Qırğızıstanın Prezidenti S.Japarovun da iştirak etdiyi "Qırğız vəkillərinin II beynəlxalq Qurultayı"
04 oktyabr 2021    2680 share share
Qırğızıstanın Prezidenti cənab Sadır Japarovun da iştirak etdiyi “Qırğız vəkillərinin II qurultayı”nda Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasını (ARVK) sədri Anar Bağırov və Rəyasət Heyətinin üzvü Muxtar Mustafayev təmsil edib.
Qırğızıstan Respublikasının dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, o cümlədən Qırğızıstan, Azərbaycan, Rusiya, Belarus, Özbəkistan Vəkillər Kollegiyalarının, beynəlxalq təşkilatlarının nümayəndələri Qurultayın qonaqları və iştirakçıları sırasındadırlar.
Qurultayı açıq elan edən Qırğızıstan Respublikasının Prezidenti cənab Sadır Japarov vəkillərin ədalət mühakiməsində qanunun aliliyinin və insan hüquqlarının qorunmasının əsaslandığı sütunlardan olduğunu qeyd etmiş və bildirmişdir ki, vəkillər peşə fəaliyyətlərini həyata keçirən zaman müstəqil olmaları, kənar təsirlərə məruz qalmamaları və qanunvericilik səviyyəsində onların hüquqları tam qorunması olduqca zəruridir.
Eyni zamanda, cənab S.Japarov Qırğızıstanın keçən 30 il ərzindəki müstəqil inkişafında dövlət quruculuğu, iqtisadiyyat, sosial sahə, hüquq-mühafizə və məhkəmə sistemində həyata keçirilmiş ciddi islahatlar və dəyişikliklər barədə geniş məlumat vermişdir.
Cənab S.Japarov qonaqların diqqətinə çatdırmışdır ki, bu islahatların həyata keçirilməsi zamanı hüquq-mühafizə və məhkəmə fəaliyyətinə daha çox önəm verilmiş, vəkillik isə ikinci planda saxlanılmışdır.
O, əvvəllər “Vəkillər Kollegiyası və vəkillik fəaliyyəti haqqında” Qırğız Respublikasının Qanunu, buradakı bəzi müddəaların həyata keçirilməməsi, o cümlədən QRVK-nın və onun nəzdindəki qurumların yer problemləri ilə bağlı məsələlər barədə danışmış və müvafiq tapşırıqlara əsasən, bu məsələlərin hər birinin öz həllini tapdığını, QRVK-nın fəaliyyəti üçün lazımi şəraitlərin yaradıldığı, həmçinin dövlət hesabına göstərilən hüquqi yardımın məbləğinin artırıldığını və s. vurğulamışdır.
Sadır Japarov məhkəmə-hüquqi islahatının növbəti mərhələsinin həyata keçirilməsinə təkan verən 2021-ci ilin iyununda Dövlət başçısı yanında Hüquq-Mühafizə fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi Şurasının ilk iclasından danışmış və əlavə etmişdir ki, məhkəmə islahatlarının həyata keçirilməsi və məhkəmə icraatı ilə bağlı qanunvericiliyin yenilənməsi hüquq-mühafizə orqanlarını fəaliyyətlərində müvafiq dəyişikliklər etməyə vadar edəcək, ona görə ki, qanunazid qərarlar vəkilliyin fəal iştirakı ilə müstəqil və səlahiyyətli məhkəmələr tərəfindən rədd ediləcək, məhkəmə icraatının geniş təbliğatı isə onların fəaliyyətlərindəki bütün nöqsanları aşkara çıxaracaqdır.
