CCBE & VK birgə vebinar: İntizam məsələləri - peşə sirri və vəkillərin ifadə azadlığı
Avropa Vəkillər Kollegiyaları və Hüquq Cəmiyyətləri Şurasının (CCBE) və Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının (ARVK) birgə təşkilatçılığı ilə 12.01.2022-ci il tarixdə, saat 12:00-15:00 aralığında “İntizam məsələləri peşə sirri və vəkillərin ifadə azadlığı” mövzusunda vebinar keçiriləcəkdir.
Tədbirin açılışı ARVK-ın sədri Anar Bağırov və CCBE-nin vitse-prezidenti Pierre-Dominique Schupp tərəfindən birgə şəkildə ediləcəkdir.
Daha sonra isə, aşağıdakı mövzular üzrə adları qeyd olunan spikerlər təqdimatla çıxış edəcəklər:
1. Azərbaycanda vəkillər üçün mövcud intizam qaydaları - peşə sirri və vəkillərin ifadə azadlığı.
Şahmar Məmmədov - ARVK Vəkillərin İntizam Komissiyasının sədri;
İlhamə Həsənova - ARVK Vəkillərin İntizam Komissiyasının sədr müavini.
2. CCBE Avropa hüquq peşəsinin əsas prinsipləri Xartiyası,Avropa vəkilləri üçün Davranış Kodeksi və yaxın zamanda qəbul olunmuş model Davranış Kodeksi
Jean-Louis JORIS CCBE-nin İntizam Komitəsinin nümayəndəsi.
3. Milli təcrübələrin təqdimatı və fikir mübadiləsi, sual-cavab sessiyası:
Belçika - Aleks Tallon, Brüssel Vəkillər Kollegiyasının keçmiş prezidenti, Flemiş Vəkillər Kollegiyası direktorlar şurasının intizam üzrə məsul sabiq üzvü;
Sloveniya - Janez Starman, Sloveniya Vəkillər Kollegiyasının prezidenti;
Gürcüstan - İrakli Kandaşvili, Gürcüstan Vəkillər Kollegiyasının idarə heyətinin üzvü;
Polşa - Piotr Xıştonoviç, Toruń Vəkillər Kollegiyasında Vəkillər üçün Rayon İntizam Məhkəməsinin sədri;
Tədbir Vəkillər Kollegiyası sədrinin müşaviri Fərhad Nəcəfov və CCBE-in PECO komitəsinin rəhbəri Roman Zavrşek tərəfindən moderasiya olunacaq və sonda sual-cavab sessiyası təşkil ediləcək.
Tədbirin əsas hissəsi İngilis dilində olduğundan sinxron tərcümə təmin ediləcəkdir.
Vebinar Zoom platforması üzərindən keçiriləcək və Vəkillər Kollegiyasının rəsmi Facebook və Youtube səhifələrində birbaşa yayımlanacaqdır.
Tədbir ictimaiyyətə açıq olacaq. İştirak etmək istəyən şəxslər aşağıdakı Zoom iclasının şifrəsindən və ya birbaşa keçiddən istifadə edə bilərlər:

CCBE & ABA joint webinar: Deontology issues - professional secrecy and freedom of speech of lawyers
The joint webinar on “Deontology issues - professional secrecy and freedom of speech of lawyers” by the Council of European Bar Associations and Law Societies (CCBE) and The Azerbaijani Bar Association (ABA) will take place on 12.01.2022, at 12:00-15:00.
The opening of the event will be jointly held by the Chairman of the ABA Mr. Anar Bagirov and the Vice President of the CCBE Mr. Pierre-Dominique Schupp.
Afterward, the below-mentioned speakers will make presentations on the following topics:
1. Existing disciplinary rules for lawyers in Azerbaijan - professional secrecy and freedom of speech of lawyers:
Shahmar Mammadov - Chairperson of the Lawyers’ Disciplinary Commission of the ABA;
Ilhama Hasanova - Deputy Chairperson of the Lawyers’ Disciplinary Commission of the ABA.
2. CCBE Charter of core principles of the European legal profession, Code of Conduct for European lawyers and the recently adopted Model Code of Conduct – presentation:
Jean-Louis JORIS -member of the Deontology Committee of the CCBE.
3. Presentation of national experiences and exchange of views, Q&A session:
Belgium – Alex Tallon, former President of the Bar of Brussels, a former member of the board of directors of the Order of Flemish Bars in charge of deontology;
Slovenia – Janez Starman, President of the Slovenian Bar Association;
Georgia - Irakli Kandashvili, Board member of the Georgian Bar Association;
Poland - Piotr Chrzczonowicz, President of the District Disciplinary Court for Attorneys-at-Law in the Toruń Bar Association;
The event will be moderated by the Counselor to the Chairman of the ABA and chair of PECO Roman Zavrsek and the Q&A session will be organized at the end.
Taking into account that the main part of the event is in English simultaneous translation will be provided.
The webinar will be hosted over the Zoom platform and will be live-streamed on the Bar Association's official Facebook and Youtube pages.
The event will be open to the public. Persons wishing to participate can use the passcode of the Zoom session below or the direct link: