Vəkillər Kollegiyasının nümayəndəsi qadın vəkillərlə bağlı keçirilən forumda iştirak edib
2025-ci il avqustun 26-da Özbəkistan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası və sözügedən Kollegiyanın Qadın Vəkillər Alyansının təşkilatçılığı ilə “Qadın vəkillərin hüquq cəmiyyətində rolu və təsiri” mövzusunda forum keçirilib.
Hibrid formatında baş tutan tədbirə Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin üzvü, Qadın Vəkillər Alyansının sədri Dilarə Əfrasiyabova da onlayn formada qoşulub.
Forumun açılışında Özbəkistan Vəkillər Kollegiyasının sədri Şuxrat Sadikov iştirakçıları salamlayaraq, tədbirin məqsədləri və əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verib. O, qadın vəkillərin cəmiyyətdə rolunun gücləndirilməsinin, onların peşəkar inkişafı və vəkillik sahəsində təşəbbüslərinin dəstəklənməsinin xüsusi önəm daşıdığını vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən Dilarə Əfrasiyabova Alyansın yaranma məqsədləri, qadın vəkillərin peşəkar inkişafı və sosial həyatda iştirakının gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib. O, eyni zamanda beynəlxalq əməkdaşlığın vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Həmçinin forum qadın vəkillərin peşə fəaliyyətində rolunun artırılması və beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından mühüm platforma kimi qiymətləndirilib.
Forumda Özbəkistan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası Qadın Vəkillər Alyansının yaranmasında Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası Qadın Vəkillər Alyansının dəstəyi və təcrübə mübadiləsi xüsusi qiymətləndirilərək minnətdarlıq ifadə edilib.
Eyni zamanda tədbirdə qadın vəkillərin gələcəkdə təcrübə mübadiləsi aparması, yeni layihələr və əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi nəzərdə tutulub.

A representative of the Bar Association took part in a forum dedicated to women lawyers
A forum on the topic “The Role and Impact of Women Lawyers in the Legal Community” was held, organized by the Bar Association of the Republic of Uzbekistan and the Women Lawyers’ Alliance of the same Association.
The event, held in a hybrid format, was also joined online by a member of the Presidium of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan and Chairwoman of the Women Lawyers’ Alliance, Dilara Afrasiyabova.
At the opening of the forum, Chairman of the Uzbekistan Bar Association, Shukhrat Sadikov, greeted the participants and provided detailed information about the goals and importance of the event. He emphasized the significance of strengthening the role of women lawyers in society, supporting their professional development, and encouraging their initiatives in the legal field.
Subsequently, Dilara Afrasiyabova spoke about the objectives behind the establishment of the Alliance and the efforts made to enhance women lawyers’ professional development and participation in social life. She also discussed the Alliance’s future plans, stressing the importance of international cooperation.
The forum was also evaluated as an important platform for increasing the role of women lawyers in their professional activities and for expanding international cooperation.
In addition, the event envisaged the exchange of experience among women lawyers in the future, as well as discussions on new projects and opportunities for cooperation.