Vəkillər Kollegiyasının üzvləri Türkiyədə beynəlxalq tədbirdə iştirak ediblər
2026-cı il mayın 6-da Türkiyənin İstanbul şəhərində ABŞ Ticarət Departamentinin Kommersiya Hüququnun İnkişafı Proqramı (CLDP) tərəfindən İstanbul Arbitraj Mərkəzi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində “Mübahisələrin alternativ həllində qlobal kollokvium: institutlar və məhkəmələr arasında əməkdaşlıq” mövzusunda beynəlxalq tədbir keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının üzvləri - Biznes Hüququ Komitəsinin sədri Nazlı Əhmədova və həmin Komitənin üzvü Əfqan Baxışov iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində mübahisələrin alternativ həlli sahəsində institusional əməkdaşlığın gücləndirilməsi, məhkəmələr və arbitraj institutları arasında qarşılıqlı fəaliyyət mexanizmləri, beynəlxalq təcrübə mübadiləsi, habelə vəkillərin və aidiyyəti institutların peşə potensialının inkişafı ilə bağlı aktual məsələlər müzakirə olunub.
Bununla yanaşı, arbitraj sahəsində Vəkillər kollegiyalarının rolu, müasir institusional yanaşmalar, eləcə də hüquqi və institusional mühitin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin mərasimdə CLDP tərəfindən nəşr edilən və tezliklə geniş ictimaiyyət üçün əlçatan olacaq “Mübahisələrin alternativ həlli: dövlətlər üçün institusional idarəetmə və praktiki yanaşmalar” kitabının təqdimatı keçirilib.

Members of the Azerbaijan Bar Association Participate in International Event in Türkiye
On 6 May 2026, an international event titled “Global Colloquium on Alternative Dispute Resolution: Cooperation Between Institutions and Courts” was held in Istanbul, Türkiye. The event was organized by the U.S. Department of Commerce’s Commercial Law Development Program (CLDP) in cooperation with the Istanbul Arbitration Centre.
The Azerbaijan Bar Association (ABA) was represented at the event by Nazli Ahmadova, Chair of the Business Law Committee, and Afghan Bakhishov, a member of the Committee.
The event focused on current issues related to strengthening institutional cooperation in the field of alternative dispute resolution (ADR), enhancing interaction mechanisms between courts and arbitration institutions, promoting the exchange of international experience, and developing the professional capacity of lawyers and relevant institutions.
Participants also exchanged views on the role of bar associations in arbitration, contemporary institutional approaches, and avenues for improving the legal and institutional framework governing dispute resolution.
In addition, the event featured the presentation of the publication “Alternative Dispute Resolution: Institutional Governance and Practical Approaches for States,” issued by the CLDP and expected to become publicly available in the near future.