Pirallahı rayonunda əhaliyə pulsuz hüquqi yardım göstərilmişdir
Göstərilən tövsiyənin icrası ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərin davamı olaraq, 3 iyun tarixində Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası, Pirallahı rayon İcra Hakimiyyəti və Yeni Azərbaycan Partiyasının Pirallahı rayon təşkilatının təşəbbüsü ilə, “Kəngərli və Partnyorları” Vəkil Bürosu tərəfindən vəkillik tarixində ilk dəfə olaraq helikopter vasitəsi ilə Pirallahı rayonu Çilov adasına səfər edilmiş və orada yaşayan aztəminatlı əhaliyə ödənişsiz hüquqi yardım göstərilmişdir.
Çilov adasına gedən vəkillər 28 May NQÇİ-nin Akt zalında 60-dək vətəndaşa müxtəlif hüquqi yardım göstərmiş, onların problemləri ilə tanış olmuş, müvafiq məsləhətlər vermiş, həmin məsələlərlə bağlı müxtəlif dövlət və qeyri-dövlət qurumlarına ərizə və şikayətlər yazmışlar.
Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası tərəfindən gələcəkdə bu cür tədbirlərin mütəmadi olaraq keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

Free legal aid was provided to people in the District of Pirallahi
By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 22, 2018 "On Additional Measures for the Advancement of Legal Profession in the Republic of Azerbaijan", the Bar Association of the Republic of Azerbaijan is recommended to provide free legal services for the people with low income, in need of a legal advice.
As a continuation of the measures taken to implement this recommendation, on June 3, by the initiative of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan, Pirallahi District Executive Authority and the New Azerbaijan Party, Law Office of "Kangarli and Partners" for the first time in the history of Legal Profession paid a visit to the island of Chilov with helicopter and provided free legal aid to the population with low income living in the island.
Lawyers attending the island of Chilov provided various legal assistance to about 60 citizens in the Assembly Hall of the OGPD, familiarized themselves with their problems, gave relevant advice, filed petitions and complaints to various state and non-governmental organizations regarding these issues.
The Bar Association of the Republic of Azerbaijan is expected to hold such events in the future on a regular basis.