Sonda o, “bu gün qarşımızda hüquq-mühafizə və məhkəmə fəaliyyətində islahatlar aparmaqdan daha çətin bir iş durur. İnsanların hüquq-mühafizə orqanlarına və məhkəmələrə münasibətini dəyişməliyik. Qərarın doğru olduğunu sübut edin, onun üçün ki, insanlar hökümətə inandıqları kimi məhkəməyə də inansınlar. Şübhəsiz ki, dövlətin qarşısında duran bu vəzifəni həyata keçirməkdə mühüm rol vəkilliyə məxsusdur” - deyə Qırğızıstan Respublikasının Prezidenti bildirdi.
Daha sonra, ARVK-nın sədri Anar Bağırov Qırğız dilində ölkə Prezidentini, Qırğızıstan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının sədrini və digər qurultay iştirakçılarını bütün Azərbaycan vəkilləri adından salamlamış, qardaş, dost ölkə Qırğızıstana səfər etmək və ARVK-nın sədri kimi bu cür mühüm tədbirdə iştirak etmək onun üçün böyük şərəf olduğunu qeyd etmiş, həm dəvət, həm də çıxış üçün söz verildiyinə görə təşəkkürünü bildirmişdir. Onun bu jesti tədbirdə iştirak edən Qırğızıstan prezidenti Sadır Japarov və qurultay iştirakçıları tərəfindən alqışlarla qarşılanmışdır.
Sonra çıxışını rus dilində davam etdirən sədr bildirmişdir ki, hər iki ölkə vəkillərinin müxtəlif peşə tədbirlərində birgə iştirakı hüquq icmaları arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi üçün əlverişli şərait yaradır, həmçinin qeyd etmişdir ki, biz ümumi dəyərləri bölüşürük, bütün beynəlxalq vəkillik platformalarında həm MDB ölkələri, həm də türkdilli ölkələrin nümayəndələrini öz sıralarında birləşdirən TÜRKAV Təşkilatı çərçivəsində möhkəm dost və tərəfdaşıq. Əminəm ki, bizim peşəmiz bu cür əməkdaşlıqdan və təcrübə mübadiləsindən böyük dividendlər qazanır, vəkillik fəaliyyətinin xarakteri və təbiətini nəzərə alaraq, ölkələrimizdə güclü və nüfuzlu vəkillərin bərqərar olması ictimai məqsəd və vəzifələrə tam cavab verir. Bununla yanaşı, qanunun və hüququn aliliyi, insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının qorunması, vətəndaşların yüksək hüquqi yardıma çıxışı xalqlarımızın bəyan etdiyi konstitusiyalarda ümumbəşəri dəyərlərin qorunmasına dayanan hüquqi dövlətçiliyə təminat verir.
Bundan başqa, A.Bağırov qurultay iştirakçılarına ARVK-nın fəaliyyəti barədə məlumat verib: "ARVK ölkəmizin bütün vəkillərini birləşdirən və Azərbaycan Respublikasının bütün ərazisində fəaliyyət göstərən tam müstəqil, qeyri-hökumət təşkilatıdır. Bununla yanaşı, mən xüsusi qeyd etmək istəyirəm ki, sovet məkanında ilk dəfə olaraq Azərbaycanın vəkilliyi müstəqil peşə statusu almış, hələ uzaq 1999-cu ildə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə həyata keçirilən məhkəmə-hüquq islahatı çərçivəsində “Vəkillər və vəkillik fəaliyyəti haqqında” Qanun qəbul edilmiş və ilk dəfə olaraq Azərbaycan vəkilliyi müstəqil peşə statusu almışdır”. Son illər də Azərbaycanda vəkillik peşəsinin rolunun və təsirinin gücləndirilməsinə, vəkillik fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsinə dövlət tərəfindən lazımi diqqət göstərildiyini qeyd etmişdir.
