10 iyul 2019    4814 share share
Bugün Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilmişdir. İclası giriş sözü ilə açan Kollegiyanın sədri Anar Bağırov Rəyasət Heyətinin cari fəaliyyəti, vəkilliyə qəbulla bağlı ixtisas imtahanlarının şifahi mərhələsinin gedişatı, habelə Azərbaycan vəkilliyinin 100 illik yubileyinə hazırlıq işləri barədə iclas iştirakçılarına məlumat vermişdir.
İclasda vəkillərin başqa vəkil qurumuna keçmək, bir sıra vəkillərin mükafatlandırılması ilə bağlı məsələlərə, o cümlədən, vəkilliyə qəbulla bağlı ixtisas imtahanlarından müvəffəqiyyətlə keçmiş və icbari təlimi başa vurmuş vəkilliyə namizədlərin Kollegiya üzvlüyünə qəbul məsələsinə baxılmış və müsbət qərar verilmiş, həmin şəxslər iclasda vəkil andı içmişlər.
Eyni zamanda, iclasda vəkil qurumlarında və fərdi qaydada fəaliyyət göstərən vəkillər tərəfindən dövlət hesabına hüquqi yardımın növbəlilik üzrə həyata keçirilməsinin vahidləşdirilməsi, o cümlədən, könüllülük prinsipi nəzərə alınmaqla dövlət hesabına hüquqi yardım göstərmək niyyətində olan vəkillərin noyabr ayının 1-dək Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinə müraciət edə biləcəkləri barədə qərar qəbul edilmişdir.
Bundan başqa, iclasda Vəkillərin İntizam Komissiyasının sabiq üzvü, Bakı şəhəri Mərkəz Vəkil Bürosunun rəhbəri, mərhum vəkil Sərdar Qasımovun adının “Vəkillərin şərəf kitabı”na daxil edilməsi qərara alınmışdır.

NEXT MEETING OF TE PRESIDIUM OF THE BAR ASSOCIATION WAS HELD
Today, the next meeting of the Presidium of the Bar Association was held. Opening the meeting, Mr. Anar Bagirov, Chairman of the Bar Association briefed the meeting participants on the current activities of the Presidium, the progress of the oral stage of the examinations on the admission, as well as the preparations for the 100th anniversary of the Legal Profession in Azerbaijan.
At the meeting, the issues related to the transfer of lawyers to other law offices, rewarding, as well as the admission of lawyers to the Board membership who had successfully passed the qualification examinations on the admission were considered and a positive decision was taken for them. Lawyers who successfully passed the exams gave an oath during the meeting.
At the meeting, it was decided that those who intend to provide legal assistance on account of the principle of voluntarism, may apply to the Presidium of the Bar Association until November 1 2019.
In addition, the decision was made to include the name of the former member of the Disciplinary Committee of the Lawyers, the head of the Central Law Office of Baku, the late lawyer Sardar Gasimov in the "Book of Honor".