Vəkillər və hakimlər üçün ixtisasartırma kursları keçirilib
Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı və Ədliyyə Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Beynəlxalq miqrasiya hüququ” mövzusunda təlimlər keçirilib.
Ümumilikdə 40-a yaxın hakim və vəkilin iştirak etdiyi təlimlərdə beynəlxalq ekspertin və Vəkillər Kollegiyası üzvlərinin təqdimatları dinlənilib.
Hər iki təlimdə beynəlxalq miqrasiya hüququnun subyektləri, mənbələri, hüquqi və normativ çərçivəsi, dövlətlərin miqrasiya ilə bağlı səlahiyyətləri və beynəlxalq miqrasiya hüququ tərəfindən qoyulan məhdudiyyətlər, dövlət suverenliyi və hərəkət azadlığı hüquq kimi mövzular üzrə mühazirələr deyilib.
Həmçinin, təlimlərdə geri qaytarılmama prinsipi, ölkəyə daxil olma və ölkədən çıxışın tənzimlənməsi, yaşamaq, toxunulmazlıq və azadlıq hüquqları, sərbəst hərəkət azadlığının təmin edilməsi, qaçqınlar, sığınacaq axtaranlar, yaşama şəraiti, iqtisadi, sosial, mədəni hüquqlar, fiziki imkanları məhdud olan miqrantlar,qadın və uşaq miqrantlar kimi məsələlər dinləyicilərin diqqətinə çatdırılıb, mövzu barəsində müxtəlif kazuslar həll edilib.

Training courses for lawyers and judges were held
Jointly organized by the International Organization for Migration and the Academy of Justice Trainings on "International Migration Law" has taken place.
In total, about 40 judges and lawyers participated in the event. Participants listened to the presentation given by an international expert and members of the Bar Association.
Both sessions included lectures on subjects such as international migration law, sources, legal and regulatory frameworks, states' powers on migration, and restrictions on international migration law, state sovereignty and freedom of movement.
The training also included the principle of non-repatriation, entry, and departure, the right to life, inviolability, and freedom, freedom of movement, refugees, asylum seekers, living conditions, economic, social, cultural rights, women with disabilities, Issues such as child and migrant workers were brought to the attention of the audience, and different cases were addressed.