29 iyun 2019    4536 share share
Dünən Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilmişdir. İclası giriş sözü ilə açan Kollegiyanın sədri Anar Bağırov Rəyasət Heyətinin cari fəaliyyəti, vəkilliyə qəbulla bağlı ixtisas imtahanlarının şifahi mərhələsinin gedişatı, habelə Azərbaycan vəkilliyinin 100 illik yubileyinə hazırlıq işləri barədə iclas iştirakçılarına məlumat vermişdir.
İclasda vəkillərin başqa vəkil qurumuna keçmək, bir sıra vəkillərin mükafatlandırılması ilə bağlı məsələlərə baxılmış, o cümlədən, iyul ayı üçün Bakı şəhəri və regionlarda fəaliyyət göstərən vəkil qurumları və fərdi vəkillərin növbətçilik siyahısı təsdiq edilmişdir.
Bundan başqa, vəkilliyə qəbulla bağlı ixtisas imtahanlarından müvəffəqiyyətlə keçmiş və icbari təlimi başa vurmuş vəkilliyə namizədlərin Kollegiya üzvlüyünə qəbul məsələsinə baxılmış və müsbət qərar verilmiş, həmin şəxslər iclasda vəkil andı içmişlər.
İclasda  “Hüquqi yardım göstərilən şəxs tərəfindən vəkilə ödənilməli olan xidmət haqqının nağdsız formada ödənilməsi barədə” Qaydalar təsdiq edilmiş, nağdsız hesablaşmaların cari ilin oktyabr ayının 1-dən etibarən tətbiq edilməsi qərara alınmışdır.
Bundan əlavə, iclasda vəkil qurumları və fərdi qaydada fəaliyyət göstərən vəkillərə 30 iyul 2019-cu il tarixdə, Azərbaycan vəkilliyinin 100 illiyinin təntənəli qeyd olunması ilə bağlı vətəndaşlara pulsuz hüquqi yardımın göstərilməsi, aztəminatlı ailələrə və sosial təyinatlı obyektlərə baş çəkilməsi tövsiyə edilmişdir.

NEXT MEETING OF THE PRESIDIUM OF THE BAR ASSOCIATION WAS HELD
Yesterday, the next meeting of the Presidium of the Bar Association was held. Opening the meeting, Chairman of the Board Anar Bagirov briefed the meeting participants on the current activities of the Presidium, the progress of the oral stage of the specialty examinations on the admission, as well as the preparations for the 100th anniversary of the Lawyer Profession in Azerbaijan.
During the meeting, the issues related to the transfer of lawyers to other law offices and the awarding of several lawyers were considered, at the same time the list of the law offices and individual lawyers' on duty for the month of July was approved.
In addition, the issue of admission of candidates who had successfully passed the specialty examinations to the membership of the Bar Association was reviewed and a positive decision was taken for those candidates.
The Rules "On Payment of Non-Cash Payments by the receiver of the Legal Aid" were approved at the meeting and it was decided to start non-cash payments from October 1 of the current year.
In addition, the law offices and individual lawyers were advised to provide citizens and low-income families with free legal aid on 30 July 2019 on the day of the 100th anniversary of Legal Profession in Azerbaijan.