Həmçinin, A.Bağırov ARVK-nın öz-özünü maliyyəşdirməsi, müstəqil şəkildə idarə olunması, şəffaf şəkildə üzvlərin qəbulu, beynəlxalq təşkilatların da iştirakı ilə imtahanların keçirilməsi, beynəlxalq təcrübəyə əsaslanaraq imtizam icraatlarının aparılması və tənbehlərin tədbiq edilməsi, vəkillərin sayının son 4 ildə 2.5 dəfədən çox, vəkil bürolarının sayının isə 3 dəfədən çox artması, yerli və beynəlxalq əməkdaşlıqlar, vəkillik sahəsində qanunvericilikdəki dəyişikliklər, innovativ və elektron fəaliyyətlər, məhkəmə-hüququ islahatlarında vəkilliyin yeri və rolu, pulsuz hüquqi yardımın təkmilləşdirilməsi, vəkillərin peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması üçün görülən tədbirlər barədə geniş məlumat vermişdir. Bununla yanaşı, xüsusilə qeyd etmişdir ki, islahatların aparılmasında ilk növbədə vəkilliyin maliyyə müstəqilliyinə diqqət yetirmək lazımdır, çünki maliyyə müstəqilliyi olmadan vəkillik güclü ola bilməz. Sonda o, qırğızıstanlı həmkarlarına vəkil mantiyası ilə məhkəmə proseslərinə qatılmağı təklif edib. Çünki prokurorların, hakimlərin forması varsa, vəkildə də olmalıdır.
Eyni zamanda, A.Bağırov ARVK-nın Qırğızıstan Respublikasında vəkilliyin gücləndirilməsində Qırğızıstandan olan həmkarlarımıza dəstək göstərməyə, zəruri hesab edilən məsələlər ilə bağlı birgə fəaliyyətə və uğurlu təcrübələri bölüşməyə hər zaman hazır olduğunu vurğulamışdır.
Sonda, A.Bağırov QRVK-nın sədri cənab Bilim Rayımqulova onun səmərəli və faydalı əməkdaşlığına, dostluğuna, həmçinin ölkələrimizin vəkilləri arasında qarşılıqlı əlaqələrin yaradılmasında göstərdiyi səyləri üçün öz dərin minnətdarlığını bildirmiş, onun Azərbaycana dəfələrlə səfər etməsindən, dostluqlarının əbədi olmasından söz açmış, o cümlədən ARVK Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, onu “Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının fəxri vəkili” adı ilə təltif olunması üzrə diplom və rəmzi vəkil mantiyasını cənab Rayımqulova təntənəli surətdə təqdim etmişdir.
Bundan başqa, Qurultay zamanı digər ölkələrin Vəkillər Kollegiyaları sədrləri çıxış etmişdir. Belə ki, Rusiya Federal Vəkillər Palatasının prezidenti Yuri Pilipenko Qırğızıstanda ən yüksək hüquqi mədəniyyət standartları və qanunun aliliyi prinsipinin tətbiq olunmağa başlamasını bildirmiş, ölkə başçısının Vəkillər  Qurultayında iştirakı bunun canlı və danılmaz sübutu olduğunu qeyd etmiş, hər iki ölkə arasındakı münasibətlərdən danışmış və cənab Bilim Rayımqulova "Vətəndaşların hüquq və azadlıqlarının müdafiəsində xidmətlərinə görə" II dərəcəli medalını təqdim etmişdir.
Belarus Respublika Vəkillər Kollegiyasının  sədri Viktor Çayçits “Vəkilliyin problemi dövlətin problemidir” - deyə bildirmiş və qeyd etmişdir ki, vəkillik  vətəndaşların maraqlarını təmsil etdiyi üçün dövlət onu diqqətsiz qoymayacaq.  Həmçinin, o, hər 2 ölkənin vəkilliyi arasında oxşarlıqların çox olduğunu vurğulamış və bu bənzərliklərdən danışmışdır.
