Vəkillər Kollegiyasının nümayəndəsi Fransada beynəlxalq sammitdə iştirak edib
18–19 mart 2026-cı il tarixlərində Fransanın paytaxtı Paris şəhərində Avropa Vəkillər Kollegiyaları Federasiyası (FBE) tərəfindən “Qadın liderlər – hüquq, biznes və dövlət sektoru sammiti” mövzusunda qadın liderliyinə həsr olunan beynəlxalq tədbir keçirilib.
Hüquq, biznes və dövlət sektorunda fəaliyyət göstərən qadın liderləri bir araya gətirən nüfuzlu sammitdə Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının və Qadın Vəkillər Alyansının üzvü Mehriban Məmmədova iştirak edib. Həmçinin tədbirə müxtəlif ölkələri təmsil edən hüquqşünaslar, vəkillər, hakimlər və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri qatılıblar.
Sammitin əsas məqsədi qadın hüquqşünaslar arasında beynəlxalq əməkdaşlığın təşviqi, şəbəkələşmə imkanlarının genişləndirilməsi, qabaqcıl təcrübə mübadiləsinin aparılması və gələcək qadın liderlərin formalaşmasına dəstək göstərilməsi olub.
Açılış mərasimində Paris şəhərinin meri Anne Hidalgo, FBE-nin prezidenti Michael Griem və Paris Vəkillər Kollegiyasının rəhbəri Julie Couturier çıxış edərək qadınların hüquq sahəsində artan rolunu, liderlik potensialını və bu istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Konfrans çərçivəsində Mehriban Məmmədova beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri ilə bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib, hüquq sahəsində əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, təcrübə mübadiləsi və birgə təşəbbüslər ətrafında fikir mübadiləsi aparıb.

A representative of the Bar Association participated in an international summit in France
On March 18–19, 2026, an international event dedicated to women’s leadership was held in Paris, the capital of France, organized by the Council of Bars and Law Societies of Europe (FBE) under the theme “Women Leaders – Law, Business and Public Sector Summit”.
Mehriban Mammadova, a member of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan and the Women Lawyers Alliance, participated in the prestigious summit, which brought together women leaders from the fields of law, business, and the public sector. The event was also attended by lawyers, advocates, judges, and representatives of international organizations from various countries.
The main purpose of the summit was to promote international cooperation among women legal professionals, expand networking opportunities, facilitate the exchange of best practices, and support the development of future women leaders.
During the opening ceremony, the Mayor of Paris Anne Hidalgo, the President of the FBE Michael Griem, and the Head of the Paris Bar Association Julie Couturier emphasized the growing role of women in the legal profession, their leadership potential, and the importance of international cooperation.
Within the framework of the summit, Mehriban Mammadova held a number of bilateral meetings with representatives of international organizations, discussing prospects for cooperation, exchange of experience, and potential joint initiatives in the legal field.