Vəkillər Kollegiyası ilə LAWASIA arasında onlayn görüş keçirilmişdir
Avqustun 24-də Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası ilə LAWASIA arasında onlayn görüş keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan LAWASIA-nın prezidenti Chunghwan Choi tədbir iştirakçılarını salamlamış və təşkilatlar arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişafında oynadığı fəal rola görə Anar Bağırova təşəkkür etmişdir. O,  həmçinin qeyd etmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası MDB və Şərqi Avropa regionunda bu təşkilata üzv olan ilk Vəkillər Kollegiyasıdır.
Sonra Vəkillər Kollegiyasının Beynəlxalq Əməkdaşlıq Şöbəsinin müdiri Sayad Qılıcov tədbir iştirakçılarına Vəkillər Kollegiyasının tarixi, məqsədləri, fəaliyyəti, Azərbaycanda pandemiya ilə əlaqədar mövcud vəziyyət, Covid-19 zamanı VK-nın fəaliyyəti və Kollegiyanın üzvləri tərəfindən aztəminatlı şəxslərə göstərilən ödənişsiz hüquqi yardımlar haqqında ümumi məlumat vermişdir.
Daha sonra Anar Bağırov çıxış edərək Vəkillər Kollegiyası ilə LAWASIA arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinə hazır olduğunu qeyd etmiş və LAWASIA-nın dünyada qanunun aliliyinin təbliğində rolunun əhəmiyyətini vurğulamışdır. Həmçinin Anar Bağırov LAWASIA rəhbərliyini Azərbaycana dəvət etmişdir.
Eyni zamanda, LAWASIA-nın vitse-prezidenti cənab Steven Thiru LAWASIA-nın müxtəlif komitələrinin fəaliyyəti, onlayn tədbirlərin, və gələcək konfranslar haqqında ətraflı məlumat vermişdir.
Son olaraq həm cənab Choi, həm də Anar Bağırov gələcəkdə birgə vebinarların, seminarların, və konfransların təşkilindən danışmış və növbəti dəfə birgə görüşün Azərbaycanda keçirlməsi barədə fikir mübadiləsi aparmışlar.
Qeyd etmək istərdik ki, LAWASIA təşkilatı Amerika, Avropa, Asiya, Afrika, Avstraliya qitələrini əhatə edən, hüquq peşəsinin maraqları və problemləri ilə bağlı fəaliyyət göstərən, hakim, vəkil və hüquq təşkilatlarının üzv olduğu assosiasiyadır. Təşkilatın tərkibinə 45-dən artıq yurisdiksiyanı təmsil edən şəxslər və hüquq birlikləri daxildir.

24 August 2021    2627 share share
On the 24th of August, an online meeting was held between the Azerbaijani Bar Association and LAWASIA. The meeting gave an opportunity for the leadership of both organizations to personally greet each other, share mutually beneficial information on the relationship between the organizations and future steps in improving these relationships.
Opening the event, Mr. Chunghwan Choi, president of the LAWASIA, welcomed Mr. Anar Baghirov, the Chairman of the Azerbaijani Bar Association, and thanked him for the active role that he plays in the development of mutually beneficial cooperation between the respected organizations. In addition, Mr. Choi underlined the fact that the ABA is the first organization from CIS and Eastern European countries which became a member of the LAWASIA.
Furthermore, Mr. Sayad Gilijov, the Head of the International Cooperation’s Department within the ABA, made a presentation of the ABA on its history, objectives, activity, opportunities used during Covid-19, the current situation with the pandemic in Azerbaijan, online legal aid application and the pro-bono services provided by the members of the ABA to the low-income citizens in Azerbaijan.
Furthermore, Mr. Baghirov emphasized his readiness for further development of cooperation, gave detailed information on the pro-bono services provided by the members of the ABA, and underlined the importance of the role that LAWASIA plays in the promotion of the rule of law around the world. Additionally, Mr. Baghirov invited the management of the LAWASIA to Azerbaijan.
Moreover, Vice President of the LAWASIA Mr. Steven Thiru provided the participants of the meeting with detailed information on activities of different committees of the LAWASIA, online webinars, seminars, and future conferences that will be organized by the LAWASIA.
Lastly, both Mr.Choi and Mr. Baghirov spoke about the future organization of the joint webinars, seminars, and conferences and wished to meet with each other in Azerbaijan next time.
We would like to note that the LAWASIA is an association that covers the continents of the Americas, Europe, Asia, Africa, Australia, acts in the interests and problems of the legal profession, and has members consisting of judges, lawyers, and legal organizations. The organization includes individuals and legal associations representing more than 40 jurisdictions.