VƏKİLLƏR KOLLEGİYASININ ÜZVLƏRİ ÖZ PEŞƏ BAYRAMLARINI AHILLARLA BİR YERDƏ KEÇİRMİŞDİR
Məlum olduğu kimi, Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinin 19.07.2018-ci il tarixli qərarı ilə hər ilin 30 iyul günü “Azərbaycan Respublikası vəkillərinin peşə bayramı günü” kimi qeyd olunur.
Xalqımızın tarixi keçmişi ilə səsləşən bu ənənəyə sadiqliyin və duyarlı yanaşmanın nəticəsi kimi, 30 iyul 1919-cu il tarixi - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətində Andlı Müvəkkillər Şurasının təşkili və yaradılma günü Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyəti üzvlərinin məlum qərarı ilə “Azərbaycan Respublikası vəkillərinin peşə bayramı günü” olaraq müəyyən olunmuş və bu günün təsbit olunması Vəkillər Kollegiyası üzvləri tərəfindən sevinc hissi ilə qarşılanmışdır.
Bu əlamətdar günün ilk dəfə qeyd olunması ilə əlaqədar Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyəti tərəfindən Bilgəh qəsəbəsində yerləşən Pensiya Yaşına Çatmış Şəxslər üçün Sosial Xidmət Müəssisəsi ziyarət edilmiş, müəssisədə yaşayan ahıl şəxslərə Rəyasət Heyətinin üzvləri tərəfindən 2 saatlıq müddət ərzində ödənişsiz hüquqi yardım göstərilmiş, onların müraciətləri qeydiyyata alınmış və müəssisə sakinlərinə hədiyyə sovqatları paylanılmışdır.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov ölkəmizdə insanların hüquqi yardıma çatımlılığının daha da asanlaşdırılması istiqamətində görülən işlər, bu baxımdan Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında vəkilliyin inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 22.02.2018-ci il tarixli Sərəncamının əhəmiyyəti barədə öz fikirlərini bölüşmüş, ahıl şəxslərin ehtiyaclarına vəkillərin də duyarlı yanaşmasının zərurliyini bildirmişdir.
Həmçinin, ziyarət zamanı Vəkillərin özfəaliyyət ansamblının üzvləri tərəfindən müxtəlif çıxışlar olmuşdur.
Bundan başqa, Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Vəkillərin peşə bayramı günü münasibətilə 30 iyul tarixində saat 09:00-18:00-da vəkil qurumlarına müraciət edən bütün şəxslərə ödənişsiz hüquqi yardım göstərilməkdədir. Bununla bağlı, hüquqi yardıma ehtiyacı olan şəxslər ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən vəkil qurumlarına müraciət edərək ödənişsiz hüquqi yardımdan faydalanmışlar.

Members of the Bar Association celebrated their professional holiday with elderly people
As it is known, according to the decision of the Presidium of the Bar Association, July the 30th of each year is being celebrated as "The day of profession of lawyers of the Republic of Azerbaijan".
As a result of the devotion and sensitivity to this tradition of our people, July 30, 1919, the day of the organisation and establishment of the People's Commissariat of the Azerbaijan Democratic Republic was defined by the decision of the Presidium of the Bar Association as "Day of profession of lawyers of the Republic of Azerbaijan" and this decision has been welcomed by members of the Bar Association.
The Presidium of the Bar Association visited the Social Services Nursing House for Pension Retirement Beneficiaries located in the Bilgah settlement for the first time celebrating this remarkable day. The members of the Presidium provided free legal aid for 2 hours. The applications of complainants were registered and donations were distributed to the residents of the nursing house.
Opening the event, the Chairman of the Bar Association, Mr. Anar Baghirov highlighted the work done to provide a high-quality legal service for our citizens, and in this respect the importance of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, on the "Additional Measures for the Legal Profession in the Republic of Azerbaijan" dated 22.02.2018 and expressed the need for a more sensitive approach to the needs of the elderly.
Also, during the visit, the members of the Bar Association have had various speeches about legal support and other important legal issues.
In addition, by the Decision of the Presidium of the Bar Association, free legal assistance is available to all those who apply to the lawyer at 09: 00-18: 00 on the 30th of July on the occasion of the professional holiday of lawyers. In this regard, people in need of legal aid have sought assistance from any lawyer operating in the country and has benefited from free legal aid.