Azərbaycan və Küveytin Vəkillər kollegiyaları arasında Memorandum imzalanıb
Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası (ARVK) və Küveyt Vəkillər Kollegiyası (KVK) arasında birgə əməkdaşlıq haqqında Memorandumun imzalanma mərasimi keçirilib.
Memorandumda Küveytdə yaşayan azərbaycanlıların və Azərbaycanda yaşayan küveytlilərin hüquqlarının səmərəli müdafiəsi ilə bağlı birgə təşəbbüslərə dair müddəalar təsbit olunub.
ARVK-nın inzibati binasında keçirilən görüşdə qonaqları salamlayan Kollegiyanın sədri, Məhkəmə-Hüquq Şurasının üzvü Anar Bağırov rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti, görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib, son illərdə digər ölkələrin Vəkillər kollegiyaları ilə memorandumlar imzalanaraq xeyli faydalı əməkdaşlıqların əldə olunduğunu dilə gətirib.
Eyni zamanda sədr son dövrlər vəkillikdə informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqinə böyük üstünlük verildiyini, Kollegiya tərəfindən yaradılan “Elektron vəkil orderi” sisteminin artıq respublika üzrə fəaliyyətə başladığını, bu sistemin vəkillər və ictimaiyyət tərəfindən maraqla qarşılandığını, habelə getdikcə İKT mütəxəssisləri sayəsində təkmilləşdirildiyini qeyd edib.
Həmçinin Anar Bağırov son illər dövlət başçısı tərəfindən müasir çağırışlara uyğun həyata keçirilən məhkəmə-hüquq islahatları, ədalət mühakiməsinin səmərəliliyinin artırılması istiqamətində görülən işlər, vahid məhkəmə təcrübəsinin formalaşdırılması, hakimlərin fəaliyyətinin prinsipial qiymətləndirilməsi üçün işlək mexanizmlərin yaradılması barədə qonaqları məlumatlandırıb, o cümlədən hakimlərin sosial müdafiəsindən, məhkəmələrin təminatının yaxşılaşdırılmasından, innovativ və rəqəmsal texnologiyaların tətbiqinin genişləndirilməsindən danışıb.
Mərasimdə ARVK-nın Baş katibi Bayram Orucov təqdimatla çıxış edərək son dövrlər Kollegiyada görülən işlərin, ölkədə aparılan məhkəmə-hüquq islahatlarının hesabatlılığını təqdim edib, ARVK-nın beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrinin qurulmasından, çoxsaylı nüfuzlu təşkilatlara üzv qəbul edilməsindən, o cümlədən sıx əməkdaşlıq çərçivəsində ərsəyə gətirilən bir sıra layihələrdən söz açıb və əldə olunan beynəlxalq təcrübələrin Kollegiyanın fəaliyyətindəki rolundan nümunələr gətirib.
Qəbul üçün təşəkkürünü bildirən KVK-nın vitse-prezidenti Adnan M.Hassan ARVK ilə əməkdaşlığın qurulmasını yüksək qiymətləndirib, habelə iki ölkə arasında qarşılıqlı əlaqələrdən söz açıb. O, səfərin məqsədi və görüşün əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verib, ARVK ilə sıx əməkdaşlığın vəkillərin beynəlxalq təcrübəni öyrənmələrində böyük rol oynayacağını söyləyib.
Sonra görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb və gələcək əməkdaşlıq barədə təkliflər səsləndirilib.
Yekunda hər iki tərəf bir-birinə xatirə hədiyyəsi təqdim edib.
Mərasimdən sonra qonaqlar “Kamandar Nəsibov və Partnyorları” Vəkil Bürosunun (VB) inzibati binası ilə tanış olub, VB-nin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumatlandırılıb. VB müdiri Kamandar Nəsibov nəzərə çatdırıb ki, hazırda büroda 100-dən artıq ölkədən vəkil cübbələri (mantiyaları) toplanıb, ARVK-nın dəstəyi ilə dünyada ilk dəfə “Dünya vəkil cübbələri və atributları” sərgisi keçirilib və muzeyi yaradılıb. VB-də yerləşən həmin muzeydə vəkillik və ədliyyə tarixinə dair medallar, ordenlər, döş nişanları, markalar və pul əsginasları da daxil olmaqla, ümumilikdə 10 minə yaxın eksponat yer alır.

Memorandum was signed between the Bar Associations of Azerbaijan and Kuwait
A ceremony of signing a Memorandum of Cooperation between the Azerbaijani Bar Association  (ABA) and the Kuwait Bar Association (KBA) was held.
The memorandum defined the provisions on joint initiatives to effectively protect the rights of Azerbaijanis living in Kuwait and Kuwaiti people, living in Azerbaijan.
Welcoming the guests at the meeting held in the administrative office of the ABA, the Chairman of the ABA, a member of the Judicial-Legal Council, Mr Anar Baghirov gave detailed information about the activities of the organization headed by him, the work done, and expressed that in recent years, a lot of useful cooperation was achieved by signing memoranda with Bar Associations of other countries.
At the same time, the Chairman noted that in recent years, the application of information and communication technologies in advocacy has been given great priority, the “Electronic lawyer order” system created by the Board has already begun to operate in the Republic, this system has been met with interest by lawyers and the public, as well as increasingly improved thanks to ICT specialists.
In addition, Mr Anar Baghirov informed the guests about judicial and legal reforms carried out by the head of state in recent years per modern challenges, the work done in the direction of increasing the efficiency of justice, the formation of unified judicial practice, the creation of effective mechanisms for the principled evaluation of judges' activities, including social protection of judges, and about improving the provision, expanding the application of innovative and digital technologies.
At the ceremony, Mr Bayram Orujov, the ABA's Secretary General, made a presentation and presented the accountability of the work done in the ABA in recent years, the judicial-legal reforms carried out in the country, spoke about the establishment of ABA's relations with international organizations, its membership in numerous influential organizations, as well as many projects created within cooperation.
Expressing gratitude for the reception, Vice-President of KBA, Mr Adnan M. Hassan highly appreciated the establishment of cooperation with the ABA, and also mentioned about the interaction between the two countries. He gave detailed information about the purpose of the visit and the importance of the meeting and said that close cooperation with ABA will play a big role in the study of international experience by lawyers.
Then, the sides exchanged views on issues of mutual interest and proposals for future cooperation were voiced at the meeting.
In the end, both sides presented each other with memorable gifts.
After the ceremony, the guests got acquainted with the administrative building of the” Kamandar Nasibov and Partners " Law Office (KNP) and were informed about the activities of the KNP in detail. KNP director, Mr Kamandar Nasibov, noted that at present, lawyer robes from more than 100 countries have been collected in the KNP, the world's first exhibition “World lawyer robes and attributes” has been held and a museum has been established with the support of the ABA. The museum, located in KNP, contains a total of about 10 thousand exhibits on the history of advocacy and justice, including medals, orders, badges, stamps and banknotes.