Vəkillər Kollegiyasının nümayəndə heyəti İtaliyada beynəlxalq konfransda iştirak edib
18–21 iyun 2026-cı il tarixlərində İtaliyanın Turin şəhərində Avropa Gənc Vəkillər Assosiasiyasının (EYBA) təşkilatçılığı ilə EYBA-nın yay konfransı və İllik Ümumi Yığıncaq keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının (VK) üzvü, Kollegiyanın “Gənc Vəkillər” Komitəsinin həmsədri, VK-nın EYBA-dakı səlahiyyətli nümayəndəsi Yunis Nəsibov və VK-nın üzvi Sona Səlimli-Ələsgərova iştirak ediblər.
Eyni zamanda konfransa Beynəlxalq Vəkillər Assosiasiyasının (IBA) prezidenti Claudio Visco, Avropa Vəkillər Kollegiyaları və Hüquq Cəmiyyətləri Şurasının (CCBE) prezidenti Roman Zavrsek, habelə müxtəlif ölkələrin nüfuzlu universitetlərinin professorları, hüquq sahəsində tanınmış alim və ekspertlər, İtaliyanın aparıcı şirkətlərinin rəhbər və nümayəndələri qatılaraq aktual hüquqi mövzular üzrə təqdimatlar və müzakirələr aparıblar.
Konfransda mərasimin gündəliyinə uyğun olaraq süni intellektin hüquq sahəsinə təsiri, rəqəmsal transformasiya, məlumatların qorunması, rəqəmsal hüquqlar, hüquqi xidmətlərin gələcəyi, hüquqi etika, vəkillik peşəsinin müasir çağırışları ilə bağlı panel müzakirələri və seminarlar təşkil olunub.
Tədbir çərçivəsində Yunis Nəsibov və Sona Səlimli-Ələsgərova təqdimatla çıxış edərək Azərbaycanın hüquq ictimaiyyəti, VK-nın fəaliyyəti, ölkədə həyata keçirilən rəqəmsallaşma layihələri, elektron xidmətlərin geniş tətbiqi və beynəlxalq əməkdaşlıq imkanları barədə iştirakçılara ətraflı məlumat veriblər. Həmçinin təqdimatda EYBA-nın 2026-cı il payız konfransının Bakı şəhərində keçiriləcəyi də diqqətə çatdırılıb və geniş müzakirələr aparılıb.
Bundan başqa, EYBA-nın İllik Ümumi Yığıncağında Assosiasiyanın fəaliyyəti, cari layihələri, gələcək inkişaf strategiyası və beynəlxalq əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib, təşkilatın gələcək tədbirləri və fəaliyyət istiqamətləri ilə bağlı qərarlar qəbul olunub.
Qeyd edək ki, EYBA-nın növbəti payız konfransı 8–11 oktyabr 2026-cı il tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək. “AI, Data and Digital Rights: The Same Trend, Different Approaches” mövzusuna həsr olunacaq konfransda Avropanın və dünyanın müxtəlif ölkələrindən yüzlərlə vəkil, hüquqşünas, akademik, dövlət qurumlarının və beynəlxalq hüquq təşkilatlarının nümayəndələrinin bir araya gətiriləcəyi gözlənilir.
EYBA-nın Bakı konfransının təşkilatçıları bütün iştirakçıları Azərbaycanın zəngin tarixi, qonaqpərvərliyi və müasir inkişafı ilə yaxından tanış olmağa dəvət edirlər.

Delegation of the Azerbaijan Bar Association Participates in International Conference in Italy
From June 18 to 21, 2026, the European Young Bar Association (EYBA) held its Summer Conference and Annual General Meeting in Turin, Italy.
The Azerbaijan Bar Association (ABA) was represented by Yunis Nasibov, a member of the ABA, Co-Chair of the ABA's Young Lawyers Committee, and the ABA's authorized representative to the EYBA, as well as Sona Salimli-Alasgarova, a member of the Azerbaijan Bar Association.
The conference was also attended by Claudio Visco, President of the International Bar Association (IBA); Roman Završek, President of the Council of Bars and Law Societies of Europe (CCBE); professors from leading universities in various countries; distinguished legal scholars and experts; and executives and representatives of Italy's leading companies. The participants delivered presentations and engaged in discussions on a range of current legal issues.
In accordance with the conference agenda, panel discussions and workshops were organized on topics including the impact of artificial intelligence on the legal profession, digital transformation, data protection, digital rights, the future of legal services, legal ethics, and the contemporary challenges facing the legal profession.
As part of the conference, Yunis Nasibov and Sona Salimli-Alasgarova delivered a presentation introducing Azerbaijan's legal community, the activities of the Azerbaijan Bar Association, the country's ongoing digitalization initiatives, the broad implementation of electronic legal services, and opportunities for international cooperation. During the presentation, they also announced that the EYBA Autumn Conference 2026 will be held in Baku, which generated considerable interest and discussion among the participants.
In addition, the EYBA Annual General Meeting focused on the Association's activities, ongoing projects, future development strategy, and international cooperation. Participants also adopted decisions regarding the organization's upcoming events and future areas of activity.
It should be noted that the EYBA Autumn Conference will take place in Baku from October 8 to 11, 2026. The conference, entitled "AI, Data and Digital Rights: The Same Trend, Different Approaches," is expected to bring together hundreds of lawyers, legal practitioners, academics, representatives of government institutions, and international legal organizations from across Europe and around the world.
The organizers of the EYBA Baku Conference invite all participants to discover Azerbaijan's rich history, renowned hospitality, and modern development during their visit.