Vəkillər Kollegiyasının sədri İrkutsk əyalətinin Vəkillər Palatasının nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Oktyabrın 15-də Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının (ARVK) Hüquqi Yardım Mərkəzində Rusiyanın İrkutsk əyalətinin Vəkillər Palatasının prezidenti Oleq Smirnovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə qonaqları salamlayan Kollegiyanın sədri Anar Bağırov rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti, görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib, müxtəlif yerli və beynəlxalq təşkilatlarla birgə həyata keçirilən layihələrdən danışıb, bu istiqamətdə xeyli faydalı əməkdaşlıqların əldə olunduğunu qeyd edib.
Həmçinin sədr son dövrlər vəkillikdə informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqinə böyük üstünlük verildiyini bildirib, Kollegiya tərəfindən yaradılan “Elektron vəkil orderi” sisteminin fəaliyyətindən söz açıb, habelə getdikcə İKT mütəxəssisləri sayəsində təkmilləşdirildiyini söyləyib.
Hüquqi Yardım Mərkəzində və Vəkillər Kollegiyası Akademiyasında görülən işlərə toxunan Anar Bağırov vurğulayıb ki, son dövrlər ARVK tərəfindən həssas əhali qruplarına aid edilən şəxslərə pulsuz hüquqi yardımlar göstərilir, o cümlədən vəkillər davamlı tədrisə cəlb edilir.
Görüşdə ARVK Aparatının Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Gözəl Hüseynzadə son illər Kollegiyada qeyd olunan istiqamətlərdə görülən işlər, aparılan islahatlar, vəkillik fəaliyyətinin nüfuzunun artırılması və bu sahədə müsbət nəticələrin əldə edilməsi barədə təqdimatla çıxış edərək təfərrüatlı məlumatları qonaqların diqqətinə çatdırıb.
Sonra İrkutsk əyalətinin Vəkillər Palatasının prezidenti Oleq Smirnov ilk görüşdən məmnun olduqlarını və Kollegiyanın bu sahədə atdığı addımları yüksək qiymətləndirdiklərini ifadə edib.
Görüşün davamında fikir mübadiləsi aparılıb, gələcək əməkdaşlıq və qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra digər məsələlər müzakirə edilib, suallar cavablandırılıb.
Görüşdən sonra qonaqlar “Kamandar Nəsibov və Partnyorları” Vəkil Bürosunun (VB) inzibati binası ilə tanış olub, VB-nin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumatlandırılıb. VB müdiri Kamandar Nəsibov nəzərə çatdırıb ki, hazırda büroda 100-dən artıq ölkədən vəkil cübbələri (mantiyaları) toplanıb, ARVK-nın dəstəyi ilə dünyada ilk dəfə “Dünya vəkil cübbələri və atributları” sərgisi keçirilib və muzeyi yaradılıb. VB-də yerləşən həmin muzeydə vəkillik və ədliyyə tarixinə dair medallar, ordenlər, döş nişanları, markalar və pul əsginasları da daxil olmaqla, ümumilikdə 10 minə yaxın eksponat yer alır.

The Chairman of the Bar Association held a meeting with the delegation of the Bar Association of the Irkutsk Region
15 October 2024    1476 share share
On October 15, a meeting was held at the Legal Aid Center of the Azerbaijani Bar Association (ABA) with a delegation led by Oleg Smirnov, President of the Irkutsk Region Bar Association of the Russian Federation.
Welcoming the delegation, the Chairman of the ABA, Anar Baghirov, provided a comprehensive overview of the Bar's activities, including its ongoing initiatives and collaborative projects with both local and international organizations. He highlighted the numerous successful partnerships that have been established in this regard.
The Chairman further emphasized the significant advancements in the integration of information and communication technologies within the legal profession. He elaborated on the "Electronic Lawyer's Order" system developed by the ABA, noting that it is continuously being refined with the support of ICT specialists.
Addressing the work undertaken by the Legal Aid Center and the ABA Academy, Mr. Baghirov underscored the provision of free legal assistance to individuals from vulnerable groups, as well as the ongoing professional development programs for lawyers.
During the meeting, Gozal Huseynzade, Head of the International Cooperation Department at the ABA, delivered a detailed presentation on the recent reforms and initiatives within the Bar Association. She discussed the measures taken to enhance the reputation of the legal profession and shared the positive outcomes achieved as a result of these efforts.
Oleg Smirnov, President of the Irkutsk Region Bar Association, expressed his appreciation for the productive discussions during the meeting, commending the ABA for its progressive actions in this field.
The meeting concluded with an exchange of views, where participants discussed prospects for future cooperation and other issues of mutual interest. Questions from both sides were addressed in an open and constructive dialogue.
Following the meeting, the delegation visited the administrative offices of "Kamandar Nasibov & Partners" law office, where they were briefed on the firm's operations. The firm's director, Kamandar Nasibov, noted that over 100 lawyer robes from various countries have been collected at the firm. With the support of the ABA, the world’s first "World Lawyer Gowns and Attributes" exhibition and museum was established. The museum, located within the law firm, houses nearly 10,000 exhibits, including medals, orders, badges, stamps, and banknotes related to the history of law and justice.