VƏKİLLƏR KOLLEGİYASININ RƏHBƏRLİYİ TÜRK-AV-IN BAŞ ASSAMBLEYASININ 3-CÜ ZİRVƏ TOPLANTISINDA İŞTİRAK ETMİŞDİR
17 sentyabr 2019    4626 share share
Sentyabrın 11-14-də Türkiyənin Ankara və Sivas şəhərlərində Türkdilli və Əqrəba Ölkələrin Vəkillik Təşkilatları Birliyinin Baş Assambleyasının 3-cü zirvə toplantısı keçirilmişdir. Tədbirdə ölkəmiz Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti tərəfindən təmsil olunmuşdur.
Toplantının açılış nitqi ilə çıxış edən Türkiyə Vəkillər Kollegiyaları İttifaqının sədri Metin Feyzioğlu 2019-cu ilin Türkiyə üçün əlamətdar bir il olduğunu, birinci dünya müharibəsi sonunda ölkənin işğala qarşı mübarizəyə başlamasından 100 il keçdiyini, mübarizə zamanı Türk-Av üzvü olan bir çox ölkənin əvəzolunmaz köməkləri olduğunu, bu toplantının belə bir tarixə təsadüf etməsinin xüsusi əhəmiyyəti olmasını qeyd etmişdir.
Toplantıda çıxış edən Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov Türkiyə Vəkillər Kollegiyaları İttifaqının yaradılmasının 50-ci ildönümü münasibətilə Türkiyə vəkillərinin simasında İttifaqın sədri Metin Feyzioğlunu Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası adından təbrik etmiş, ona Türkiyə Vəkillər Kollegiyaları İttifaqının emblemini özündə əks etdirən qiymətli xalça təqdim etmişdir.
Toplantıda Özbəkistan Vəkillər Kollegiyası və Şərqi Azərbaycan (Təbriz) Vəkillər Kollegiyasının təşkilata üzv qəbul edilməsi məsələsinə baxıldı və müsbət qərar verilmiş, daha sonra toplantı cari məsələlərin müzakirəsi ilə davam etmişdir.
Toplantının ikinci hissəsində Sivas şəhərində Sivas Konqresinin 100 illiyinə həsr olunmuş “Qurtuluşdan Qurtuluşa, Sivas Konqresinin 100 illiyi” mövzusunda beynəlxalq hüquq qurultayı və simpozium keçirilmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov Türk-Av adından rəsmi çıxış edərək, simpozium iştirakçılarını Türk-Av və Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası adından salamlamış, Sivas şəhərinin bütün türk millətləri üçün müqəddəs olduğunu, bu tədbirin məhz Sivasda keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulamış, vəkillik peşəsinin müstəqilliyi, onun nüfuzunun artırılmasının vacibliyini qeyd etmiş, o cümlədən, 2019-cu ilin Azərbaycan vəkilliyinin yaranmasının 100-cü ildönümü kimi qeyd edilməsi barədə tədbir iştirakçılarına məlumat vermişdir.
Bundan başqa, səfər zamanı Vəkillər Kollegiyasının nümayəndə heyətinin Türkiyənin Sivas şəhərinin valisi Salih Ayhanla görüşü baş tutmuşdur. Görüşün sonunda Sivas şəhərinin valisi Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasına qiymətli hədiyyə - şəhərin rəmzi olan qədim türklərin ədalət simvolu ikibaşlı qartal tablosu vermişdir.
Qeyd olunmalıdır ki, səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası ilə Türkiyə Vəkillər Kollegiyaları İttifaqı arasında olan anlaşmaya sadiq qalaraq, Bakının erməni-daşnak qüvvələrindən azad olunmasının 101-ci ildönümü şərəfinə, Azərbaycan-Türkiyə vəkillərinin birliyininin rəmzi olaraq, Azərbaycanlı və Türkiyəli vəkillər bir-birlərinin vəkil mantiyalarını geyinmiş, həmçinin, Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının sədri və Türkiyə Vəkillər Kollegiyaları İttifaqı sədrinin köməkçisi Hüseyn Özbek birgə bəyanat yaymışlar.
Ölkəmizi Türkiyədə Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov, sədr müavini Aydın Axundov, Rəyasət Heyətinin üzvləri Muxtar Mustafayev və Vüqar Babayev, Vəkillərin İxtisas Komissiyasının üzvü Mehman Sultanovdan ibarət nümayəndə heyəti təmsil etmişdir.

THE MANAGEMENT OF THE BOARD OF THE AZERBAIJANI BAR ASSOCIATION PARTICIPATED IN THE 3rd SUMMIT OF THE TURK-AV GENERAL ASSEMBLY
17 September 2019    4614 share share
On September 11-14, the 3rd Summit of the General Assembly of the Legal Associations of Turkic-Speaking and Relative Countries was held in Ankara and Sivas cities of Turkey. At the event, our country was represented by a delegation led by Mr.Anar Bagirov, the Chairman of the Bar Association of Azerbaijan.
Speaking at the opening of the meeting, Mr.Metin Feyzioğlu, the Chairman of the Union of Bar Associations of Turkey said that the year 2019 was a remarkable year for Turkey. The invaluable support of many Turk-Av countries in the fight against the occupation at the end of World War I was noted. Also, it was highlighted that it is of special importance that this meeting coincides with such a date.
Speaking at the meeting, Mr.Anar Bagirov the Chairman of the Azerbaijani Bar Association, congratulated Mr.Metin Feyzioglu, the Chairman of the Union of Lawyers of the Republic of Turkey on the 50th anniversary of the establishment of the Turkish Bar Association, and presented a rug with the emblem of the Turkish Bar Association to Mr.Feyzioglu.The meeting considered the admission of the Bar Association of Uzbekistan and the Bar Association of Eastern Azerbaijan (Tabriz) to the organization and a positive decision was made.
In the second part of the meeting and international law symposium dedicated to the 100th anniversary of the Sivas Congress had taken place in Sivas.
Speaking at the event, Mr.Anar Bagirov the Chairman of the Azerbaijani Bar welcomed the participants of the symposium on behalf of the Turkish-Av and the Azerbaijani Bar Association, emphasized that the city of Sivas is sacred to all Turkic nations and emphasized the importance of this event in Sivas. Mr. Bagirov also informed, the participants that in 2019 Azerbaijani lawyers will celebrate 100th anniversary of Azerbaijani Advocacy.
In addition, the delegation of the Bar Association met with the Governor of Sivas, Salih Ayhan. At the end of the meeting, the Governor of the city of Sivas presented a valuable gift to the Bar Association of the Republic of Azerbaijan - a two-head eagle charter, a symbol of the ancient Turks, a symbol of the city.
It should be noted that during the visit, the Azerbaijani and Turkish lawyers wore each other's mantle symbolizing the 101st anniversary of the liberation of Baku from the Armenian-Dashnak forces, adhering to the agreement reached between the Azerbaijani and Turkish Bar Associations. Also, the Chairman of the Azerbaijani Bar Association and Deputy Chairman of the Union of Bar Associations of Turkey Hussein Uzbek have made a joint statement.
At the event, Azerbaijan was represented by a delegation consisting of the Chairman of the Azerbaijani Bar Association Mr.Anar Bagirov, Deputy Chairman Aydin Akhundov, members of the Board, Mr.Mukhtar Mustafayev and Mr.Vugar Babayev, member of the Special Commission of Lawyers Mr.Mehman Sultanov.