Azərbaycanlı tələbə dünyanın ən böyük hüquq gənclər təşkilatına vitse-prezident seçilib
Avropa Hüquqşünas Tələbələr Assosiasiyası (ELSA) Avropanın 44 ölkəsində 350-dən çox şəhər və universiteti, o cümlədən 60 000-dən çox gənci özündə birləşdirən dünyanın ən böyük hüquq gəncləri və tələbələri təşkilatıdır. Bu təşkilatın əsası 1981-ci ildə, Azərbaycan nümayəndəliyinin əsası isə 2010-cu ildə qoyulmuşdur. ELSA-nın əsas fəaliyyəti gənclər üçün hüququn müxtəlif sahələrinə dair faydalı yerli və beynəlxalq tədbirlər, müsabiqələr, ölkələrarası təcrübə proqramları keçirməklə onların inkişafına dəstək göstərməkdir.
ELSA-nın Azərbaycandakı Milli İdarə Heyəti üzvü Samirə Səfərova 11-17 aprel 2021-ci il tarixlərində keçirilən Beynəlxalq Şura Toplantısında 20-dən çox ölkənin səsini toplayaraq, Beynəlxalq İdarə Heyətinin (BİH) Akademik Fəaliyyətlər üzrə Vitse-Prezidenti vəzifəsinə seçilmişdir.
Qeyd edək ki, BİH təşkilatın ali icra orqanıdır və BİH-in 8 üzvü Belçikanının Brüssel şəhərindəki ELSA-nın baş ofisində bir illik müddətə fəaliyyət göstərir. Onların əsas işi üzv ölkələrdən verilən məlumatları toplamaq, onları müvafiq olaraq hazırlamaq, o cümlədən Ölkə və Şəhər qrupların əlaqələndirilməsi və idarə edilməsidir. Həmçinin, BİH beynəlxalq təşkilatlar, firmalar, hökumətlər, digər gənclər assosiasiyaları və s. ilə peşəkar əməkdaşlığı həyata keçirir.
Bununla yanaşı, Samirə Səfərova Vəkillər Kollegiyası və ELSA Azərbaycanın təşəbbüsü ilə fəaliyyətə başlamış “ProDemos – Xalq üçün” təşkilatının İdarə Heyəti üzvüdür və bu gün keçirilmiş görüşdə də Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov bu uğur münasibətilə Samirə xanımı təbrik etmiş, Kollegiyanın hər zaman gənclərin yanında olduğunu bildirmiş və sonda Azərbaycan vəkilliyinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş markalar hədiyyə edilmişdir.
Məlumat üçün bildiririk ki, Vəkillər Kollegiyası ilə ELSA Azərbaycan arasında imzalanmış əməkdaşlıq memorandumuna uyğun olaraq, Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin dünən, yəni 28.04.2021 tarixində keçirilmiş iclasında sözügedən təşkilatın bu dönəm layihələrindən “Moot Court” - Səhnələşdirilmiş Məhkəmə Müsabiqəsinə, o cümlədən hüquqi mübahisənin müzakirəsi və vəkilliyə marağın artırılması ilə bağlı Danışıqlar Müsabiqəsinə maddi dəstəyin göstərilməsi qərara alınmışdır.

Azerbaijani student has been elected Vice President to the world's largest organisation of law students and young lawyers
29 April 2021    3975 share share
The European Law Students’ Association (ELSA) is the world's largest organization of law students and young lawyers, bringing together more than 350 cities and universities in 44 European countries, including more than 60 000 youth members. This organization was founded in 1981, and the Azerbaijani National Group was founded in 2010. The main purpose of ELSA is to contribute to legal education, to foster mutual understanding, to promote the social responsibility of law students and young lawyers. ELSA supports the development of law students and young lawyers through many local, national and international events (academic competitions, moot court competitions, seminars, webinars, law schools, student trainee exchange programs, law review, etc. on various fields of law).
Samira Safarova, a Member of the National Board of ELSA Azerbaijan, was elected Vice President for Academic Activities of the International Board (IB) of ELSA at the International Council Meeting held on April 11-17, 2021, by gaining the votes of more than 20 countries.
It is worth noting that the IB is the supreme executive body of the organization and 8 members of the IB work at the headquarter of ELSA in Brussels, Belgium for one year. Their main job is to collect information from member countries, prepare them accordingly, as well as coordinate and manage National and Local groups. The IB also carries out professional cooperation with other international organizations (CoE, WTO, International Bar & Youth Associations, governments, firms, and so forth).
Besides, Samira Safarova is a member of the Board of “ProDemos - For People” NGO initiated by The Azerbaijani Bar Association (ABA) and ELSA Azerbaijan, and at today's meeting Anar Bagirov, the Chairman of the ABA, congratulated Samira on her great success and once again reminded that the ABA is always ready to support youth in all possible ways. At the end, the stamps dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijani advocacy were presented to the guests.
With that being said, according to the Memorandum of Cooperation signed between the ABA and ELSA Azerbaijan, at the meeting of the Board of the ABA held yesterday, April 28, 2021, it was decided to provide financial support to the main projects of ELSA Azerbaijan for this term including National Moot Court Competition and ELSA Negotiation Competition (negotiation process between 2 parties representing a client on negotiating a legal dispute) which is about increasing interest in advocacy.