Vəkillər Kollegiyası Avropa Vəkillər Assosiasiyasına üzv qəbul olunmuşdur
Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının (ARVK) beynəlxalq arenada uğurları davam edir. Son 4 il yarım ərzində bu sferada görülən işlərin məntiqi davamı olaraq, ARVK bu il də Avropa Vəkillər Assosiasiyasına (AEA-EAL) üzvlüklə bağlı müraciət etmişdir. Müsbət qiymətləndirilmə və uğurlu keçən prosesdən sonra, 29 sentyabr 2022-ci il tarixdə ARVK rəsmi olaraq AEA-EAL-a üzv qəbul olunmuşdur.
AEA-EAL 1986-cı ildə üzvlər arasında əlaqələrin gücləndirilməsi (şəbəkənin qurulması), peşəkar fəaliyyətlə bağlı məsələlərdə qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılması və Avropa hüququ haqqında biliklərin paylaşılması məqsədilə Beynəlxalq Gənc Vəkillər Assosiasiyasının keçmiş üzvləri tərəfindən yaradılmışdır.
Assosiasiyanın Avropada və Avropadan kənarda müxtəlif yurisdiksiyalardan (Argentina, Avstriya, Belçika, Çexiya, Danimarka, Gürcüstan, Almaniya, İtaliya, Qazaxıstan, Polşa, İspaniya, İsveçrə, Hollandiya, Birləşmiş Krallıq, ABŞ və d.) üzvləri var. Genişlənməkdə davam edən şəbəkə üzvlərinin peşəkar və sosial əlaqələrini inkişaf etdirməyə xidmət edir.
Hazırda Assosiasiyanın üzvlərinin yarısı fərdi hüquqşünaslar, 40%-i hüquq firmaları və 10%-i vəkillər kollegiyalarıdır.
Assosiasiya və onun üzvlərimiz üçün yaratdığı imkanlar haqqında daha ətraflı məlumatla keçid vasitəsilə tanış ola bilərsiniz:

ABA became a member of the European Association of Lawyers (AEA-EAL)
The success of the Azerbaijani Bar Association (ABA) continues in the international arena. As a logical continuation of the work done in this sphere during the last 4 and a half years, ABA applied for membership to the European Association of Lawyers – Association Européenne des Avocats (AEA-EAL) this year. After a positive evaluation and a successful process, on September 29, 2022, ABA was officially accepted as a member of AEA-EAL.
AEA-EAL was founded in 1986 by former members of the International Association of Young Lawyers who decided to strengthen links of members (networking), share experience in professional matters on the cross-border field as well as broaden their knowledge of European law.
The Association has members from various jurisdictions in Europe and outside of Europe (Argentina, Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark, Georgia, Germany, Italy, Kazakhstan, Poland, Spain, Switzerland, The Netherlands, United Kingdom and the United States). The growing network of lawyers helps its members to develop professional and social contacts and to expand their activity.
Currently, around half of AEA-EAL members are individual lawyers, 40% are law firms, and less than 10% are bar associations.
You can find more detailed information about the Association and the opportunities for its members through the link: