Vəkillər Kollegiyasının nümayəndəsi CCBE-nin plenar iclasında iştirak edib
2025-ci il 26-28 noyabr tarixlərində Fransanın paytaxtı Paris şəhərində Avropa Vəkillər Kollegiyaları və Hüquq Cəmiyyətləri Şurasının (CCBE) plenar iclası və CCBE-nin “Mübadilə, əməkdaşlıq və dəstək platforması" (PECO) Komitəsinin tədbiri keçirilib.
Sözügedən iclas və tədbirdə Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasını Rəyasət Heyətinin üzvü Elçin Usub təmsil edib.
Noyabrın 26-da baş tutan iclasda CCBE rəhbərliyi tərəfindən görüşün əhəmiyyəti vurğulanıb, gündəlik elan edilərək təqdimatlar və hesabatlar dinlənilib. Hüquq və vəkillik peşəsində yeniliklər, qarşıda duran hədəflər geniş müzakirə olunub. Həmçinin iclas zamanı bir sıra müraciətlər səsləndirilib, aktuallığı ilə seçilən məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbir çərçivəsində CCBE-nin gələcək strateji istiqamətləri, vəkillərin icra prosesləri zamanı əmək haqlarının ödənilməsi mexanizmləri, icra xərclərinin müəyyən edilməsi və əsaslandırılması ilə bağlı hazırlanmış sənəd layihələri və digər cari məsələlər müzakirəyə çıxarılıb. Müzakirələrdən sonra təşkilati və prosedur xarakterli müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Eyni zamanda, noyabrın 28-də Elçin Usub Paris Vəkillər Kollegiyasının dəvəti ilə “Hüquq İli”nin açılış mərasiminə həsr olunmuş beynəlxalq konfransda iştirak edib. Tədbirdə müxtəlif ölkələrin aparıcı hüquq təşkilatlarının nümayəndələri iştirak edərək hüquq sistemində aktual çağırışlar, beynəlxalq əməkdaşlıq imkanları və vəkillik peşəsinin inkişaf perspektivləri barədə müzakirələr aparıblar.
Bundan əlavə, görüşlər çərçivəsində Elçin Usub bir sıra beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və Avropanın müxtəlif ölkələrinin Vəkillər kollegiyaları ilə ikitərəfli müzakirələr aparıb. Bu görüşlərdə təcrübə mübadiləsi, peşə fəaliyyəti üzrə qarşılıqlı məlumat mübadiləsi, gələcək əməkdaşlıq imkanları və yeni tərəfdaşlıqların yaradılması perspektivləri barədə fikir mübadiləsi edilib.

A representative of the Bar Association participated in the CCBE plenary session
From 26 to 28 November 2025, the Plenary Session of the Council of Bars and Law Societies of Europe (CCBE) and a meeting of the CCBE Platform for Exchange, Cooperation and Support (PECO) Committee were held in Paris, France.
The Azerbaijan Bar Association was represented at these events by Elchin Usub, Member of the Presidium of the Association.
During the plenary meeting on 26 November, the CCBE leadership highlighted the significance of the session and presented the agenda. Participants heard a series of presentations and reports, followed by in-depth discussions on recent developments in the legal profession and key objectives for the future. Several important issues were raised, and participants exchanged views on matters of current relevance.
As part of the program, discussions also focused on CCBE’s future strategic priorities, draft documents concerning mechanisms for the payment of lawyers’ fees during enforcement proceedings, and the determination and justification of enforcement costs, along with other ongoing issues. At the conclusion of the discussions, a number of organizational and procedural decisions were adopted.
On 28 November, at the invitation of the Paris Bar Association, Elchin Usub took part in an international conference held in connection with the opening of the “Year of Law.” Representatives of leading legal organizations from various countries discussed current challenges facing legal systems, opportunities for international cooperation, and prospects for the development of the legal profession.
In addition, Elchin Usub held bilateral meetings with representatives of several international organizations and bar associations from different European countries. These discussions focused on the exchange of professional experience, sharing of information, potential areas for future cooperation, and the development of new partnerships.