Vəkillər Kollegiyasının son 3 aydakı beynəlxalq fəaliyyəti
Son 3 ay ərzində Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası bir sıra mühüm beynəlxalq tədbirlərdə təmsil olunmuşdur.
Kollegiyanın sədri Anar Bağırov 27 oktyabr 2020-ci il tarixində UIA (Beynəlxalq Hüquqşünaslar Assosiasiyası) təşkilatına üzv olan Vəkillər Kollegiyalarının rəhbərlərindən ibarət illik UIA Baş Assambleyasında iştirak etmişdir. Tədbidə UIA təşkilatına yeni prezidentin və icra komitəsinin seçilməsi, o cümlədən 1 illik fəaliyyət bağlı bir çox məsələlər müzakirə olunmuşdur.
Bundan başqa, 30 oktyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının üzvü Elçin Usub, Alman Vəkillər Kollegiyaları Birliyinin veb konfransında iştirak etmişdir. Tədbirdə Almaniya Konstitusiya Məhkəməsinin PSPP qərarından sonra Ultra Vires-Scutiny - imkanları və riskləri müzakirə olunmuşdur.
25 noyabr 2020-ci il tarixdə Vəkillər Kollegiyasının Beynəlxalq Əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri UIA təşkilatı tərəfindən Vəkillər Kollegiyaları üzvlərinin «hazırki COVID-19 pandemiyasından sonra mənəvi və psixoloji sağlamlıqlarını qoruma mexanizmləri, yardım mexanizmləri və çətin anlarda stresi idarə etmək» ilə bağlı təşkil olunmuş tədbirə qatılmışdır.
Bundan əlavə, Vəkillər Kollegiyası sədrinin müşaviri Fərhad Nəcəfov 27 noyabr tarixində Qazaxıstan Beynəlxalq Hüquqşünaslar Forumunun beynəlxalq tədbirində iştirak etmişdir. Bu tədbirin əsas mövzusu rəqəmsallaşdırma və vəkil: qanunun aliliyi, ədalət və insan hüquqlarının qorunması üçün yeni çağırışlar olmuşdur.
Daha sonra, Vəkillər Kollegiyasının Hüquqi Yardım və Tədris Mərkəzinin direktoru Şahmar Məmmədov 17 dekabr tarixində UIA-in “ictimai hüquq təhsilinin təşviqi üçün atılan addımlar” açıq forumunda iştirak etmişdir. O, bu tədbirdə Kollegiyanın tədris mərkəzi, icbari təlimlər, ixtisasartırma kursları, vəkil və vəkil köməkçiləri üçün təlimlər, hüquq təhsilinin təşviqi və s. ilə bağlı aktual olan digər mövzular haqqında danışmışdır.
Son olaraq, burada da həmçinin qeyd etmək istərdik ki, bildiyiniz kimi 13 oktyabr 2020-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası nəhayət ki, LAWASIA təşkilatına üzv qəbul olunmuşdur. LAWASIA təşkilatı 5 qitəni əhatə edən, hüquq peşəsinin maraqları və problemləri ilə bağlı fəaliyyət göstərən, hakim, vəkil və hüquq təşkilatlarının üzv olduğu assosiasiyadır və Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası isə, MDB və Şərqi Avropa regionunda LAWASIA-ya üzv olan ilk Vəkillər Kollegiyasıdır.

International activity of Azerbaijani Bar Association for the last 3 months
During the last 3 months, the Azerbaijani Bar Association has been represented at a number of important international events.
On October 27, 2020, Chairman of the Board Anar Bagirov participated in the annual UIA General Assembly consisting of the heads of the Bar Associations, members of the UIA. The event discussed the election of a new president and executive committee of the UIA, as well as many issues related to the 1-year activity.
Furthermore, on October 30, 2020, Elchin Usub, a member of the Azerbaijani Bar Association, participated in a web conference of the German Bar Association. The event discussed the opportunities and risks of Ultra Vires-Scutiny following the PSPP decision of the German Constitutional Court .
On November 25, 2020, the Head of the International Cooperation Department of the Azerbaijani Bar Association participated in an event organized by the UIA on " How can Bar Associations help their members maintain their mental health after Covid- 19?”Managing stress in difficult times
In addition, Farhad Najafov, Advisor to the Chairman of the Bar Association, participated in the international event of the Kazakhstan International Lawyers Forum on November 27. The main theme of this event was digitalization and advocacy: new challenges for the rule of law, justice and protection of human rights.
Then, on December 17, Shahmar Mammadov, Director of the Legal Aid and Training Center of the Bar Association, participated in the UIA open forum "Steps taken to promote public legal education." He spoke about the training center of the Azerbaijani Bar Association , compulsory trainings, specialisation courses, trainings for lawyers and legal assistants, promotion of legal education, and  other actual issues.
Finally, we would like to note here that, as you know, on October 13, 2020, the Azerbaijani Bar Association was finally admitted as a member of LAWASIA. LAWASIA is an association of judges, lawyers and legal organizations covering 5 continents, working on the interests and problems of the legal profession, and Azerbaijani Bar Association is the first Bar Association in the CIS and Eastern Europe to become a member of LAWASIA.