the deputy chairperson of the Commission, I should note that there are fewer disciplinary cases against women lawyers today. Even when there is a case related to them, we see that there are not so serious disciplinary offenses. There is unity among women lawyers. Even if informally, we are an organization. We have very close relations of friendship and cooperation. We always support each other. We are also supported by the leadership of the Bar. This greatly contributes to our confidence in ourselves. Today, as a woman, I am the head of a large Law Office. If I have found this courage in myself, it is the result of the trust shown to us. Mr. Anar Baghirov is attentive to all our initiatives and always supports their implementation”.
The participants have been presented with a book “One life has passed just like this” published in Azerbaijan and dedicated to the memoirs of Surayya Agaoglu, the first female lawyer of the Turkic world born in Shusha.