Vəkillər Kollegiyası erməni vandalizmini və haqq səsimizi dünyaya duyurmağa davam edir
Sentyabr ayının 27-də Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan Respublikasının mülki əhalisinə qarşı törədilən təxribatlara cavab olaraq, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin apardığı 44 günlük əks-hücum əməliyyatı müvəffəqiyyətlə başa çatmış, noyabr ayının 10-da imzalanmış üçtərəfli bəyanata əsasən Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü bərpa edilmiş, uzun illər davam edən işğala son qoyulmuşdur.
Erməni silahlı qüvvələrinin işğalı altında olan tarixi Azərbaycan torpaqları azad edildikcə, bütün dünya erməni terrorunun daha bir üzü – mədəni, tarixi və ekoloji vandalizmin şahidi oldu. Erməni faşistləri boşaltdıqları ərazilərdə evləri, məktəbləri, tarixi-mədəni abidələri dağıdır və talayır, meşələri yandırır, ağacları kəsərdilər.
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərindəki memarlıq abidələrinin bir qisminin erməniləşdirilməsi, digər qisminin vandalizmə uğradılması ciddi təşviş doğurur. Ermənistanın bu hüquqazidd əməlləri nəticəsində işğal altındakı Azərbaycan ərazilərində qalan islam dini abidələri, bağ, park və memarlıq ansamblları ermənilər tərəfindən dağıdılaraq artıq çoxdan tarixə çevrilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası hüquqi və faktiki cəhətdən əsaslandırılmış hesabat xarakterli müraciətini beynəlxalq hüquq-müdafiə təşkilatları, xarici ölkələrin vəkillər kollegiyaları və hüquq cəmiyyətləri daxil olmaqla, toplam 230 beynəlxalq təşkilata və ali qurumların 40 səlahiyyətli şəxslərinə ünvanlayaraq, Ermənistan Respublikası tərəfindən həyata keçirilən ekoloji və mədəni terrora qiymət verilməsinə və bu hərəkətlərin kəskin şəkildə qınanılmasına çağırmışdır.

We continue to make the world aware of Armenian vandalism and our voice of truth
The 44-day counter-offensive measures conducted by Azerbaijan in response to the provocations committed by Armenia against the civilian population of Azerbaijan on September 27 has been successfully completed and by the signing of trilateral statement on November 10, the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan was restored and the long-standing occupation was ended.
As the historical lands of Azerbaijan occupied by the Armenian armed forces were liberated, the whole world witnessed another face of Armenian terror - cultural, historical and environmental vandalism. Armenian fascists destroyed and looted houses, schools, historical and cultural monuments in the occupied territories, burned forests and cut down trees.
The armenianization of some architectural monuments in the liberated territories of Azerbaijan and the vandalism of others is a matter of serious concern. As a result of these illegal actions of Armenia, the Islamic religious monuments, gardens, parks and architectural ensembles left in the occupied territories of Azerbaijan have long been destroyed by the Armenians and become history.
The Azerbaijani Bar Association addressed a legally and factually substantiated report to more than 230 international organizations, including international human rights organizations, bar associations of foreign countries, law societies and 40 officials of higher institutions to give a legal assessment to and strongly condemn environmental and cultural terrorism committed by the Republic of Armenia within the scope of their authorities.