Cari ilin 1-2 oktyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının (ARVK) sədri Anar Bağırovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti İngiltərə və Uels Hüquq Cəmiyyəti (İUHC) ilə İngiltərə və Uels Vəkillər Kollegiyasının (İUVK) birgə dəvəti ilə “Hüquq İli”nin açılış mərasimində iştirak etmək üçün London şəhərinə rəsmi səfərə gedib.
Səfərdə ARVK-nın sədri Anar Bağırovla yanaşı, Kollegiyanın Rəyasət Heyətinin üzvü Elçin Usub da iştirak edib.
Tədbirin gündəliyinə uyğun olaraq 1 oktyabr 2023-cü il tarixində Vəkillər Kollegiyaları rəhbərlərinin müzakirələri baş tutub.
Müzakirələrin məqsədi müasir və daim inkişaf edən hüquq sahəsində vəkillik peşəsinin müstəqilliyini təmin etmək və qorumaq, beynəlxalq və yerli hüquqda hüquq peşəsinin müstəqilliyini daha da gücləndirməkdir.
Tədbir çərçivəsində Vestminster abbatlığına səfər baş tutub, habelə Lord-kansler tərəfindən Parlament Evində rəsmi qəbul təşkil olunub.
Qeyd edək ki, “Hüquq İli”nin açılış mərasimində İUVK-nın prezidenti Nick Vineall, İUHC-nin prezidenti Lubna Shuja, Avropa Vəkillər Kollegiyası və Hüquq Cəmiyyətləri Şurasının (CCBE) prezidenti Panagiotis Perakis, dünyanın müxtəlif ölkələrindən vəkillər kollegiyaları, hüquq cəmiyyətlərinin rəhbərləri, habelə dövlət rəsmiləri və vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Gələcək əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədilə ARVK-nın sədri Anar Bağırovla beynəlxalq təşkilatların və bir sıra ölkələrin vəkillər kollegiyalarının rəhbərləri arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib, təcrübə mübadiləsi, habelə İUHC və İUVK çərçivəsində gələcək əməkdaşlığın perspektivləri barədə müzakirələr aparılıb.
Daha sonra tədbir iştirakçıları üçün rəsmi ziyafət təşkil edilib.
Qeyd edək ki, 2019-cu ildə ARVK ilə İUHC arasında əldə olunmuş razılığa əsasən, ARVK üzvləri - vəkillər Böyük Britaniyada vəkilliyə qəbul üzrə müvafiq imtahanı verməklə orada vəkilliyə qəbul oluna və İngiltərə və Uels ərazisində vəkillik fəaliyyəti ilə məşğul ola bilirlər.

On October 1-2 of the current year, a delegation led by Anar Bagirov, the head of the Azerbaijani Bar Association (ABA), went on an official visit to the city of London to participate in the opening ceremony of the “Legal Year”, jointly invited by the Law Society of England and Wales (LSEW) and the Bar Council of England and Wales (BCEW).
In addition to the head of BARA, Anar Bagirov, Elchin Usub, a member of the Board of the ABA, also participated in the visit.
According to the event schedule, discussions between the leaders of the Bar Councils took place on October 1, 2023.
The purpose of the discussions is to ensure and protect the independence of the legal profession in the modern and constantly developing field of law and to further strengthen the independence of the legal profession in both international and local law.
Within the framework of the event, a visit was made to Westminster Abbey, and an official reception was held in the Houses of Parliament by the Lord Chancellor.
Note that the opening ceremony of the “Legal Year” was attended by Nick Vineall, the president of BCEW, Lubna Shuja, the president of LSEW, Panagiotis Perakis, the president of the Council of Bars and Law Societies of Europe (CCBE), leaders of bar councils and legal societies from various countries around the world, as well as government officials and representatives of civil society.
Bilateral meetings were held between Anar Bagirov, the head of BARA, and the leaders of international organizations and bar councils of various countries with the aim of strengthening future cooperation. Discussions were held on experience exchange, as well as on the prospects for future cooperation within the framework of LSEW and BCEW.
Subsequently, an official banquet was organized for the event participants.
It is noteworthy that, based on the agreement reached between ABA and LSEW in 2019, members of ABA - lawyers can take the relevant exam for admission to the bar in Great Britain and, after passing it, they can be admitted to the bar and engage in legal activities in the territory of England and Wales.