26 sentyabr 2022    3938 share share
Məlum olduğu kimi, “Azərbaycan Respublikasında vəkilliyin inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasına ixtisas imtahanlarının müntəzəm keçirilməsini təşkil etməklə, Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasına yeni üzvlərin qəbul edilməsi üçün şərait yaradılması tövsiyə olunmuşdur.
Sərəncamdan irəli gələn tədbirlərin davamı olaraq, Vəkillər Kollegiyası ilə Dövlət İmtahan Mərkəzi arasında əldə olunmuş razılığa əsasən, 05.11.2022-ci il tarixdə Vəkillər Kollegiyası üzvlüyünə qəbulla bağlı növbəti ixtisas imtahanının yazılı test mərhələsinin keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.  Dövlət İmtahan Mərkəzinin Bakı şəhəri, Abdulvahab Salamzadə 28 (Bakı Asiya Universiteti) ünvanında yerləşən kompüter mərkəzində təşkil olunacaq imtahan kompüter vasitəsilə elektronlaşdırılmış qaydada həyata keçiriləcəkdir.
Vəkilliyə qəbulla bağlı yazılı test imtahanı 05.11.2022-ci il tarixdə hər növbədə 170 namizəd olmaqla iki növbəli olaraq saat 10:00-da və 15:00-da baş tutacaqdır. İmtahanda iştirak edəcək namizədlərə onların qeydiyyata alındıqları növbə ilə bağlı telefon vasitəsilə məlumat veriləcəkdir. Namizədlərdən imtahan üçün müəyyən olunmuş vaxtdan ən gec bir saat əvvəl imtahanın keçiriləcəyi inzibati binaya şəxsiyyət vəsiqələri ilə birlikdə yaxınlaşmaqları xahiş olunur.
Vəkillər Kollegiyası üzvlüyünə qəbulla bağlı ixtisas imtahanının yazılı test mərhələsində iştirak etmək istəyən namizədlər daimi əsaslarla davam edən sənəd qəbulunda 340 namizədin sənədinin qəbul olunduğunu (yerlərin bitməsini) nəzərə almalıdırlar.
İmtahan binasına mobil telefon və digər rabitə vasitələri, elektron cihazlar, elektron məlumat daşıyıcısı, kitab, dəftər, jurnal, konspekt, məlumat kitabçası, çanta və digər yardımçı vəsaitlər gətirmək qadağandır. İştirakçılardan imtahan binasına əlavə əşyaları gətirməməyi xahiş edirik.

Information from the Qualification Commission of Advocates
As it is known, by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 22, 2018, "On additional measures for the development of advocacy", it is recommended to create conditions for the admission of new members to the Azerbaijani Bar Association by organising regular qualification exams.
As a continuation of the measures arising from the decree, according to the agreement reached between the Azerbaijani Bar Association and the State Examination Center, it is planned to hold the written test stage of the next qualification exam for admission to the Azerbaijani Bar Association membership on 05.11.2022. The exam, which will be organised in the computer centre of the State Examination Center located at 28 Abdulvahab Salamzade (Baku Asia University), Baku, will be conducted electronically by a computer.
The written test for admission to the bar will be held on 05.11.2022 with 170 candidates in two shifts at 10:00 and 15:00. Candidates who will take part in the exam will be informed by phone about the order in which they are registered. Candidates are requested to approach the administrative building with their identity cards at least one hour before the scheduled time for the exam.
Candidates who want to participate in the written test stage of the qualification exam for admission to the Azerbaijani Bar Association membership should consider that the documents of 340 candidates have been accepted (places are exhausted) in the ongoing document acceptance.
It is forbidden to bring mobile phones and other means of communication, electronic devices, electronic data carriers, books, notebooks, magazines, information booklets, bags and other aids to the examination building. Candidates are requested not to bring any extra items to the examination hall.