Özbəkistan Respublikası Vəkillər Palatasının sədri Alim Ernazarov çıxışında bildirmişdir ki, “Vəkillər hansı ölkədə olmalarından asılı olmayaraq, eyni işi fərqli hüquq sistemləri çərçivəsində görürlər”. Daha sonra, o, Özbəkistanda vəkillik fəaliyyəti və vəkillərin hüquqlarının qorunmasında əldə edilən müsbət dəyişiklikləri bölüşmüşdür. Xüsusilə, A.Ernazarov qeyd etdi ki, vəkillərin vergiyə cəlb edilməsində gəlir vergisi 52%-dən 12%-ə salınmış və vəkillər üçün bütün digər vergi növləri ləğv edilmişdir. Bundan başqa, o, vəkilin sorğusuna mane olmağa görə inzibati məsuliyyət olduğunu bildirmişdir. Son olaraq, onun fikrincə, məhkəmə və hüquq sisteminin iştirakçıları arasındakı münasibətlərin tənzimləməsində dövlətin iştirakı zəruridir; aralarındakı peşə və mənəvi bərabərlik vacibdir.
Qırğızıstan Ədliyyə Naziri Asel Çınbayeva öz çıxışında vəkilliyin qanun aliliyinin qorunmasına verdiyi əhəmiyyətli töhfəyə toxunmuşdur. Ədalət və hüquq anlayışları arasında tez-tez baş verən uyğunsuzluğu diqqətə çəkmiş, halbuki, onun sözlərinə görə, ədaləti qanuna çevirməyə çalışan məhs vəkillərdir.
AB-nin maliyyələşdirdiyi “Qırğızıstan Respublikasında qanunun aliliyinin təşviqi” layihəsinin rəhbəri Stefanos Kareklas, qanunun aliliyini möhkəmləndirmək üçün güclü təbliğatın lazım olduğunu vurğulayaraq, Qırğızıstanda vəkillər və hakimlərlə aparılan işlərdən geniş bəhs etmişdir.
Qurultayın təntənəli hissəsinin sonunda Qırğızıstan Respublikasının Prezidenti cənab Sadır Japarov dost ölkələrin vəkil liderləri ilə görüşmüşdür. Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov səmərəli əməkdaşlığa, göstərdiyi diqqətə, vəkil peşəsinin nüfuzunu gücləndirdiyinə və onun inkişafında birbaşa iştirakına görə cənab S.Japarova minnətdarlığını bildirmişdir.

"II International Congress of Kyrgyz Lawyers" attended by President of Kyrgyzstan S. Japarov
Chairman Anar Bagirov and a member of the Presidium Mukhtar Mustafayev represented the ABA during the second Congress of Kyrgyz Lawyers, which was also attended by the President of Kyrgyz Republic Mr. Sadyr Japarov.
Leaders of government institutions of the Kyrgyz Republic, including the Bar Associations of Kyrgyz Republic, Azerbaijan, Russia, Belarus, Uzbekistan, and representatives of international organizations were among the guests and participants of the Congress.
Opening the congress, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov noted that lawyers are one of the pillars of the rule of law and protection of human rights and stressed the need for lawyers to be independent in their professional activities, and not to be influenced by external factors.
At the same time, Mr. Japarov spoke about the serious reforms and changes in the state building, economy, social sphere, law enforcement, and judicial system in the independent development of the Kyrgyz Republic over the past 30 years.
Mr. S. Japarov informed the guests that during the implementation of these reforms, more attention was paid to law enforcement and judicial activities, and advocacy was kept in the background.
Earlier, he spoke about the Law of the Kyrgyz Republic "On the Bar Association and Advocacy", the non-implementation of some of its provisions, including issues related to land issues of the Bar Association of the Kyrgyz Republic and its affiliates, and noted that each of these issues has been resolved. Additionally,S.Japarov stressed the necessary conditions that have been created for the activity of the Bar Association of Kyrgyz Republic, as well as the increased amount of legal aid provided at the expense of the state, etc.
Sadyr Japarov spoke about the first meeting of the Council for the Improvement of Law Enforcement Activities under the President in June 2021, which gave impetus to the implementation of the next stage of judicial reform, adding that the implementation of judicial reform and judicial legislation will lead to appropriate changes, as illegal decisions will be rejected by independent and competent courts with the active participation of lawyers, and extensive publicity of the proceedings will reveal all the shortcomings in their activities.
In conclusion, he said, "today we face a more difficult task than reforming law enforcement and the judiciary. We need to change people's attitudes towards law enforcement and the courts. Prove that the decision is right so that people believe in the court as much as they believe in the government. Undoubtedly, an important role in the implementation of this task facing the state belongs to advocacy, said the President of the Kyrgyz Republic.
Moreover, the chairman of the ABA Anar Baghirov greeted the President of the Kyrgyz Republic, the Chairman of the Bar Association of the Kyrgyz Republic, and other participants of the Congress in the Kyrgyz language on behalf of all Azerbaijani lawyers. He noted that it was a great honor to participate in this event in the capacity of a chairman of the ABA and thanked the Chairman of the Bar Association of the Kyrgyz Republic for the invitation. His gesture was greeted with applause by the President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov and the participants of the congress.
Continuing his speech in Russian, Anar Baghirov said that the joint participation of lawyers from both countries in various professional events creates favorable conditions for strengthening cooperation between the legal communities, noting that we share common values on all international advocacy platforms, both CIS and Turkic-speaking. We are strong friends and partners within the TURKAV Organization, which unites the representatives of the countries. I am convinced that our profession gains great dividends from such cooperation and exchange of experience, and given the nature and nature of advocacy, the establishment of strong and influential lawyers in our countries fully meets public goals and objectives.
In addition, A. Baghirov informed the participants about the activities of the ABA: "the ABA is a completely independent, non-governmental organization uniting all lawyers of our country and operating throughout the territory of the Republic of Azerbaijan. At the same time, I would like to emphasize that The Law on Lawyers and Legal Practice was adopted in 1999 as part of the judicial reform carried out in Azerbaijan under the leadership of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev. He noted that in recent years, the state has paid due attention to strengthening the role and influence of the legal profession in Azerbaijan, improving advocacy.
A.Baghirov also noted that the ABA is self-financing, independently managed, is transparent at the admission of members, performs examinations with the participation of international organizations, and carries out disciplinary proceedings and imposition of sanctions based on international experience. In addition, A.Baghirov underlined the increase in the number of lawyers, in 2.5 times and the number of law offices more than 3 times the last 4 years.
Additionally, he mentioned, local and international cooperation, changes in the legislation in the field of advocacy, innovative and electronic activities, the place and role of advocacy in judicial reform, improvement of free legal aid, measures taken to improve the professionalism of lawyers. At the same time, he stressed that the reforms should focus on the financial independence of advocacy because, without financial independence, advocacy cannot be strong. In the end, he invited his Kyrgyz colleagues to participate in the trial in a lawyer's robe. Because if prosecutors and judges have uniforms, they must also have a lawyer.
Furthermore, A. Baghirov stressed that the ABA is always ready to support our colleagues from Kyrgyzstan in strengthening advocacy in the Kyrgyz Republic, to work together on issues deemed necessary, and to share successful experiences.
In conclusion, A. Baghirov expressed his deep gratitude to Mr. Bilim Rayimgulov, Chairman of the Bar Association of the Kyrgyz Republic, for his fruitful and useful cooperation, friendship, as well as for his efforts to establish mutual relations between the lawyers of both countries. In accordance with the decision of the Presidium, he solemnly presented a diploma and a symbolic lawyer's robe to Mr. Rayimgulov to be awarded the title of "Honorary Advocate of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan".
In addition, leaders of the Bar Associations of other countries spoke during the Congress. Thus, the President of the Russian Federal Chamber of Advocates Yuri Pilipenko said that Kyrgyzstan has the highest legal culture standards and the rule of law, the President's participation in the Congress of Advocates is living and indisputable proof of this, spoke about relations between the two countries. For services in the protection of the rights and freedoms of citizens "II degree.