"Mərkəz" Vəkil Bürosunun təmirdən çıxmış yeni ofisi istifadəyə verilmişdir
Bu gün Vəkillər Kollegiyasının rəhbərliyi aparılmış əsaslı təmirdən sonra Bakı şəhəri Mərkəz Vəkil Bürosunun inzibati binası ilə tanış olmuşdur.
Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov büroda aparılmış təmir işləri ilə tanış edən büronun müdiri Elçin Qəmbərov görülmüş işlər barədə məlumat vermiş, vəkillərin fəaliyyəti üçün zəruri şəraitin təmin olunduğunu, görüş otaqlarının hazırlandığını, büronun yeni kompüter, mebel və digər avadanlıqlarla təchiz olunduğunu bildirmişdir.
Təmir işlərinin bilavasitə dövlət vəsaiti hesabına aparıldığı nəzərə alınaraq bununla bağlı Azərbaycan Respublikasinin Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin, habelə tikinti-təmir sahəsini tənzimləyən digər hüquqi aktların tələblərinə uyğun olaraq inzibati bina üzrə görüləcək işlərin həcmi dəqiqləşdirilmiş və təmirlə əlaqədar ehtimal olunan qiymətlərin müəyyən edilməsi məqsədilə Vəkillər Kollegiyası tərəfindən müvafiq qaydada Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Tikintidə Təhlükəsizliyə Nəzarət Dövlət Agentliyi Tikintidə Qiymətqoyma Mərkəzinə müraciətlər edilmişdir.
Tikintidə Qiymətqoyma Mərkəzinin həmin obyekt üzrə təqdim etdiyi hesabatlara əsasən inzibati binanın təmir işlərinin ƏDV daxil 31.311,68 manat təşkil etdiyi bildirilməsinə baxmayaraq, “Azərbaycan Respublikasında vəkilliyin inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 22.02.2018-ci il tarixli Sərəncamı əsasında dövlət büdcəsindən Vəkillər Kollegiyasına ayrılmış vəsaitin təyinatı üzrə qənaətlə və daha da səmərəli şəkildə istifadəsinin təmin edilməsi məqsədilə işlərə ümumilikdə ƏDV daxil 12.513,90 manat vəsait xərclənmişdir. Eyni zamanda təmir işləri çərçivəsində inzibati binanın infrastrukturunun müvafiq qaydada təchiz edilməsi, habelə onun kompüter, digər avadanlıq və qurğularla təmin edilməsi üçün ƏDV daxil 4746,12 manat vəsait xərclənmişdir. Ümumilikdə ofisin təmiri və avadanlıqların alınmasına 17.260,02 manat xərclənmişdir.
Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov öz növbəsində büroda aparılmış işləri yüksək qiymətləndirmiş, əhaliyə yüksək keyfiyyətli və peşəkar hüquqi yardım göstərilməsi üçün vəkillərin iş şəraitinin və fəaliyyət göstərdikləri yerlərin yüksək standartlara cavab verməsinin əhəmiyyətini vurğulamış, bundan başqa Respublika ərazisində fəaliyyət göstərən bütün vəkil qurumlarının maddi-texniki vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə aparılan tədbirlər barəsində məlumat vermişdir.
Bundan başqa, görüş zamanı büroda fəaliyyət göstərən vəkillərin iştirakı ilə iclas keçirilmiş, Kollegiya rəhbərliyi vəkillərin peşə fəaliyyəti zamanı üzləşdikləri problemləri və təkliflərini dinləmiş, vəkilləri maraqlandıran suallar cavablandırılmışdır.

A renovated office of the "Center" Law Office has been commissioned
Following a major reconstruction, today the management of the Azerbaijani Bar Association got acquainted with the administrative building of the Center Law Office of Baku.
Mr.Elchin Gambarov, the head of the Center Law Office informed Mr.Anar Bagirov the Chairman of the Azerbaijani Bar Association about the work done at the office and noted that the office is fully equipped with necessary materials, furniture and, machinery.
Taking into account that the reconstruction works are carried out at the expense of public funds, the Board of the Bar Association has appealed to the Pricing in Construction Center of The State Agency for Supervision of Construction Safety under the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan to determine the amount of renovation works.
Although according to reports provided by the Pricing in Construction Center repair works at the administrative building amounted to 31,311.68 manats including VAT but in order to spend funds which were allocated to the Azerbaijani Bar Association in accordance with the Presidential Decree of 22.02.2018 "On Additional Measures for Development of Legal Profession in the Republic of Azerbaijan" total, 12,513.90 manats including VAT has been spent. At the same time, 4746.12 manats including VAT has been spent for the proper maintenance of the infrastructure of the administrative building as well as for the provision of computers and other equipment. In overall, 17,260.02 manats was spent on repair of office and purchase of equipment.
Mr.Anar Bagirov, the Chairman of the Azerbaijani Bar Association in his turn, highly appreciated the work done at the bureau and emphasized the importance of increasing lawyers' working conditions as well as improving the logistics of all law offices throughout the Republic.
In addition, the meeting was held with the participation of lawyers working at the bureau, the management of the Board listened to the problems and suggestions the lawyers and answered their questions.